Mihanpostپزشکیپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوری

درمان قند خون پایین با استفاده از راهکارهایی ساده و موثر

اگر قند خون شما بیش از ۸۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد به احتمال زیاد به دلیل تغییر سریع سطح قند خون این علائم را تجربه کرده اید.

درمان قند خون پایین باید جدی گرفته شود به همین منظور دانستن علایم و راهکارهای درمان آن برای افرادی که افت قند خون دارند ضروری است.در ادامه با میهن پست همراه می شوید.

درمان مناسب برای کاهش قند خون چیست؟ برای پاسخ به این سوال ، نخست باید بدانیم پایین آمدن قند خون یا افت قند خون چیست. انجمن دیابت آمریکا، هیپوگلیسمی (افت قند خون) به هر زمانی که قند خون شما از حد سالم پایین باشد اطلاق می شود. این امر می تواند برای هر فرد مبتلا به دیابت متفاوت باشد، اما به طور معمول به معنای قند خون کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر است. علائمی که باید به آنها توجه شود شامل موارد زیر است:

خستگی
افزایش اشتها
مبهم و نامشخص فکر کردن
تاری دید
عدم توانایی تمرکز
رنگ پریدگی صورت
تعریق

به محض اینکه یکی از ایم علائم بروز پیدا کرد بسیار مهم است که به سرعت قند خون خود را چک کنید تا مشخص شود آیا دچار افت قند خون شده اید یا خیر، همچنین برخی از این علائم مشخصه سطح بالای قند خون یا افزایش قند خون است.

علاوه براین، ممکن است هر زمان که دچار افت سریع قند خون شوید یکی از این علائم نمایان شود. به عنوان مثال اگر قند خون شما بالا باشد و انسولین مصرف کنید تا پایین بیاید احتمال می رود علائم مربوط به هیپوگلیسمی را همزمان با افت قند خون احساس کنید حتی اگر طبق تعریف پایین نباشد.

هنگامی که متوجه شدید قند خون پایین یا کمتر از حد طبیعی است چگونه باید آن را درمان کنید؟ ب طور اساسی کربوهیدرات هایی با سرعت عمل حاوی قندهای ساده، فیبر کمی یا بدون فیبر نیاز است، همچنین باید از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز کنید. چربی که اغلب قندخون را بعد از غذا تثبیت می کند در واقع سرعت جذب بدن به کربوهیدرات های ساده مورد نیاز بدن را به تاخیر می اندازد.

در مورد قند خون پایین این چیزی نیست که شما لازم دارید. رایج ترین روش درمانی برای کاهش قند خون مصرف قرص های گلوکز یا ژل گلوکز است، اما باید گفت قرص های گلوکز خوشمزه ترین در جهان نیستند. فکر کنید عطر و طعم میوه ای گچی، فوق العاده شیرین و تقلبی همه در یک قالب … به نظر می رسد اشتها آور باشد!

بنابراین گرچه این روش های درمانی بسیار کارآمد هستند، اما مقوی نیستند. اشتباه نکنید تغذیه هدف اصلی ما در درمان قند خون پایین نیست بلکه هدف اصلی افزایش سریع قند خون است، اما اگر بتوانید به اندازه کافی قند خون پایین را درمان کنید و مجبور نشوید به قرص های گچی پر از شکر فرآوری شده، رنگ خوراکی و طعم دهنده های مصنوعی متوسل شوید چه می کنید؟ در اینجا چند روش درمانی برای قند خون پایین با مواد غذایی وجود دارد:

اگر قند خون شما بیش از ۸۰ میلی گرم در دسی لیتر است، اما علائم هیپوگلیسمی را احساس می کنید:

کره بادام زمینی کاملا طبیعی بدون شکر اضافه شده

اگر قند خون شما بیش از ۸۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد به احتمال زیاد به دلیل تغییر سریع سطح قند خون این علائم را تجربه کرده اید. کره بادام زمینی یا کره هر مغز دیگری بدون قند اضافه شده سرشار از پروتئین و چربی است و می تواند بدون بالا بردن قند خون به کاهش این علائم کمک کند.

اگر قند خون شما ۷۰-۸۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد:

کره بادام زمینی و کراکر

در این مرحله بر اساس تعریف قند خون شما هنوز از نظر فنی پایین نیست. با این حال، احتمال می رود برای برخی افراد آزاردهنده باشد. هر نوع نشاسته در این حالت کراکر به شما در افزایش تدریجی قندخون کمک می کند و چربی و پروتئین موجود در کره بادام زمینی این سطوح را حفظ می کند.

اگر قند خون شما ۵۵-۷۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد:

کشمش یا مویز
خرما متوسط
سیب
موز
انگور
آناناس

تمام مواد غذایی ذکر شده در بالا به صورت میوه های تازه یا خشک مدنظر هستند که مقادیر بیشتری قند طبیعی در مقایسه با میوه های دیگر دارند. در حالی که مقداری فیبر در این موارد نیز وجود دارد، اما مقدار آن کم است و قند خون را به سرعت و به طور موثر افزایش می دهد.

اگر قند خون شما کمتر از ۵۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد:

آب انگور ۱۰۰ درصدی
شربت عسل یا افرا

اگر قند خون شما به زیر ۵۵ میلی گرم در دسی لیتر رسیده است به مصرف سریع کربوهیدرات های مایع نیاز دارید که درآن فیبر، چربی و پروتئین وجود نداشته باشد. آب انگور یکی از بهترین نوشیدنی های پر از کربوهیدرات برای افرادی است که این شدت افت قند خون را تجربه می کنند. برخی از افراد هنگام رسیدن قند خون به این میزان در جویدن و بلعیدن مشکل دارند، بنابراین باید روی منابع کربوهیدرات مانند آب های دارای کربوهیدرات بالاتر یا شیرین کننده هایی مانند شربت افرا و عسل تمرکز کنیم. در نظر داشته باشید قبل از استفاده هر یک از این پیشنهادات در برنامه کاهش قند خون نخست با پزشک خود مشورت کنید.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا