Mihanpostدسته‌بندی نشدهفرهنگی

برای ستایش چه اتفاقاتی می افتد؟

به گزارش میهن پست – هوای پاییز هم غم و غربت زندگی ستایش را داشت. هنوز کاملاً تاریک نشده و زنگ در خانهای که یکی از لوکیشنهای ثابت سریالهای تلویزیون است را میزنم. اینجا قرار است بخشی از قصه زندگی ستایش در خانه دوستش عاطفه رقم بخورد. سری اول سریال ستایش در نیمه دوم سال ۹۰ با استقبال خوبی مواجه شد و حالا گروه سازنده این مجموعه مشغول تولید سری دوم آن هستند.

سری دوم این سریال داستان را در ۲۰ سال بعد یعنی زمان حال دنبال میکند. کسانی که بخش اول را دیدهاند، میدانند قصه در زمان گذشته روایت شد. از ابتدای ورود عکسهای روی دیوار نظرم را جلب میکند. عکسهای عاطفه است با همسرش مرتضی. عاطفهای که در قصه این سریال مانند ستایش چهرهاش رنگ غبار زندگی را در بیست سال بعد را گرفته است.

گروه مشغول آماده کردن صحنه هستند که به اتاق گریم میروم تا با بازیگران سخن بگویم. سیروس اسنقی نقش مرتضی مشیری را در این سریال ایفا میکند.او از سال ۶۶ در تئاتر فعالیت دارد.

این بازیگر که این روزها در سریال معمای شاه، نقش نامزد فرح دیبا را بازی میکند، میگوید: در سری اول ستایش نقشی که آقای رضا ایرانمنش بازی کرد به من پیشنهاد شد که به خاطر حضور در تئاتر میسر نشد.

اسنقی میافزاید: سری اول سریال را دیدم حتی بخشهایی را هم فرصت نمیکردم ببینم، پیگیر بودم. این شخصیت دفتر اسناد رسمی دارد. وقتی پس از بیست سال عاطفه، ستایش را پیدا میکند و از مشکلاتش باخبر میشود، به خاطر تخصص همسرش از او میخواهد کمک کند و مرتضی هم به خاطر علاقه به همسرش میپذیرد و کمک میکند.
شهناز شهبازی قرار است عاطفه باشد. عاطفهای که دوست دوران نوجوانی و جوانی ستایش است و همراهیاش را با ستایش در سری اول داستان دیدهایم.

او میگوید: من سری اول را پراکنده دیدم اما عاطفه را میشناختم، البته هیچگاه گمان نمیکردم دوران میانسالی عاطفه را بازی کنم. وقتی این نقش پیشنهاد شد دوباره قسمتهایی که عاطفه در آنها بود را دیدم تا بیشتر با این شخصیت آشنا شوم.

شهبازی میافزاید: عاطفه را دختر سرزنده و پرحرفی دیدم که نقطه مقابل ستایش بود چون ستایش شخصیت آرامی دارد. حالا هم که بیست سال گذشته و یک زن پخته و کامل است.

او معتقد است: در واقع این عاطفه با عاطفه سری اول کاملاً فرق دارد و من برای این نقش همه تلاشم را کردم. آدمها ممکن است تغییر کنند. خصوصیات بدشان را کنار بگذارند و خصوصیات خوبشان پررنگتر شود. با توجه به این نکات و صحبتهایی که با آقای سلطانی داشتم توانستم عاطفه را ارائه دهم.

شهبازی بازیگر کم کاری است و وقتی از دلایل کم کاریاش میپرسم، میگوید: طی این سالها کار کردم اما سریالهای سنگین و چندین قسمتی نبوده، بیشتر در تله فیلم یا سریالهای اپیزودیک حضور داشتم.دلایل این موضوع دست من نیست شاید کم لطفی دوستان است که به من پیشنهادهای خوب بازیگری نمیدهند.

در این فاصله گروه تقریباً آماده کار هستند که به سراغ سعید سلطانی میروم. او کارگردان ستایش است که با دقت و نگاه خاص خودش سریال را پیش میبرد.سلطانی میگوید: تولید سری دوم از اوایل امسال شروع شد و همچنان ادامه دارد.

در واقع اینگونه نبوده که چون بخش اول با اقبال مواجه شده سری دوم را بسازیم و یا به عنوان فرصت از این موضوع استفاده کنیم و بگوییم بخش دوم مجموعه را تولید کنیم.از ابتدای تولید این مجموعه میدانستیم که بخش دومی هم دارد و صحبتهای کلی انجام شده بود اما انجامش منوط شد به پایان سری اول.

این کارگردان ادامه میدهد: بخش دوم سریال در زمان حال میگذرد و رنگ و فضا با سری اول کاملاً متفاوت است و نوع قصه پردازی تغییر کرده است.

چون داستان در ۲۰ سال بعد روایت میشود انتخاب بازیگران کار حساسی است و سلطانی در این باره میگوید: انتخاب بازیگران سری دوم چندان سخت نبود چون بر اساس قالب شخصیتها در سری اول پیش رفتیم. تعدادی از بازیگرها از بخش اول آمده بودند و ادامه نقششان در فصل دوم میآید و ملاکهای انتخابشان تعریف شده بود.شخصیتهایی که سنشان بیست سال بالاتر رفته و باید بر این اساس پیش میرفتیم.
نرگس محمدی بازیگر نقش ستایش است و در این مجموعه نیز نقشش را ادامه میدهد. سلطانی میگوید: «دائماً از خودم میپرسم یک فرد از بیست تا چهل سالگی چقدر تغییر میکند. صورت چقدر شکسته میشود. کافی است اطرافمان را بهتر ببینیم.»

خانم محمدی انتخاب شایستهای است از این نظر که سری اول را بازی کرده است و در واقع حق مطلب درباره مجموعه ستایش این بود که مخاطبان او را در سری دوم هم ببینند.

نصیر مدیرتولید پروژه هم اطلاعاتی را اینگونه در اختیارم قرار میدهد: پیش تولید فصل دوم را از فروردین شروع کردیم. اردیبهشت کار را در رامسر کلید زدیم و حدود سه ماه در این شهر مشغول کار بودیم. آنجا کارمان سخت بود چون قول همکاری داده شده بودم اما متأسفانه همکاری چندانی با ما نشد و تلاش کردیم کارمان را درست انجام بدهیم و طبق پیشبینی کارمان را انجام دادیم. در تهران هم لوکیشنهایی از جمله فروشگاه، میدان تره بار و… تصویربرداری را انجام دادیم و کارمان همچنان ادامه دارد، البته مشکلات مالی داریم که امیدوارم حل شود. پیشبینی ما این است که تا اوایل دی ماه بخش اول فصل دوم یعنی ۲۶ قسمت را به اتمام برسانیم. استراحت یک ماهه به گروه بدهیم و سپس کار را ادامه دهیم.

پس از این گفتوگو سکانسی قرار است ضبط شود که مکالمه میان عاطفه و مرتضی درباره یکی از اتفاقات زندگی ستایش را روایت میکند. به تماشای این سکانس مینشینم با این سؤال که در سری دوم چه اتفاقاتی قرار است برای ستایش بیفتد.

منبع: روزنامه ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا