گوناگون

به دانش‌آموزان سخت نگیرید

این روزها که فصل امتحانات است، خانواده هایی که فرزند دانش آموز دارند شرایط خاصی را برای آنها ایجاد کرده اند که در برخی مواقع بی شباهت به قوانین سفت و سخت مراکز نظامی نیست.

به گزارش جام جم، در این که خانواده ها بهترین ها را برای فرزندانشان می خواهند، هیچ شکی نیست، اما نکته اینجاست که چنین شرایطی در کنار ایراد های نظام آموزشی مانند نتیجه محور بودن آن صدمات زیادی به دانش آموزان می زند.

برای نمونه این وضع آن قدر در کشور بحرانی شده که مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر هشدار داده اند که درایام امتحانات مصرف ریتالین بین دانش آموزان و دانشجویان رشد 50 درصدی دارد.

باید یادآور شد که دانش آموزان همیشه از حجم بالای کتاب های درسی گله داشته اند، افزون براین سیستم آموزشی و تعداد زیاد دانش آموزان در کلاس های درس سبب شده معلمان نتوانند هر روز از وضع تحصیلی دانش آموزان مطلع شوند به همین دلیل برخی دانش آموزان همه چیز را به شب امتحان موکول کرده و به جای یادگیری مطالب، سعی در حفظ کردن آنها دارند.

درچنین شرایطی وقتی در بین دانشجویان و دانش آموزان به اشتباه شایعه می شود مصرف ریتالین می تواند به تمرکز آنها کمک کند، این افراد برای حفظ بهتر مطالب به مصرف این دارو که شباهت زیادی به مخدر شیشه دارد، روی می آورند.

هرچند نبود نظارت کافی و دقیق به فعالیت داروخانه ها و عطاری ها یکی از دلایل مصرف ریتالین بین دانش آموزان و دانشجویان است، اما نباید از کنار ضعف های سیستم آموزشی کشور و بی اطلاعی خانواده ها که به این وضع دامن می زنند، نیز آسان گذشت، زیرا این شرایط شاید سبب شود دانش آموزان و دانشجویان با نمرات ممتاز از دانشگاه ها و مدارس فارغ التحصیل شوند، اما نکته اینجاست که این افراد دیر یا زود به مدیرانی تبدیل خواهند شد که قادر نیستند گره ای از مشکلات کشور باز کنند. پس شب امتحان به بچه سخت نگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا