Mihanpostپیشنهاد سردبیرنظامی

تصاویر بمب‌ افکن B 21 توسط ارتش آمریکا منتشر شد + عکس

یکی دیگر از اطلاعاتی که نیروی هوایی آمریکا درباره بمب‌ افکن B 21 منتشر کرده به امکان استفاده از آن در مأموریت‌های اطلاعات، نظارت و شناسایی و همچنین جنگ الکترونیک و دیگر کاربردها مربوط می‌شود.

تصاویر بمب‌ افکن B 21 در حالی توسط ارتش آمریکا منتشر شد است که دولت آمریکا می‌گوید بمب‌افکن B-21 شعاع حرکتی و عملیاتی بی‌سابقه‌ای خواهد داشت.

بمب‌ افکن B 21 می‌تواند مأموریت‌های طولانی‌مدت خارج از مرزهای آمریکا را بدون نیاز به پایگاه‌های مرسوم و شاید با نیاز حداقلی به سوخت‌گیری انجام دهد. شعاع حرکتی بمب‌افکن B 21 به حدی زیاد است که به دولت استرالیا توصیه شده با خرید آن از پایگاه‌های امن جنوب کشور مأموریت‌های خود را انجام دهد و درعین‌حال بتواند اهداف دوردست را با استفاده از سلاح‌های عادی موردحمله قرار دهد.

دسامبر ۲۰۲۲ بود که نورثروپ گرومان و نیروی هوایی آمریکا بی سر و صدا از پروژه فوق محرمانه‌ای که نهایتاً جایگزین ناوگان بمب‌افکن‌های مجهز به سلاح‌های هسته‌ای خواهد شد پرده برداشتند. مراسم معرفی بمب‌افکن B 21 بسیار محدود بود و تنها یک تصویر از آن به بیرون درز کرد. حالا اما نیروی هوایی آمریکا دو تصویر دیگر از همان مراسم را منتشر کرده است. تصویر اول نمای بسته از محفظه کابین را به نمایش می‌گذارد و تصویر دوم نمای کاملی را با زاویه بازتر ارائه می‌کند و با همین تصاویر می‌توانیم از برخی جزئیات طراحی بمب‌افکن جدید B-21 اطلاع پیدا کنیم. البته همان‌طور که گفتیم پروژه یاد شده بسیار محرمانه است و حتی ابعاد آن نیز منتشر نخواهد شد.

یکی دیگر از اطلاعاتی که نیروی هوایی آمریکا درباره بمب‌افکن B 21 منتشر کرده به امکان استفاده از آن در مأموریت‌های اطلاعات، نظارت و شناسایی و همچنین جنگ الکترونیک و دیگر کاربردها مربوط می‌شود.

بمب‌افکن B 21

بمب‌ افکن B 21 از میزان خودکارسازی و هوش مصنوعی بالایی سود می‌برد و می‌تواند بدون نیاز به خدمه و به عنوان یک پلتفرم کنترل برای پهپادها عمل کند. تصاویر جدید تائید می‌کنند که B-21 حاصل تکامل بمب‌افکن B-2 است و از پیشرفت‌های رادیکالی برخوردار خواهد بود.

البته واضح‌ترین تفاوت بین دو هواپیما به رنگ سفید پوشش کامپوزیت جاذب راداری جدید مربوط می‌شود که طبق گفته‌ها مؤثرتر عمل خواهد کرد. در تصویر با نمای بسته می‌توانیم پوشش کامپوزیتی را ببینیم که بیشتر از آنکه مونتاژی به نظر برسد بافته ‌شده است و لایه‌ها همچون نوار به آن افزوده شده‌اند. این موضوع به ویژه در اطراف شیشه‌های کاکپیت نمایان می‌شود، جایی که شکل منحنی‌تری نسبت به B-2 دارد و دلیل آن نیز کارایی بهتر از پنهان شدن از دید رادارهاست. برای پنهان‌کاری بیشتر نیز پوشش یاد شده اطراف پنجره‌ها تمامی اتصالات را می‌پوشاند.

در تصویر بعدی می‌توانیم کشیده شدن پوشش کامپوزیتی به سمت ورودی‌های پیشرانه را نیز ببینیم. به نظر می‌رسد داخل ورودی بخشی از ساختار پیشرانه باشد اما هم‌اکنون پوششی نیز وجود دارد که قبل از پرواز می‌توان آن را جدا کرد. دید واضحی به دم بمب‌ افکن B-21 وجود ندارد و نمی‌توان اگزوزها را دید اما به نظر می‌رسد ساختار دم هواپیما بیشتر داخل بال و بدنه ادغام شده باشد. همچنین در بخش پشتی پیشرانه‌ها ساختار ژئومتریک تختی وجود دارد که شاید آنتن اتصال داده‌های ماهواره‌ای یا چیزی شبیه آن باشد. نیروی هوایی آمریکا به دنبال خرید حداقل ۱۰۰ فروند بمب‌افکن B 21 است و انتظار می‌رود اولین نمونه آن در سال ۲۰۲۷ عملیاتی شود. بمب‌ افکن موردبحث تا سال ۲۰۴۰ جایگزین B-1B لنسر و B-2 اسپیریت خواهد شد.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا