پنجشنبه، ۰۸ اسفند ۹۲ - ۰۵:۴۵

به گزارش میهن پست – وزیر امور خارجه کشورمان گفت: منفعت هیچکس حمایت از افراط نیست و هیچ دولتی از همسایگان ما از…

به گزارش میهن پست – وزیر امور خارجه کشورمان گفت: منفعت هیچکس حمایت از افراط نیست و هیچ دولتی از همسایگان ما از حمایت از افراط و فرقه گرایی منفعتی نخواهد برد.

به  نقل از مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق که بعد ازظهر امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در این باره که در دو ماه گذشته شاهد اقدامات مختلف علیه مراکز دیپلماتیک ایران  در لبنان، عراق، پاکستان و یمن بوده ایم و آیا بین توافق ایران و ۱+۵ و آغاز حل مسئله هسته ای با اقدامات ضد ایرانی در برخی کشورهای منطقه ارتباطی وجود دارد، گفت: گروهی که مبنای رفتاری آنها در روابط بین الملل، بحران سازی و ایجاد تنش و درگیری بوده است از حرکت کنونی برای رسیدن به تفاهم بر اساس احترام به حقوق مردم ایران، رفع مشکلات و تحریم ها از این مردم نگران شده اند.

وی افزود: بحران ساختگی که آنها در منطقه به راه انداخته بودند و بحرانی که بر اساس دروغ ایجاد شده بود در حال عبور است، ما در جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داریم برای منافع و امنیت منطقه، رفع دروغ و ثابت کردن اینکه ایران هراسی و دشمن انگاری ایران که توسط رژیم صهیونیستی و بقیه تندروها در منطقه ایجاد شده کار خطرناکی بوده است و به نفع صلح و ثبات در منطقه نیست.

ظریف تصریح کرد: طبیعی است کسانی که آینده خود را در تحریم و تنش تعریف کرده اند از این تحول خشنود نشدند و اقدامات ناشی از دستپاچگی صورت داده اند که اقدامات تروریستی علیه اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی و به شهادت رساندن ایرانیان و غیرایرانیان شده است.

ظریف گفت: در پاکستان حمله به سرکنسولگری ایران در پیشاور باعث شد مردم بیگناه پاکستانی کشته شدند، در یمن دیپلمات ما شهید شد و در لبنان، ایرانی ها و لبنانی ها در دو حرکت تروریستی با فاصله کم به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد: متاسفانه این گونه حرکت ها را در کل منطقه مشاهده می کنیم، در بغداد و در استان های عراق مردم را به قتل می رسانند و این حرکت های خطرناک در منطقه است که باید همه با هم با آنها مقابله کنیم.

ظریف گفت: منفعت هیچکس حمایت از افراط نیست و هیچ دولتی از همسایگان ما از حمایت از افراط و فرقه گرایی منفعتی نخواهد بود. نفع همه کشورهای اسلامی حوزه خلیج فارس و جهان اسلام است که با تمام قوا در برابر افراط که تلاش می کند چهره نورانی اسلام را در جهان به شکل دیگری نشان دهد و خطری برای جهان اسلام است، مقابله کنند.

وی تاکید کرد: ما همواره با دوستان عراقی دیدگاه و همکاری مشترک در این باره داشتیم و این همکاری را در آینده برای ثبات کل منطقه ادامه می دهیم چون معتقدیم این حرکت ثبات کل منطقه را هدف قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *