گوناگون

احیای بینایی بدون عمل جراحی

محققان روسی می گویند: بینایی ضعیف شده را می توان بدون عمل جراحی احیا کرد. در روسیه روش درمانی جدیدی با کاربرد وسیع درمانی دراین زمینه به کار گرفته شده است.

به گزارش ایرنا از صدای روسیه، در تعدادی از کلینیک های روسیه دستگاه « آمبلیوکور» عمل احیای بینایی را انجام می دهد. دستگاهی که متخصصان انستیتوی مغز روسیه آن را طراحی کرده اند.

اساس کار این دستگاه را روش تمرین خودکار ویدئو- کامپیوتری تشکیل می دهد. بیمار فیلم یا کارتونی روی پرده تماشا می کند و در این زمان با کمک گیرنده های ویژه ای اطلاعات در باره کار چشم جمع آوری می شود. ( نوار مغز)آنسفالوگرام مغز ثبت می شود.در این میان، تصویر فقط در زمان دید « صحیح» روی اکران باقی می ماند و به محض ضعف آن از روی اکران ناپدید می شود. بدین ترتیب دستگاه به مغز کمک می کند دست به رفلکس دید متقابل بزند.

ویتالی ایوانوف چشم پزشک در اینباره گفت: در 80 درصد موارد پس از اولین دوره درمان، تأثیر مشخص است. بقیه 20 درصد بیمارن می توانند تغییر مثبت پس از دومین و یا سومین دوره درمان را احساس کنند. درست مثل یادگرفتن دوچرخه سواری ، ما چشم و مرکز بینایی را تمرین می دهیم.

پس از چند درس از این نوع، روشنی دید تقریبا تمام بیماران بهتر می شود. بیماران مبتلا به سطح متوسط و سبک نزدیک بینی دیگر از عینک استفاده نخواهند کرد. طی 15 جلسه دید بیماران مبتلا به شکل سنگین نزدیک بینی، به میزان 3-2 دیوپتر بهتر می شود.

البته دستگاه « آمبلیوکور» نمی تواند از بروز بینایی بد جلوگیری کند. اگر شخص پس از تمرینات با کمک این دستگاه ، تمام روز پشت کامپیوتر بنشیند و هیچگونه ورزشی انجام ندهد ، بینایی دوباره خیلی سریع ضعیف خواهد شد».

چشم پزشکان اطمینان می دهند که در بین ساکنان روستاها در مقایسه با شهرنشینان پنج بار کمتر می توان افراد مبتلا به نزدیک بینی را مشاهده کرد. زیرا آنها زیاد به دور دستها نگاه می کنند. به این دلیل پزشکان توصیه می کنند هر چه کمتر به چیزهای نزدیک نگاه شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا