گوناگون

یک گام تا بحران آب در تهران

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه تهران هنوز به مرحله بحران آب نرسیده است گفت: در زمان پیک، مصرف آب تهران یک میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

به گزارش مهر، خسرو ارتقایی با اعلام اینکه دشت های استان تهران وضعیت مناسبی ندارند، گفت: بخشی از فرونشت زمین به دلیل پایین آمدن سفره ها و بخشی به خاطر کسری آب های زیرزمینی است که به دلیل برداشت های بی رویه آب صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران افزود: اگر بارندگی ها در یک​ماه آینده به همین روال باشد و میزان مصرف آب تغییر نکند، مجبوریم با شرایط آن زمان تصمیم گیری کرده و آب را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه گذشته نشست های متعددی با شرکت آب و فاضلاب تهران برگزار شد، گفت: برای اینکه برداشت آب از مخزن سدها به حداقل برسد، در طول زمستان بیشتر از آب های زیرزمینی استفاده شده تا آب سد به نوعی ذخیره شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: راهکارهای زیادی برای مدیریت آب در تهران با همکاری شرکت آب منطقه ای تهران و آب و فاضلاب تهران پیش بینی شده است که حفر 70 تا 80 حلقه چاه توسط شرکت آب و فاضلاب، کاهش 70 میلیون مترمکعبی مصرف به وسیله برنامه های فرهنگی و مشارکت مردم در بحث صرفه جویی و مدیریت فشار شبکه از این دست است.

ارتقایی گفت: بهره برداری از تصفیه خانه هفت تهران در نیمه نخست امسال که 10 تا 15 مترمکعب آب را تامین می کند، بخشی از کمبود آب تهران را جبران می کند.

وی با بیان اینکه تهران هنوز وارد بحران آب نشده است، افزود: مصرف آب تهران افزایش یافته و اگر افزایش میزان مصرف آب ادامه یابد، باید روش های کاهش مصرف اجرایی شود.

وی درباره قیمت خام آب افزود: در زمان کنونی هر مترمکعب آب خام 30 تا 35 تومان به شرکت آب و فاضلاب فروخته می شود که تنها هزینه بهره برداری سد را تامین می کند.

ارتقایی گفت: قیمت واقعی آب ثقلی برای هر مترمکعب بین 800 تا یکهزار و 200 تومان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران حجم فعلی آب موجود در مخزن سد لار را 53 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: این میزان در زمان مشابه سال گذشته 93 میلیون مترمکعب بوده است.

وی ورودی آب به سد لار را 26 مترمکعب بر ثانیه و خروجی آن را 15 مترمکعب بر ثانیه عنوان کرد و گفت: اکنون پمپاژ در حال انجام است و از آن جایی که آب از حجم معمول خود (65 میلیون مترمکعب) پایین تر است، به صورت پمپاژ منتقل می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران تاکید کرد: اگر حجم آب موجود در مخزن سد لار به 43 میلیون مترمکعب برسد اصلا خروجی نخواهیم داشت زیرا باید مباحث زیست محیطی آن رعایت شود.

ارتقایی با بیان اینکه مصرف آب در کمترین حالت در شبانه روز در تهران 2.4 میلیون مترمکعب و در پیک مصرف 3.4 میلیون مترمکعب است ،گفت: برنامه ریزی شده که امسال یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب آب برای تهران تامین شود که از این میزان 750 میلیون مترمکعب از منابع سطحی و 300 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی تامین می شود.

وی افزود: اگر رینگ انتقال آب تهران تکمیل شود، بخشی از آب غرب تهران به شرق منتقل می شود و بخشی از مشکلات آب تهران کاهش می یابد. برنامه ریزی شده که 200 تا 220 میلیون مترمکعب از سامانه شرق و 350 میلیون مترمکعب از سامانه غرب تامین شود که در مجموع 550 تا 570 میلیون مترمکعب تامین آب انجام می شود و این میزان 200 میلیون مترمکعب کمتر از وضعیت عادی است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: در دو سال اخیر وضعیت بارش های استان تهران افت کرده و امسال بارندگی ها در مقایسه با دوره درازمدت 30 درصد و در قیاس با زمان مشابه سال گذشته 34 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: رواناب های تهران نیز درمقایسه با دوره درازمدت 20 درصد کاهش یافته است.

ارتقایی با بیان اینکه امسال برای کشاورزی از سد ماملو و امیرکبیر تا حدی که با مشکل جدی مواجه نشوند، انتقال آب صورت گرفته است، گفت: با این وجود، همچنان با مشکل کمبود آب کشاورزی مواجهیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا