Mihanpostپزشکیپیشنهاد سردبیرتغذيهعلمی و فناوری

نشانه ها و علائم اعتیاد به قند و اقدام به اصلاحات غذایی

اعتیاد به قند پدیده ای فیزیولوژیکال و قابل سنجش است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. این امر ایجاد اصلاحات غذایی لازم برای بهبود سلامت خود را برای بسیاری از افراد دشوار می کند.

علائم اعتیاد به قند به شما کمک می کند که اصلاحات غذایی مناسبی را انتخاب کنید و در مصرف بیش از اندازه قند با آگاهی و کنترل عمل کنید. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.

قند در همه ی اشکالش نه تنها باعث بالا رفتن وزن می شود، بلکه تحقیقات نشان داده خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. مصرف قند حتی خطر بروز برخی سرطان ها را هم بیشتر می کند. اعتیاد به قند شوخی نیست – مغز می تواند کاری کند هوس قند کنید و اگر به قدر کافی قند مصرف نکنید دچار نشانه هایی مانند ترک اعتیاد خواهید شد.

اعتیاد به قند پدیده ای فیزیولوژیکال و قابل سنجش است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. این امر ایجاد اصلاحات غذایی لازم برای بهبود سلامت خود را برای بسیاری از افراد دشوار می کند.

در ادامه درباره ی نشانه هایی صحبت خواهیم کرد که می گویند عادت شما به مصرف مواد قندی اعتیاد است.

۱- عادت تان را مخفی می کنید

۲- هر چه می گذرد به قند بیشتری برای رفع هوس تان نیاز پیدا می کنید

مانند بسیاری از رفتارها یا مواد اعتیادآور، مقاومت تان در برابر شیرینی جات ممکن است به مرور بیشتر شود. یک نشانه ی اعتیاد به قند این است که برای رفع هوس خود به مقدار بیشتری از این ماده پیدا می کنید. اولش یک اسکوپ بستنی کفایت می کند اما هر چه اعتیادتان بیشتر می شود به قند بیشتر و بیشتری برای رفع هوس تان نیاز است.

۳- حتی وقتی گرسنه نیستید هم شیرینی جات می خورید

غذای مفصلی خورده اید و حسابی سیرید اما هنوز هم برای یک برش بزرگ کیک جا دارید؟ نشانه ی شماره یک اعتیاد به قند، روی آوردن به مواد قندی در زمانی است که به لحاظ فیزیکی گرسنه نیستید.

۴- همیشه هوس شیرینی جات می کنید

در خصوص موضوع علائم اعتیاد به قند لازم به ذکر است که بعد از خوردن زیاد مواد قندی، قند خون افت می کند چون انسولین آن همه قندی که به سمت سلول ها می رود را پس می زند تا قند به بدن آسیب نزند. این افت قند باعث کاهش سطح قند خون و ایجاد هوس های بیشتر می شود.

۵- هوس خوراکی های شور می کنید

هوس خوردن مواد غذایی نمکی یک نشانه است که می گوید بدن تان از مواد مغذی مورد نیازش محروم است. این امر در افرادی که به قند اعتیاد دارند شایع است چون بدن آن ها اغلب با کمبود مواد مغذی کلیدی مواجه است. اگر متوجه شده اید که مرتباً تنقلات قندی می خورید احتمالاً به قدر کافی پروتئین و چربی سالم مورد نیاز بدن تان را مصرف نمی کنید. هوس خوردن مواد غذایی نمکی و شور یکی از روش های بدن است تا از این راه به شما بگوید باید گهگاه مصرف قند را کنار بگذارید و مواد غذایی مغذی تری بخورید.

عکس این مطلب هم صادق است. اگر مواد غذایی شور زیاد می خورید، ممکن است متوجه شده باشید که هوس مواد قندی یا کربوهیدرات های ساده می کنید. نکته ی اصلی حفظ تعادل است؛ یعنی مصرف مواد غذایی سرشار از ریزمغذی ها و درشت مغذی ها که بدن برای عملکرد و رشد خود به آن ها نیاز دارد.

۶- سعی کرده اید که مصرف شیرینی جات را کنار بگذارید اما دچار نشانه های عجیبی شده اید

اعتیاد به قند می تواند هم اعتیاد رفتاری باشد – یعنی عادت کرده اید بعد از غذا یا اوقات مشخصی از روز مواد قندی بخورید – و هم اعتیاد شیمیایی. وقتی برنامه ی همیشگی تان را کنار بگذارید یا آن را مختل کنید، بدن تان ممکن است از خود نشانه های رنج یا ترک اعتیاد بروز دهد. قطع ناگهانی مصرف قند می تواند بدن را دچار نشانه هایی شبیه به ترک اعتیاد کند. برخی از شایع ترین نشانه های اعتیاد قند ممکن است شامل سردرد، بی حالی یا احساس خستگی، هوس های غذایی، دردهای عضلانی، حالت تهوع، باد روده و نفخ و حتی بی خوابی باشد. در اغلب موارد این نشانه ها بعد از ۲۴ ساعت تشدید می شوند. بهترین راه برای ترک قند انجام تدریجی آن است. برای این کار هر بار مقداری از مصرف خود را کاهش دهید.

۷- از شیرینی جات برای تسکین دادن خود استفاده می کنید

یکی دیگر از علائم اعتیاد به قند این است که از شیرینی جات برای تسکین دادن خود استفاده می کنید. اگر بعد از به هم خوردن رابطه عاطفی تان، تماشای یک فیلم غم انگیز یا گذراندن یک روز بد ، هوس یک چیز شیرین می کنید، مراقب باشید. یک نشانه ی روانی اعتیاد به قند زمانی است که فرد برای مواجهه با عوامل تنش زای زندگی، خستگی یا دیگر مسائل روانی مثل افسردگی یا اضطراب، دائماً به قند روی می آورد. زیاده روی در مصرف قند برای تسکین عاطفی خود امر بسیار ناسالمی محسوب می شود چون به فرد اجازه نمی دهد هیجانات خود را احساس کند یا به درستی از پس آن ها برآید. تحقیقات هم نشان داده مصرف قند اصلاً باعث تقویت روحیه نمی شود.

۸- از پیامدهای بالقوه اش باخبرید اما در هر صورت شیرینی جات مصرف می کنید

اگر با وجود آگاهی از پیامدهای منفی این کار، مواد قندی و تنقلات بی ارزش را به شکل مقاومت ناپذیری مصرف می کنید، این نشانه ی بدی است.

۹- برای خوردن شیرینی جات خود را به آب و آتش می زنید

اگر تنها برای خریدن یک بسته بستنی شب دیروقت تا یک فروشگاه شبانه روزی می روید، باید در اولویت هایتان تجدیدنظر کنید. این نشانه ی واضحی است که نیاز شما به قند از کنترل خارج شده است.

۱۰- از خوردن شیرینی جات احساس گناه می کنید

احساس گناه از خوردن شیرینی یکی از علائم اعتیاد به قند است. احساس گناه از خوردن هر ماده غذایی ممکن است نشانه ی ابتلا به یک اختلال غذایی باشد. اگر از عادت مصرف قندتان احساس شرم می کنید، بهتر است به یک پزشک یا روان درمانگر مراجعه کنید.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا