Mihanpostپیشنهاد سردبیرنظامی

پهپاد مقوایی و عجیب ارتش اوکراین با نام Corvo PPDS

در این میان اوکراین به طور گسترده ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین خود را با انواع مدل های جدید تقویت می‌کند اما تعداد کمی از آنها به اندازه پهپادهای Corvo غیرمعمول هستند؛ پهپادهایی که شرکت ملبورن SYPAQ به تازگی اعلام کرده‌ است که به اوکراین ارسال می‌کند.

پهپاد مقوایی و عجیب ارتش اوکراین با نام Corvo PPDS در حالی مورد توجه قرار گرفته است که در سال ۲۰۱۹ یه گروه استرالیایی دیدند که با کمک مقوا ، چسب و چاقو با مونتاژ این تکه های ارزان قیمت می توانند یک پهپاد عجیب و انتهاری بسازند.

در این میان اوکراین به طور گسترده ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین خود را با انواع مدل های جدید تقویت می‌کند اما تعداد کمی از آنها به اندازه پهپادهای Corvo غیرمعمول هستند؛ پهپادهایی که شرکت ملبورن SYPAQ به تازگی اعلام کرده‌ است که به اوکراین ارسال می‌کند.

بد نیست بدانید که شرکت  SYPAQ قبلاً پهپادهای Corvo Precision Payload Delivery System را به عنوان یک پهپاد تدارکاتی یکبار مصرف کم هزینه برای ارتش استرالیا عرضه کرده بود و حالا با توسعه این تکنولوژی می خواهد آنها را به اوکراین بدهد تا در جنگ با روسیه استفاده عملیاتی شوند.

بر اساس آنچه در سایت این شرکت دانش بنیان ساخت تجهیزات نظامی آمده نمی توان به قیمت پهپادهای مقوایی رسید اما به نظر می رسد که قیمت هر یک از این پهپادها کمتر از چند هزار دلار باشد. یعنی خیلی کمتر از دیگر انواع پهپاد جنگی چندصدهزار دلاری. نکته جالب اینکه این پهپادها کل عملیات را از طریق برنامه های نصب شده فرماندهی عملیات روی یک تبلت یا اسمارت فون اندرویدی عادی اجرایی می کنند!

PPDS به طور مستقل بدون نیاز به کنترل اپراتور پرواز می کند. و در حالی که در صورت وجود، از راهنمای GPS هم استفاده می کند، اگر GPS مسدود باشد، نرم افزار کنترل می تواند موقعیت خود را از سرعت و حرکت مشخص کند. این بدان معناست که این پهپاد می‌تواند حتی در شرایط پارازیت رادیویی کامل، مأموریت‌هایی را انجام دهد. اصلی که در اوکراین یک قابلیت بسیار مهم است، جایی که جنگ الکترونیک روسیه طبق گزارش‌ها تعداد زیادی پهپاد را سرنگون کرده است.

Corvo PPDS

پهپاد مقوایی ارتش اکراین چطور کار می کنند؟

شتاب و سرعت اولیه پهپاد مقوایی یکبار مصرف مقوایی بر اثر نیروی پرتابی اولیه است. این پهپادها با یک منجنیق کوچک پرتاب می شود و بردی معادل ۱۲۰ کیلومتر دارد، بنابراین به طور بالقوه می تواند در فاصله ۶۰ کیلومتری تصویربرداری کند. این قابلیت به پهپاد امکان می دهد تا قابلیت دفاع از خود در برابر حملات مستقیم HIMARS و سایر سیستم های دوربرد را در اختیار داشته باشد.

پهپاد مقوایی البته قابلیت تبدیل به پهپادهای انتخاری را هم دارند.. اوکراینی ها در طول جنگ بارها با متصل کردن بمب به پهپادهای فیلمبرداری ملخی ساده برای فیلمبرداری های خانگی و تصویربرداری های مراسم از آنها استفاده می شود بهره گرفته اند . قابلیتی که پهپادهای یک بار مصرف مقوایی شرکت استرالیایی آن را خیلی دقیقتر می تواند انجام دهد.

اوکراین در حال حاضر هزاران پهپاد کوادکوپتر کوچک را در اختیار دارد، اما اپراتورهای آنها اغلب از برد محدود این ریز پرنده ها و از برد کوتاه پروازی شان شکایت دارند. به نظر می رسد که PPDS دقیقاً همان نوع سیستمی است که ارتش اوکراین به آن نیاز دارد هم برای شناسایی و هم برای حمله.

یک پهپاد مقوایی ممکن است بیش از چند ماموریت دوام نیاورد، اما این پهپادها حتی این قابلیت را دارند بدنه های شان به راحتی می تواند با مواد مقاوم تر و کم هزینه تر مانند تخته سه لا جایگزین شود.

در حالی که بخشی از صنعت هواپیماهای بدون سرنشین بر روی پهپادهای پیچیده تر و گرانقیمت تمرکز دارد – جدیدترین Reaper برای شما بیش از ۲۰ میلیون دلار هزینه دارد – شرکت هایی مانند SYPAQ متعهد به ارائه پهپادهای کم هزینه با تعداد زیاد هستند.

از طريق
airdatanews

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا