Mihanpostاقتصادیمسکن

اجاره بهای آپارتمان‌های ۶۰ تا ۶۵ متر در تهران + نرخ

به گزارش میهن پست – دهه ۹۰ را می‌توان دهه مستاجران نامید به‌طوری‌که در این سال‌ها از خریداران مسکن کاسته شده و به مستاجران اضافه شده است.
هرساله فصل اجاره بها از خرداد آغاز شده و تاپایان شهریور ادامه دارد که بیشترین مراجعه مستاجران به بنگاه‌های املاک و قراردادهای اجاره هم در این فصل انجام می‌شود، به همین دلیل تورم اجاره‌بها اغلب در نیمه اول سال اتفاق می‌افتد و معمولا افزایش قیمت اجاره در نیمه دوم سال رخ نمی‌دهد.

اما نیمه دوم امسال این معادله به هم ریخت به‌طوری‌که بنابر اعلام بانک مرکزی شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۳ به عدد ۱۶۱٫۱ رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل ۴٫۵ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۴٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در واقع برخلاف سال‌های گذشته در نیمه دوم امسال، مالکان اجاره‌ها را افزایش دادند که این نشان دهنده تعداد بالای مستاجران در بازار مسکن و همچنین نگرانی نسبت به آینده اقتصادی کشور و بازار مسکن است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد متوسط شاخص بهای مسکن اجاری در ۹ ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۶٫۱ درصد افزایش داشته است. این شاخص در دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۲ معادل ۱۷٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین آمار قراردادهای اجاره هم حاکی از افزایش مستاجران در کل کشور دارد به‌طوری‌که حجم کل معاملات کشور در دی ماه ۹۳، ۱۶۰ هزار و ۸۶۶ قرارداد بوده که از این تعداد ۱۰۰ هزار و ۹۴۳ قرارداد مبایعه نامه و ۵۲ هزار و ۸۵۴ اجاره نامه به ثبت رسیده درحالی که آمار دی سال گذشته نشان دهنده ۴۵ هزار و ۸۶۴ قرارداد اجاره بوده است که رشد بیش از ۷ هزار قرارداد را نشان می‌دهد.

در واقع دهه ۹۰ شمسی با کاهش قدرت خرید مسکن در میان قشر متوسط جامعه و افزایش تورم در بخش مسکن روبرو بوده که این موضوع در سال‌های اخیر، کشور را با رشد اجاره نشین‌ها روبرو کرده است به طوری‌که هرساله چندین هزار نفر به تعداد مستاجران افزوده می‌شوند که از عوامل افزایش اجاره به شمار می‌رود.

براین اساس افزایش مستاجران در کشور و خارج شدن عده زیادی از صف خریداران مسکن، علاوه بر اینکه فضا را برای دلالی و سفته بازی باز می‌کند، توان اقتصادی خانوارها را به شدت کاهش داده و مشکلات زیادی به جامعه می‌افزاید.

اجاره بهای آپارتمان‌های ۶۰ تا ۶۵ متر در تهران
براساس همین گزارش برای واحدی ۶۳ متری در خیابان فرجام یک خوابه با انباری ۱۲ میلیون تومان رهن و یک میلیون تومان اجاره دریافت می‌شود و در خیابان سردار – ایران زمین شمالی واحدی ۶۳ متری، طبقه اول با ۶۵ میلیون تومان رهن کامل به اجاره می‌رسد.

در کاشانی – شقایق شمالی برای آپارتمانی ۶۵ متر و دوخوابه، طبقه سوم ۲۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره تعیین شده است و در کریمخان – خردمند آپارتمانی با همین مساحت یکخوابه و نوساز ۷۵ میلیون تومان رهن داده می‌شود.

همچنین در خیابان قزوین – احمدی سخا برای آپارتمانی ۶۴ متری و دوخوابه با پارکینگ، ۳۸ میلیون تومان رهن تعیین شده است و در فردوس غرب – سازمان برنامه آپارتمانی ۶۵ متری و یکخوابه با عمر ۸ ساله با ۱۵ میلیون تومان رهن و ماهیانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اجاره داده می‌شود.

در محدوده پونک – شاهین شمالی برای واحدی ۶۵ متری و یکخوابه ۵۵ میلیون تومان رهن تعیین شده است و آپارتمان دیگری در شریعتی – سه راه طالقانی با همین متراژ، با شرایط ۱۰ میلیون تومان رهن و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره داده می‌شود.

آپارتمانی ۶۵ متری و دوخوابه با انباری در شهدا – زرین نعل ۴۰ میلیون تومان رهن داده می شود و در قصرالدشت – مرتضوی برای واحدی با همین متراژ و دوخوابه باپارکینگ ۲۰ میلیون تومان رهن و ۴۵۰ هزار تومان اجاره دریافت می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا