چهارشنبه، ۰۵ خرداد ۰ - ۰۵:۱۸
پهپاد غزه

پهپاد غزه به عنوان یکی از دستاوردهای سپاه پاسداران رونمایی شد این پهپاد می تواند هواپیماهای پنهانکار را از فاصله ۵۰۰ کیلومتری شناسایی…

پهپاد غزه به عنوان یکی از دستاوردهای سپاه پاسداران رونمایی شد این پهپاد می تواند هواپیماهای پنهانکار را از فاصله ۵۰۰ کیلومتری شناسایی کند. در ادامه با میهن پست همراه می شوید. روز گذشته و در آستانه فرا رسیدن سوم خرداد که روز «مقاومت، ایثار و پیروزی» نام گذاری شده است، در مراسمی با حضور سردار سرلشگر پاسدار حسین سلام، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین سردار سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروهی هوا فضا سپاه پاسداران از سه دستاورد سپاه در زمینه پهپادی و پدافندی رونمایی شد. مهم ترین دستاوردی که در این مراسم رونمایی شد، یک فروند پهپاد پهن پیکر و فوق سنگین به نام «غزه» بود که می تواند تا ۳۵ ساعت پرواز بی وقفه داشته و در ماموریت های مراقبتی، رزمی و شناسایی به کار گرفته شود. پهپاد غزه توانایی حمل ۱۳ بمب تا شعاع عملیاتی ۲ هزار کیلومتر را داشته و می تواند تا ۵۰۰ کیلوگرم انواع تجهیزات جمع آوری اطلاعات و سیگنالی است.

سردار سلامی در این مراسم مدعی شد که پهپاد غزه می تواند در ارتفاع بیش از ۳۵ هزار پا از سطح زمین پرواز کرده و با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت نیز تا ۳۵  ساعت مداوم پرواز نموده و اهداف هوایی را در اعماق طولانی هدف قرار دهد. همچنین پهپاد غزه توانایی بکارگیری در حوزه نظامی، قابلیت استفاده در حوزه های غیرنظامی و غیردفاعی مانند بکارگیری در حوزه پایش جنگل ها، عملیات امداد و نجات و همچنین کمک رسانی در حوادث و بلایای طبیعی را داراست. سردار سلامی از این هواپیمای بدون سرنشین به عنوان یک پرنده با «تنوع ماموریت در حوزه های مراقبتی، رزمی و شناسایی» یاد کرده و اعلام کرد که پهپاد غزه از سال ۱۴۰۱ عملیاتی خواهد شد، پهپادی که می تواند هواپیماهای پنهانکار را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری شناسایی نماید.

همچنین روز جمعه در این مراسم از سامانه موشکی زمین به هوای «۹ دی» رونمایی شد که کاملاً بومی بوده و توانایی درگیری با اهداف متعدد در فاصله نزدیک مانند موشک های کروز، هلی کوپترها، بمب های رها شده از بمب افکن ها و انواع پهپادهای دیگر را داراست. دستاورد دیگری که روز گذشته در این مراسم با حضور سردار سلامی رونمایی شد، سامانه راداری «قدس» بود که از قابلیت استقرار در موضع و جابجایی سریع برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *