Mihanpostاجتماعیپزشکیپژوهشیپیشنهاد سردبیرعمومی

۷ کار ساده ای که به تغییر تصمیم گیری بهتر مغز به سمت زندگی سالم کمک می کند

برای تغییر مغز احساسات منفی تان را روی کاغذ آورید. خجالت نکشید. دست به کار شوید و آن ها را بنویسید.

تغییر مغز و انتخاب زندگی سالم با برخی از کارها قابل انجام است ولی نیاز به تمرین دارد بنابراین در این مطلب به برخی از این کارها می پردازیم. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.تا به حال شده آرزو کرده باشید که خیلی سالم تر، مثبت اندیش تر و باهوش تر شوید؟ خبرهای خوبی برایتان داریم. با چند کار ساده می توانید مغزتان را به مرحله ی جدیدی برسانید.

۱- دست از نق زدن بردارید

نق زدن عادت تان که شود، مغزتان دستخوش تغییرات متعددی می شود، تغییراتی که سوگیری ای منفی در شما ایجاد می کنند و حتی ممکن است در نهایت به افسردگی بیانجامند. به جای شکایت از سختی های زندگی، بهتر است زیر نور آفتاب بروید، قدم بزنید و مدیتیشن کنید. روانشناسان دانشگاه کارولینای شمالی دست به آزمایشی زدند و متوجه شدند کسانی که هر روز ۲۰ دقیقه به چیزهای مثبت فکر می کنند، هم ذهن آگاهی بیشتری پیدا می کنند هم علائم بیماری در آن ها کمتر می شود.

۲- قدر داشته هایتان را بدانید

در خصوص تغییر مغز در پایان هر روز دست کم سه چیز پیدا کنید که شاکرشان هستید. به گفته ی روانشناسان این تمرین سطح سروتونین را در مغز بالا می برد. سروتونین برای عملکرد مناسب قشر پیش پیشانی ضروری است، بخشی از مغز که کار درون نگری و حفظ تعادل عاطفی را بر عهده دارد و بنابراین سروتونین به آن کمک می کند تا بر الگوهای هراس پیشین خود مسلط شوید. به کارهای مثبتی که در طول روز انجام دیده اید با جزئیات فکر کنید. می توانید حتی آن ها را بنویسید.

۳- افکار منفی تان را بیان کنید

برای تغییر مغز احساسات منفی تان را روی کاغذ آورید. خجالت نکشید. دست به کار شوید و آن ها را بنویسید. دانشمندان می گویند پردازش زبانی احساسات فعالیت بخش آمیگدال، مرکز ترس در مغز، را کاهش می دهد و بنابراین اضطراب را کم می کند. هر چه بخش آمیگدال مغز آرام تر باشد، شما هم فرد شادتری خواهید بود.

۴- با دیگران معاشرت داشته باشید

تحقیقی در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه میشیگان نشان داد وقت گذرانی با دوستان یا صرفاً حضور در یک فضای فیزیکی یکسان با دیگران، فواید زیادی برای مغز دارد. معاشرت گسترده با افراد باهوش و دارای ثبات عاطفی می تواند مغز را دستخوش تغییرات مثبتی کند.. شما می توانید به احساسات و نگرش های رفتاری دیگران «دچار» شوید. به این پدیده سرایت اجتماعی یا عاطفی هم گفته می شود.

۵- یک نفر را بغل کنید

یکی دیگر از کارهای ساده برای تغییر مغز  بغل کردن است، بغل کردن معجزه می کند. یک آغوش گرم باعث ترشح دوپامین در مغز می شود که به هورمون لذت مشهور است. دقیقاً به همین خاطر است که فوراً احساس امنیت و آرامش می کنید. دانشمندان می گویند بغل کردن فشار خون و اضطراب را کاهش می دهد و روحیه را تقویت می کند.

۶- همزمان چند کار را باهم انجام ندهید

در خصوص تغییر مغز به جای انجام همزمان چند کار، در آن واحد فقط یک کار را انجام دهید. وقتی با تلفن صحبت می کنید و همزمان چرخی هم در اینترنت می زنید و یک پیام هم می دهید، شاید فکر کنید که در حال انجام همزمان چند کار هستید. اما تحقیقات نشان می دهد تلاش برای تمرکز بر روی بیش از یک چیز به طور همزمان، بازدهی را تا حدود ۳۰ درصد کاهش می دهد. بنابراین آن چیزهایی که باعث پرت شدن حواس تان می شود را حذف کنید و تمرکزتان را بر انجام یک کار واحد ظرف مدت زمانی محدود بگذارید. کارتان را که تمام کردید، یک استراحت کوتاه به خودتان جایزه دهید، مثلاً کمی ورزش کنید، یک فنجان چای بنوشید یا تماس کوتاهی بگیرید.

۷- موسیقی مناسب گوش کنید

خوشبختانه خبرهای خوبی برایتان داریم. برای آنکه در کارتان بازدهی داشته باشید لازم نیست موسیقی را قطع کنید. در حقیقت گوش دادن به موسیقی مناسب باعث تولید امواج آلفا در مغز می شود، امری که به شما احساس آرامش می بخشد.

البته این ها تنها کارهایی نیستند که می توانید برای بهبود عملکرد مغزتان انجام دهید. خنده، چرت زدن، نوازش حیوان خانگی تان، تنفس هوای تازه، قرار دادن خود در معرض نور بیشتر و هر کار سالم دیگری که روحیه تان را بهتر کند هم برای مغزتان مفید است.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا