Mihanpostپزشکیپیشنهاد سردبیرتغذيهعلمی و فناوری

آیا مصرف روزانه موز برای کاهش وزن و سلامتی مفید است؟

برای داشتن یک رژیم غذایی سالم روزانه دو عدد میوه یا بیشتر مصرف کنید. موز به طور حتم گزینه ی مناسبی است برای آنکه یکی از آن میوه ها است و اگر قصد کاهش وزن دارید می توانید روزانه حداکثر یک موز سایز متوسط میل کنید.

مصرف روزانه موز مانند سایر میوه ها و سبزیجات به تقویت و ارتقای سلامتی کمک می کند و این میوه فواید بسیاری برای بدن و حتی کم کردن وزن دارد . در ادامه با میهن پست همراه می شوید.مصرف بیشتر میوه و سبزیجات یکی از بهترین راه ها برای ارتقاء سلامتی است. در حقیقت، چه قصد کم کردن وزن تان را داشته باشید و چه قصد افزایش سلامتی تان، میوه ی موز می تواند فواید زیادی برایتان داشته باشد.

کاهش وزن حتماً باید با مشورت پزشک انجام شود تا برنامه ی بی ضرر و مؤثری متناسب نیازهای بدنی شما برایتان تنظیم کند. مثلاً علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب باید بیشتر ورزش کنید و خواب کافی هم داشته باشید.

اما مصرف مواد غذایی فیبرداری همچون موز می تواند شروع خوبی برای یک برنامه ی کاهش وزن مناسب و بی ضرر باشد.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا موز برای کاهش وزن مفید است.

آیا موز برای کاهش وزن مفید است؟

در خصوص مصرف روزانه موز لازم به ذکر است که موز منبع خوبی برای بسیاری از مواد مغذی مهم به شمار می رود مانند فیبر، پتاسیم، ویتامین B6 ، ویتامین C ، منیزیم و منگنز. ماده ی فیبر شما را در طول روز سیر نگه می دارد، امری که باعث می شود در مجموع کالری کمتری دریافت کنید.

فیبر درون موز بخش مهمی از فایده ی آن برای کاهش وزن را تشکیل می دهد. فیبر موجود در این میوه ۱۲ درصد از مقدار فیبر مورد نیاز بدن در طول یک روز را تأمین می کند، ماده ای که نقشی مستقیم در کاهش وزن دارد. در حقیقت، مصرف زیاد فیبر ممکن است خطر افزایش وزن را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

مصرف میوه های متنوع می تواند به فردی که در رژیم است کمک کند انواع مختلفی از مواد مغذی را دریافت کند. همانطور که موز به پتاسیم زیادش مشهور است، دیگر میوه ها هم می توانند مفید باشند. گرچه گلابی و سیب فیبر بیشتری دارند، اما مقدار موز بیشتری را می توان در یک وعده خورد تا میوه های توت مانند، آووکادو یا انگور.

در مجموع، توصیه می شود برای داشتن یک رژیم غذایی سالم روزانه دو عدد میوه یا بیشتر مصرف کنید. موز به طور حتم گزینه ی مناسبی است برای آنکه یکی از آن میوه ها است و اگر قصد کاهش وزن دارید می توانید روزانه حداکثر یک موز سایز متوسط میل کنید.

آیا میزان رسیدگی موز هم اهمیت دارد؟

به گفته ی کارشناسان، موز رسیده ارزش غذایی متفاوتی ندارد اما مزه و میزان کربوهیدرات آن متفاوت است.

موزهای سبز و کمتر رسیده، نشاسته ی زیادی دارند، به خصوص نشاسته ی مقاوم به هضم. این نوع نشاسته می تواند برای کاهش وزن مفید باشد چون دیرتر هضم می شود و کمک می کند بیشتر احساس سیری کنید.

در خصوص مصرف روزانه موز لازم به ذکر است که با رسیدن موز، نشاسته ی درون آن تبدیل به قند طبیعی می شود که به همین دلیل هم هست که موزهای رسیده مزه ی شیرین تری دارند و نرم ترند. و گرچه ممکن است موز رسیده مزه ی بهتری داشته باشد اما فرآینده رسیدن میوه ممکن است فواید نسبتاً کمتری برای سلامتی ما داشته باشد.

این امر به خصوص ممکن است در مورد افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت صدق کند که باید رژیم غذایی و قند خون خود را به دقت کنترل کنند. برای افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت، موز نرسیده ممکن است بهتر باشد چون باعث می شود قند خون با سرعت کمتری بالا رود.

با این حال، مصرف میوه برای افراد مبتلا به دیابت خطری ندارد و آن ها نباید از ترس قند موجود در آن، از مصرف میوه خودداری کنند.

با این حال، هضم موز سبزتر و رسیده می تواند دشوارتر هم باشد، به همین دلیل بهتر است افراد مبتلا به مشکلات گوارشی یا معده ای روده ای از خوردن آن پرهیز کنند.

کلام آخر

موز اگر به میزان متعادل مصرف شود می تواند مغذی و مفید باشد، حتی اگر قصد داشته باشید وزن تان را کم کنید. واضح است که مصرف بیشتر میوه و سبزیجات گزینه ی مناسبی برای کاهش وزن است و فیبر فراوان موجود در آن ها، این مواد را به ویژه به گزینه ی سالمی بدل می کند.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا