گوناگون

حامد حدادی: شعار علیه من دستوری از بالا بود!/ اگر فینال واقعی بود قهرمان می‌شدیم!

ارزشمندترین بسکتبالیست آسیا معتقد است مهرام به دلیل بدشانسی در فینال لیگ شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ارزشمندترین بسکتبالیست آسیا که با مهرام کاپ قهرمانی غرب آسیا را بالای سر برد نتوانست در لیگ این کار را تکرار کند. حامد حدادی با پیراهن مهرام برابر تیم استان خودش شکست خورد، شکستی که به گفته خودش تنها بدشانسی عامل آن بود. بهترین پست 5 آسیا در گفت‌وگویی مفصل با ایسنا از وضعیت لیگ، قهرمانی پتروشیمی و برنامه‌های آینده‌اش صحبت کرد.

* این فصل از رقابت‌های لیگ برتر را چطور ارزیابی کردید؟

به نظر من لیگ ایران نسبت به آن سال‌هایی که من در آن بازی می‌کردم ضعیف‌تر شده است. در این فصل پتروشیمی، مهرام، ذوب آهن و دانشگاه آزاد تیم‌های مدعی بودند و هفت الماس قزوین هم خوب کار کرد اما دیگر تیم‌ها فاصله زیادی با بالای جدول داشتند. به نظر من یکی از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق نیامدن بازیکن خارجی خوب به ایران است. بالا رفتن قیمت دلار تاثیر زیادی بر این امر داشته است. از طرف دیگر استفاده از یک بازیکن خارجی هم در این افت کیفیت موثر بوده اما خب قانون فدراسیون است و ما به آن احترام می‌گذاریم. شما می‌بینید زمانی که یک بازیکن خارجی خوب چون گیسبون وارد تیمی می‌شود چقدر تاثیرگذار است. فکر کنم همین بازیکن یک تنه پتروشیمی را قهرمان لیگ کرد. در هر حال حضور بازیکنان خارجی خوب به نفع بسکتبال است. خود من و بسیاری از بازیکنان دیگر تیم ملی در کنار بسکتبالیست‌های خوب خارجی رشد کردیم. هم‌اکنون جوانان خوبی داریم که با حضور خارجی‌های باکیفیت می‌توانند رشد چشمگیری داشته باشند.

* در این فصل حضور و عملکرد جوانان در لیگ را چطور دیدید؟

قانون فدراسیون برای بها دادن به جوانان خوب است هم در لیگ برتر و هم در دسته یک جوانان وارد میدان می‌شوند و تجربه کسب می‌کنند. باید به جوانان بها بدهیم و به آن‌ها اعتماد کنیم. باید آن‌ها در بازی‌های مهم باشند. خودشان را در میدان بزرگ ببینند و بتوانند تجربه‌های خوب کسب کنند. به نظر من برای رشد یک بازیکن او باید ضربه بخورد، ببازد و ببرد تا در هر شرایطی قرار بگیرد. باید تجربه اتفاق‌های بزرگ داشته باشد. در این فصل از لیگ برتر به جوان‌ها بیشتر بها داده شد اما آن‌ها به تورنمنت‌های بین‌المللی بیشتری نیاز دارند.

* عملکرد کدام بازیکن جوان به چشم خودت آمد؟

اسم نبرم بهتر است. هر بازیکن به اندازه تلاشی که دارد رشد می‌کند. نکته مهم این است که این جوانان باید حرمت پیشکسوتان و بزرگترها را حفظ کنند. در زمان ما واقعا احترام به بزرگتر حفظ می‌شد اما اکنون کمتر شده است.

* به فینال لیگ برسیم. رقابت با پتروشیمی را چطور دیدی؟

به نظر من تنها دلیل باخت ما در فینال بدشانسی بود. در تمام بازی‌هایی که باختیم جز مسابقه نخست از حریف 10 امتیاز پیش بودیم اما متاسفانه در نهایت شکست می‌خوریم. گاردهای حریف باتجربه بودند و به بازیکنان جوان ما که فشار می‌آوردند توپ لو می‌دادیم. بازیکنان ما خیلی زحمت کشیدند و از ابتدای فصل عملکرد خوبی داشتند اما از نظر تجربه کمتر بودند. با این حال این بازیکنان در طول فصل کار بزرگی کردند و باید بگویم تنها دلیل باخت ما بدشانسی خودمان بود. یک بازیکن یعنی گیسبون همه کاره حریف بود و تمام توپ‌ها به او ختم می‌شد. او نیز تمام توپ‌ها را شوت می‌زد که از شانس بد ما همه شوت‌هاا وارد سبد می‌شد.

* رقابت با سینانووویچ 222 سانتی‌متری را چطور دیدی؟

من به همه پست پنج‌ها احترام می‌گذارم و برایم فرقی ندارد چه کسی برابرم باشد. در بازی نخست هنوز از او شناختی نداشتم اما از بازی دوم توانسته بهتر برابرش کار کنم. در کل معتقدم جز بازی چهارم که خیلی بد بودم که دلیلش خستگی زیاد بود در دیگر دیدارهای فینال عملکرد خوبی داشتم.


* خیلی‌ها اعتقاد داشتند برابر سینانوویچ کار آسان‌تری داشتی و زمانی که مهدی اسماعیلی وارد میدان می‌شد به مشکل می‌خورد. این موضوع درست است؟

خب سینانوویچ بسکتبال بازی می‌کرد اما اسماعیلی نه. او لباس می‌کشید، ضربه می‌زد. اصلا بسکتبال بازی نمی‌کرد. ما بسکتبال بازی می‌کردیم نه اینکه لباس هم را بکشیم. بازیکنان حریف در حاشیه بودند و به نظر من هر کاری کردند تا قهرمان شوند. آنها نتیجه گرفتند، بردند و من به پتروشیمی تبریک می‌گویم اما هر کاری توانستند انجام دادند. قهرمانی به هر قیمتی درست نیست. درست نیست با برگزاری جشنی در کیش و دعوت از فدراسیونی‌ها به این مقام‌ها رسید. پتروشیمی در کیش جشن قهرمانی گرفته بود و مسئولان فدراسیون نیز بودند بالاخره این‌ها به گوش ما نیز می‌رسد اما درست نیست. به نظر من اگر فینال بسکتبال واقعی بود ما کار راحت‌تری داشتیم و شایسته قهرمانی بودیم.

* با آمدنت به مهرام تماشاگران ماهشهری این تصمیمت را به عنوان بازیکن حرفه‌ای قبول نکردند و در فینال هم علیه تو شعارهایی دادند. به عنوان یکی از ورزشکاران نامدار خوزستان این رفتار نسبت به خودت را چه طور دیدی؟

به عنوان یک ورزشکار تصمیم گرفتم. من زمانی که در چین بودم هفته‌ای یک بار با آقای حاتمی تلفنی صحبت می‌کردم. قول دادم که برای مذاکره به ماهشهر بروم و رفتم اما جلوی راهم سنگ‌اندازی شد و رفتنم به پتروشیمی کنسل شد. حتی آن زمان گفتم اگر با مهرام به توافق نرسیدم به پتروشیمی می‌روم. خوشحال هم می‌شدم تا برای تیم استانم بازی کنم. من با مهرام مذاکره کردم و به توافق رسیدم. احترامی که آن‌ها به من گذاشتند خیلی بیشتر از هم‌استانی‌هایم بود. هدف ما کسب قهرمانی در غرب آسیا، لیگ و باشگاه‌های آسیا بود که اولی را گرفتیم اما دومی نشد. ای کاش داوران خارجی بودند تا راحت‌تر کار می‌کردیم. به قول صمد ا گر خارجی بودند همزبانی بر سوت‌هایشان تاثیر نمی‌گذاشت. به نظر من تماشاگرانی که شعار علیه من می‌دادند از آمدنم به تهران دلگیر بودند. آن‌ها در تهران به برادرم توهین کردند به خودم فحش دادند. شاید داوران شعارهای عربی را نفهمند اما من که می‌فهمم و می دانم آن‌ها چه می‌گفتند. با این حال به همه آن‌ها تبریک می‌گویم و می‌دانم که تمام این‌ها دستور از بالا و کار چند تماشاگرنما بود چرا که مردم اصیل خوزستان صادق، فهمیده، بافرهنگ و باشخصیت هستند و چنین کارهایی نمی‌کنند.

* پس از پایان لیگ و از دست رفتن قهرمانی قرارداد مصطفی هاشمی با مهرام تمدید نشد. شما و بازیکنان در این باره با باشگاه صحبتی نکردید؟

من با باشگاه مهرام قرارداد بستم نه با مربی خاصی و به تصمیم مدیران باشگاه احترام می‌”ذارم. هر کس دیگری هم بیاید با قدرت برای تیم بازی می‌کنم.

* باشگاه‌های آسیا هم که به تعویق افتاد.

حیف شد. خود من هر وقت شکست می‌خورم دوست دارم خیلی سریع وارد رقابت دیگری شوم و با قهرمانی شکست قبلی را جبران کنم. باشگاه‌های آسیا فرصتی بود تا بتوانم از دست رفتن قهرمانی لیگ را جبران کنم تا خیالم کمی آسوده شود تا زمانی که یک قهرمانی به دست نیاورم ناراحت هستم.

* هم‌اکنون برنامه‌ات چیست؟ وارد اردو می‌شوی یا برای معالجه به آمریکا می‌روی؟

برنامه خودم این است تا برای مداوای پا و کمرم به آمریکا بروم. یک سری کارهای شخصی نیز دارم که باید انجام دهم.

* فصل بعدی چه کار می‌کنی؟ آمریکا، اروپا یا آسیا؟

اولویت من آمریکا است و می‌خواهم چند سال دیگر در آنجا باشم. می‌خواهم پس از 30 سالگی از لیگ آمریکا خارج شوم.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا