یکشنبه، ۲۷ بهمن ۹۲ - ۰۳:۴۴

به گزارش میهن پست – هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به استناد تبصره (۲) ماده (۱۳)…

به گزارش میهن پست – هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به استناد تبصره (۲) ماده (۱۳) قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات ـ مصوب ۱۳۸۵ ـ تصویب کرد؛ حداقل و حداکثر جزای نقدی در قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات افزایش می یابد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،بر اساس ماده ۱۰ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، جرایم هرگونه تبلیغات مغایر با قانون یاد شده و آیین‌نامه اجرایی آن دو میلیون و ۱۵۰ هزار تا ۲۱۵ میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین بر اساس ماده ۱۱ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، جرایم فروش و عرضه دخانیات از سوی افراد فاقد پروانه فروش، عرضه محصولات بدون شماره سریال و علامت مصوب و تکرار عدم پرداخت مالیات ۰۰۰/۱۵۰/۲ تا ۰۰۰/۰۰۰/۱۳۰ ریال تعیین شد.

جریمه ۴ میلیونی برای فروش یا عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال

بر طبق ماده ۱۲ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، فروشندگان یا عرضه کنندگان دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال یا به واسطه این افراد از مبلغ ۴۳۰ هزار تا دو میلیون و ۱۵۰ هزار ریال و در صورت تکرار ۴۳ میلیون ریال جریمه خواهند شد.

همچنین بر اساس بند (ب) ماده (۱۳) این قانون، استعمال دخانیات در نهادهای موضوع ماده (۱۸) قانون رسیدگی به تخلفات اداری(کلیه وزارتخانه ها، سازمانها، مؤسسات و شرکتهای دولتی، شرکتهای ملی نفت و گاز و پتروشیمی و شهرداریها و بانکها و موسسات و شرکتهای دولتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و مؤسساتی که تمام یا قسمتی از بودجه آنها از بودجه عمومی تأمین می شود و نیز کارکنان مجلس شورای اسلامی و نهادهای انقلاب اسلامی) درخصوص مرتکبین غیر از کارکنان نهادهای مذکور بین ۳۰۰ هزار تا ۴۳۰ هزار ریال تعیین شده است.

اعمال جریمه ۴۳ هزار تومانی برای مصرف دخانیات در اماکن عمومی

بر اساس تبصره (۱) ماده (۱۳) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، برای مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی مبلغ ۲۲۰ هزار تا ۴۳۰ هزار ریال جریمه تعیین شده است.

همچنین بر طبق ماده ۱۶ قانون ذکر شده، جریمه عرضه فرآورده‌های دخانی در بسته‌های بدون شماره سریال و برچسب ویژه شرکت دخانیات و عدم درج عبارت «مخصوص فروش در ایران» بر روی بسته‌های فرآورده‌های دخانی وارداتی و عرضه و فروش بسته‌های باز شده فرآورده‌های دخانی ۲۲۰ هزار تا ۸۶۰ هزار ریال است.

این مصوبه مورخ ۲۳/۱۱/۹۲ از سوی اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

مواد ۱۲،۱۱،۱۰،بند(ب) ماده(۱۳)،تبصره(۱) ماده(۱۳) و ماده ۱۶ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

یادآور می شود، بر اساس ماده ۱۰ـ انجام هرگونه تبلیغات مغایر با این قانون و آیین‌نامه اجرایی آن، جرم و مستوجب مجازات از پانصد هزار (۵۰۰۰۰۰) ریال تا پنجاه میلیون (۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال جزای نقدی است. دادگاه مکلف است علاوه بر مجازات دستور جمع‌آوری محصولات مورد تبلیغ را صادر کند و میزان مجازاتهای یاد شده بر اساس نرخ تورم (هر سه سال یکبار) بنا به اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید هیأت وزیران قابل افزایش است.

ماده ۱۱ ـ فروش و عرضه دخانیات به استثنای اماکن موضوع ماده (۷) این قانون، عرضه محصولات بدون شماره سریال و علامت مصوب، تکرار عدم پرداخت مالیات، مستوجب مجازات از پانصد هزار (۵۰۰۰۰۰) ریال تا سی میلیون (۳۰۰۰۰۰۰۰) ریال جزای نقدی است و میزان مجازاتهای یاد شده بر اساس نرخ تورم (هر سه سال یکبار) با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تأیید هیأت وزیران قابل افزایش است.

ماده ۱۲ ـ فروش یا عرضه به افراد زیر هجده سال یا به واسطه این افراد، علاوه بر ضبط فرآورده‌های دخانی کشف شده نزد متخلف، وی به جزای نقدی از یکصد هزار (۱۰۰۰۰) ریال تا پانصد هزار (۵۰۰۰۰۰) ریال محکوم می‌شود، تکرار یا تعدد تخلف، مستوجب جزای ده میلیون (۱۰۰۰۰۰۰۰) ریال مجازات است.

ماده ۱۳ـ بند (ب) ـ سایر مرتکبین به جزای نقدی از هفتاد هزار (۷۰۰۰۰) ریال تا یکصد هزار (۱۰۰۰۰۰) ریال محکوم می‌شوند.
تبصره ۱ ماده ۱۳- مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی موجب حکم به جزای نقدی از پنجاه هزار (۵۰۰۰۰) ریال تا یکصد هزار (۱۰۰۰۰۰) ریال است.

ماده ۱۶ ـ فروشندگان مکلفند فرآورده‌های دخانی را در بسته‌های مذکور در ماده (۶) عرضه کنند، عرضه و فروش بسته‌های باز شده فرآورده‌های دخانی ممنوع است. متخلفین به جزای نقدی از پنجاه هزار (۵۰۰۰۰) ریال تا دویست هزار (۲۰۰۰۰۰) ریال محکوم می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *