Mihanpostپیشنهاد سردبیرتغذيهگردشگریمحيط زيست

سبک زندگی گیاهخواری چگونه به طبیعت و گردشگری کمک می کند؟

وقتی شما به عنوان یک گردشگر محیط زیست را نیز حفظ کرده و از آسیب به آن خودداری می کنید این به این معناست که شما به گردشگری مسئولانه پایبند هستید و این موضوع به خوبی می تواند به گردشگری پایدار کمک کند.

سبک زندگی گیاهخواری روش جدیدی است که امروزه بسیار مورد توجه واقع شده است و روی آوردن به این نوع رژیم بر روی گردشگری تأثیر زیادی داشته است. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.این روزها رژیم گیاهخواری و گردشگری به دلیل تاثیری که روی یکدیگر می گذاردن، بسیار مورد توجه واقع شده اند. طی سال های گذشته سبک زندگی مردم تغییرات زیادی کرده است. بعضی از این تغییرات کاملا خودخواسته و برخی دیگر به دلیل اجبارهایی بوده است که در هر برهه از زمان و بنا به دلایل مختلف روی داده است.

شاید جالب باشد که این تغییر در سبک زندگی و روی آوردن به مواد غذایی گیاهی بر روی گردشگری نیز تاثیرات زیادی داشته است. امروزه اغلب کشورهایی که درآمدهای بالایی از حوزه گردشگری دارند سعی می کنند به مقوله گیاهخواری و گردشگری بیشتر بپردازند و بدین شکل گردشگرها و توریست های زیادی را تشویق به بازدید از کشورشان نمایند.

شرکت گلوبال دیتا در سال ۲۰۱۹، نظر سنجی انجام داد و در این نظرسنجی حدود ۴۶ درصد از مردم ابراز کردند که دوست دارند محصولاتی خریداری کنند که به نفع محیط زیست و یا حیوانات باشد. نظرسنجی بعدی که در سال ۲۰۲۰ انجام شد نشان داد که ۷۶ از شرکت کنندگان تمایل دارند به سراغ محصولات و یا خدماتی بروند که با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته و کمترین ضرر را برای آنها به دنبال دارد.

رژیم گیاهخواری و گردشگری | وگان و گردشگری پایدار

وگان به کسانی گفته می شود که به خوردن هیچ نوع گوشتی علاقه نداشته و برای به دست انرژی مورد نیاز برای کارها و فعالیت های روزانه خود تنها از سبزی ها و گیاهان استفاده می کنند؛ به این گروه اصطلاحا گیاه خوار و یا وگان گفته می شود. همانطوری که در قسمت مقدمه به آن به اشاره کردیم در سال های گذشته رابطه تنگاتنگی بین گیاهخواری و گردشگری به وجود آمده است.

جالب است بدانید که وگان و یا همان گیاه خواری تاثیرات مثبت زیادی در محیط زیست از خود نشان می دهد. وگان ها تاثیر منفی که کشاورزی بر محیط زیست از خود بر جای گذاشته است را به حداقل رسانده اند.

وقتی شما به عنوان یک گردشگر محیط زیست را نیز حفظ کرده و از آسیب به آن خودداری می کنید این به این معناست که شما به گردشگری مسئولانه پایبند هستید و این موضوع به خوبی می تواند به گردشگری پایدار کمک کند.

البته گیاهخواری و گردشگری تنها صرف غذاهای گیاهی در رستوران هایی که این گونه غذاها را سرو می کنند نیست و مساله چیزی فراتر از اینهاست. گیاهخواران و وگان ها به صورت کلی با تمام فعالیت هایی که تاثیر منفی بر روی حیوانات دارند مخالف هستند و شاید همین مساله فعالیت های گردشگری که به نوعی با حیوانات در ارتباط است را محدود می کند.

همین مساله در گذشته، پیدا کردن رستوران هایی که غذاهای گیاهی سرو می کنند را به کار بسیار سختی تبدیل کرده بود، اما از آنجایی که امروزه عده زیادی به گیاهخواری روی آورده اند پیدا کردن رستوران هایی که تنها در حال ارائه غذاهای گیاهی هستند اصلا کار سختی نیست. برخی مناطق با داشتن رستوران هایی که غذاهای گوشتی سرو نمی کنند فرصت خوبی را برای افزایش جذب گردشگر برای خود ایجاد کرده اند.

 

وگان و نوآوری در حوزه گردشگری

همان طوری که در قسمت های بالایی به آن اشاره کردیم رژیم گیاهخواری می تواند فرصت ویژه ای برای گردشگری فراهم کند. کشورهایی که به دنبال تشویق گردشگرها و توریست ها هستند سعی می کنند از روش ها و ابزارهای مختلف استفاده کنند تا درآمدهای بالایی از طریق گیاهخواری دست پیدا کنند. در ادامه این قسمت به نوآوری هایی که در حوزه گیاهخواری و گردشگری خلق شده است را به شما معرفی خواهیم کرد.

وگان ها در هتل Saora 1875

در اسکاتلند هتلی وجود دارد به نام هتل Saora 1875  که به صورت کاملا اختصاصی برای گیاهخوارن در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است. این هتل علاوه بر آنکه غذاهای مورد علاقه گیاهخوران را ارائه می کند تختخواب های گیاهی نیز در اختیار این گروه قرار داده است و در آنها از پشم و پر استفاده نشده است. حتی مینی بار کوچکی که اتاق های این هتل وجود دارد نیز به صورت وگان است.

گیاهخواری و گردشگری در هتل Hilton London Bankside

یکی دیگر از هتل هایی که در حال ارائه خدمات به گیاهخواران است، هتل Hilton London Bankside است. این هتل در سال ۲۰۱۹ ساخته شده و یک تجربه واقعی و جامع از رژیم گیاهخواری و زندگی به این سبک را در اختیار وگان ها قرار داده است. در این هتل همه چیز از جمله کف، کلید کارت ها، وسایل حمام، فرش، تختخواب ها، مینی بار و حتی میز پذیرش از محصولات گیاهی ساخته شده اند.

وگان ها در کشور آلمان

یکی از کشورهایی که در حوزه سبک زندگی گیاهخواری و گردشگری نیز توانسته پیشرفت های بسیار خوبی از خود نشان دهد و با ارائه بیش از ۵۰۰ ویژگی در هتل های مخصوص گیاهخواران بهترین امکانات را در اختیارشان قرار دهد کشور آلمان است.

تعداد هتل هایی که به گیاهخواران خدمات ارائه می کنند در این کشور رو به افزایش است و گردشگران به لطف برنامه هایی که در حال توسعه سفر برای این گروه هستند به خوبی می توانند اطلاعات تورهایی که در این حوزه فعالیت می کنند را در اختیار داشته باشد.

برنامه های Air Vegan و Veg Visits دو برنامه بسیار مفید و کاربردی در حوزه گیاهخواری و گردشگری هستند و به کمک آنها می توان فرودگاه های گیاه پسند، غذاخوری هایی که در منوی آنها غذاهای گیاهی وجود دارد و غیره را مشاهده کرد. رتبه بندی هایی که در این برنامه ها وجود دارد به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین ها را برای اقامت خود انتخاب کنید.

تاثیر گیاهخواری بر گردشگری

علاوه بر هتل ها، شرکت های مسافری نیز سعی کردند روندی که پیش از این به آن پایبند بودند را تغییر دهند. برای مثال شرکت هایی که در حال حاضر اقدام به تهیه تور برای گردشگران وگان می کنند در حال افزایش است و این مورد خصوصا برای گیاهخواران می تواند بسیار جالب توجه به نظر آید.

علاوه بر این موضوع بسیاری از شرکت های مسافرتی سعی می کنند محصولاتی که به وگان ها ارائه می دهند را افزایش دهند و نیازهای آنها را به بهترین شکل ممکن برآورده کنند.

موضوع گیاهخواری مساله ای است که امروز شیوع زیادی پیدا کرده و وگان ها برای پیدا کردن محصولاتی که با سبک زندگی شان هماهنگی دارد نیازی نیست وقت زیادی صرف کنند و یا برای صرف یک وعده غذایی به دنبال رستورانی باشند که غذای گیاه سرو می کند.

هر چه بتوان رضایت وگان ها را از ارائه محصولات و خدمات بیشتر کرد بدون شک تعداد کسانی که به عنوان مشتریان وفادار شناخته می شوند نیز افزایش پیدا می کند و این می تواند خبری خوب برای تمام کسانی باشد که در حوزه گردشگری در حال فعالیت هستند.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا