Mihanpostپزشکیپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوری

شناسایی علائم کمبود آهن در بدن و اقدام به موقع برای درمان

کمبود آهن یکی از رایج ترین کمبودهای مواد مغذی در سراسر جهان است. این بیماری که به عنوان کم خونی فقر آهن نیز شناخته می شود هنگامی رخ می دهد که بدن فاقد مقدار کافی آهن برای ساختن هموگلوبین باشد

علائم کمبود آهن به شما کمک می کند تا بتوانید این کم خونی را در بدنتان بشناسید و در همان مراحل اولیه برای درمان فقر آهن اقدام کنید. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.کمبود آهن یکی از رایج ترین کمبودهای مواد مغذی در سراسر جهان است. این بیماری که به عنوان کم خونی فقر آهن نیز شناخته می شود هنگامی رخ می دهد که بدن فاقد مقدار کافی آهن برای ساختن هموگلوبین باشد، پروتئینی در گلبول های قرمز خون که آنها را قادر به انتقال اکسیژن به بدن می کند.

کم خونی و فقر آهن چیست؟

کم خونی فقر آهن در زنان یائسه و باردار به دلیل از دست دادن خون در دوران قاعدگی امری شایع است، اما حتی مردان و زنان مسن نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. در صورت عدم درمان این وضعیت منجر به خونریزی داخلی، بزرگ شدن و نارسایی قلبی می شود. نکته خوب این است کم خونی فقر آهن به راحتی با مصرف منظم مکمل آهن قابل درمان است، اما زمان تشخیص آن برای نخستین بار بسیار مهم است. بدن کمبود آهن را با بروز چندین علائم نشان می دهد. فقط باید علائم در مراحل اولیه شناسایی کرد و برای درمان به موقع آن اقدام کنید. به گزارش تایمزسوفاندیا، در اینجا برخی از علائم رایج کم خونی فقر آهن توضیح داده شده است.

شما همیشه احساس خستگی می کنید

خستگی شایع ترین علائم کم خونی فقر آهن است. بدن مقدار کافی آهن مورد نیاز برای ساختن هموگلوبین را ندارد، بنابراین دچار کم خونی فقر آهن می شود. بدون هموگلوبین کافی مقدار کافی اکسیژن به بافت ها و عضلات نمی رسد که باعث بروز احساس خستگی می شود. علاوه بر این، قلب باید بیشتر کار کند تا خون غنی از اکسیژن را به سایر نقاط بدن انتقال دهد همین کار اضافی باعث بروز احساس خستگی می شود.

رنگ پریدگی

در واقع هموگلوبین به خون رنگ قرمز می دهد و باعث می شود پوست سالم به نظر برسد. سطح پایین آهن در بدن باعث می شود خون کمتر قرمز شده و پوست رنگ پریده به نظر برسد. رنگ پریدگی پوست یا داخل پلک پایین نیز نشانگر کم خونی فقر آهن است. در این شرایط صورت، لثه ها، لب ها، پلک های پایین و ناخن های فرد بی رنگ به نظر می رسند.

نفس نفس زدن

هموگلوبین به گلبول های قرمز خون در انتقال اکسیژن به نقاط مختلف بدن کمک می کند. هنگامی که به دلیل کمبود آهن سطح هموگلوبین پایین است بدن برای تهیه اکسیژن به بافت دچار مشکل می شود. هنگام عدم دریافت اکسیژن کافی توسط عضلات احساس خستگی و نفس نفس زدن هنگام راه رفتن یا انجام هر کار دیگری طبیعی است.

تپش قلب

یکی دیگر از علائم کمبود آهن تپش قلب است. سطح پایین هموگلوبین در خون قلب را مجبور به کار بیشتر می کند تا اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن منتقل کند که این امر منجر به ضربان قلب نامنظم می شود. در صورت عدم درمان منجر به بزرگ شدن قلب، سوفل یا نارسایی قلبی می شود.

مو و پوست خشک و آسیب دیده

خشکی پوست، موهای آسیب دیده و ناخن های شکننده نشانه کمبود آهن در بدن است. اکسیژن کمتری در دسترس سلول ها به دلیل کمبود هموگلوبین در خون می تواند منجر به خشکی و آسیب دیدگی پوست و موها شود. هنگامی که پوست و مو مواد مغذی کافی دریافت نمی کنند خشک و ضعیف می شوند.

چه موقع با یک دکتر صحبت کنیم؟

در صورت مشاهده هر یک از دو علامت کمبود آهن به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش خون ساده کم خونی و فقر آهن را نشان می دهد. پزشک برای شروع روند درمانی ضمن توصیه به ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی مصرف مکمل های آهن را نیز تجویز می کند. مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه برای آهن برای مردان و زنان بالای ۵۰ سال ۷/۸ میلی گرم در روز است. زنان بین ۱۹ تا ۵۰ سال باید ۱۴٫۸ میلی گرم در روز مصرف کنند.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا