Mihanpostپزشکیپیشنهاد سردبیرتغذيهعلمی و فناوری

علائمی که نشان می دهد رژیم گیاهخواری شما مناسب نیست

رژیم گیاهخواری اگر به درستی طراحی شده باشد می تواند حامی بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ باشد اما نکته ی کلیدی همان طراحی درست است، امری که می تواند چالش برانگیز باشد.

رژیم گیاهخواری نوعی از رژیم ها است که امروزه رواج بیشتری یافته است و بسیاری از افراد به این فکر هستند که این نوع رژیم را دنبال کنند. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.رژیم گیاهخواری در سال های اخیر رواج بیشتری یافته است، به همین دلیل ممکن است بسیاری در فکر روی آوردن به این رژیم باشند.

گرچه استفاده ی بیشتر از سبزیجات در رژیم غذایی خود معمولاً تصمیم خوبی است، اما در پیش گرفتن رژیم گیاهخواری با محدودیت هایی همراه است. و از آنجایی که ما در یک دنیای عمدتاً وگان زندگی نمی کنیم پیروی از رژیم گیاهخواری و در عین حال دریافت مواد مغذی ضروری می تواند کار دشواری باشد.

رژیم گیاهخواری اگر به درستی طراحی شده باشد می تواند حامی بزرگ ترین ورزشکاران تاریخ باشد اما نکته ی کلیدی همان طراحی درست است، امری که می تواند چالش برانگیز باشد.

اگر آمادگی این چالش را نداشته باشید، ممکن است رژیم گیاهخواری برایتان مناسب نباشد.

در ادامه از نشانه هایی خواهیم گفت که می گویند رژیم گیاهخواری برای شما مناسب نیست.

اگر رژیم غذایی تان متکی به مواد غذایی فرآوری شده باشد، از رژیم گیاهخواری فایده ای نخواهید برد

در رژیم گیاهخواری می توانید هر چیزی که از حیوانات تهیه نشده نباشد را بخورید. گرچه این امر به معنای حذف گوشت، تخم مرغ و لبنیات است، اما مواد غذایی غیر طبیعی یا فرآوری شده می توانند در رژیم گیاهخواری جا داشته باشند.

رژیم گیاهخواری شاید برای کسانی که اتکای زیادی به مواد غذایی فوق فرآوری شده دارند مناسب نباشد. تقریباً همه ی مواد غذایی تا حدی فرآوری شده هستند اما مواد غذایی که تغییرات زیادی روی آن ها صورت گرفته حاوی مقادیر فراوانی نمک، قند و چربی هستند و مواد مغذی ضروری اندکی در خود دارند.

حالا گزینه های مناسب بسیار بیشتری برای افراد گیاهخوار وجود دارد اما ممکن است با نوشابه و چیپس رژیم گیاهخواری گرفته باشید. این هم گیاهخواری است و حتی ممکن است روی بسته ی آن ها یک عنوان «گیاهی» هم وجود داشته باشد اما با این کار در معرض خطر کمبود مواد مغذی قرار خواهید گرفت.

خودتان را برای بیشتر غذا خوردن آماده کنید و در صورت مشاهده ی هر نوع علامتی از کمبود مواد مغذی، رژیم خود را کنار بگذارید

اگر بعد از سال ها گوشتخواری یا گیاهخواری نصفه و نیمه می خواهید گیاهخوار شوید، باید بیشتر غذا بخورید تا نیازهای غذایی تان تأمین شود. این امر شاید در نگاه اول خوشایند به نظر برسد اما این همه ی ماجرا نیست.

برای بعضی ممکن است پیدا کردن غذاهای گیاهی متنوع که با مذاق شان جور باشد سخت باشد و برای عده ای هم ممکن است خوردن غذای بیشتر.

مانند هر رژیم غذایی جدیدی، باید به بدن خود گوش بسپارید و در صورت مشاهده ی هر تأثیر شدیدی خلاف اهداف غذایی خود، باید رژیم گیاهخواری را کنار بگذارید. برخی افراد ممکن است  به دلیل مصرف بیشتر مواد غذایی وزن اضافه می کنند و بعضی هم ممکن است به قدر کافی نخورند و دچار کمبود مواد مغذی شوند.

وقتی رژیم غذایی جدیدی را شروع می کنید اگر متوجه شوید موها و ناخن هایتان شکننده شده، دچار مشکلات پوستی جدیدی شده اید یا روحیه تان بد و انرژی تان کم شده، باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

نباید هدف تان از در پیش گرفتن یک رژیم غذایی، بهبود وضعیت روحی تان باشد

داشتن یک رژیم غذایی گیاهی فواید زیادی برای سلامت جسمی از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری قلبی دارد.

اما رژیم گیاهخواری و وضعیت روانی ممکن است رابطه ی معکوسی داشته باشند. تحقیقی نشان داده افراد گوشتخوار ممکن است از سلامت روانی بهتری در مقایسه با کسانی برخوردار باشند که از خوردن گوشت پرهیز می کنند.

با این حال، مشکل می توان گفت که شرکت کنندگان این تحقیق که گوشت مصرف نمی کردند به این دلیل رژیم گیاهخواری را انتخاب کردند که از قبل با افسردگی دست و پنجه نرم می کردند یا روحیه ی آن ها بعد از تغییر رژیم غذایی خود دستخوش تغییر شد. در هر حال، قبل از شروع یک رژیم جدید باید وضعیت روانی خود را در نظر بگیرید.

وقتی می خواهیم سراغ رژیم غذایی جدیدی برویم باید از وضعیت روانی خود مطمئن شویم.این فقط وضعیت خلق و خو نیست که با مواد غذایی مرتبط است، بلکه سلامت جسمی و روانی ما هم به یکدیگر مرتبط هستند و مواد غذایی فارغ از بحث رژیم، بخشی از آن هستند.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا