Mihanpostاقتصادیپیشنهاد سردبیرطلا و ارز

برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای صرافی بانک‌ها

به گزارش میهن پست -قائم مقام بانک مرکزی از برنامه های جدید این بانک برای فعال شدن صرافی بانک‌ها در بخش تامین ارز مورد نیاز بخش‌های تولیدی خبرداد و گفت: با گشایش‌های ارزی، فعالان ارزی اعم از صرافی‌های مجاز و بانکی جایگاه خود در بازار ارزی کشور به دست می‌آورند.

اکبر کمیجانی در گفتگو با مهر در مورد تامین منابع ارزی بخش های تولیدی از طریق ساماندهی و بازسازی ساختار صرافی ها گفت: در حال حاضر صرافی های دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی در این زمینه فعال هستند و با نظارت بانک مرکزی کار خود را در این زمینه انجام می دهند.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: در گذشته بانکها و صرافی های بانکی در این زمینه فعال بودند؛ برای فعال شدن مجدد صرافی بانکها، در حال حاضر بانک مرکزی برنامه هایی را در دست اجرا دارد که این برنامه ها در جریان است.

وی اظهارامیدواری کرد که در آینده نزدیک با گشایش هایی که در بخش ارزی کشور صورت خواهد گرفت، تمام فعالان در بخش ارزی اعم از صرافی های مجاز و صرافی های بانکی بتوانند متناسب با جایگاه خود در بازار ارزی کشور فعال باشند.

کمیجانی همچنین در مورد کنترل نقدینگی به عنوان یکی از برنامه های بانک مرکزی و در نقطه مقابل اعطای تسهیلات و کمک به نقدینگی بخش تولید کشور اظهارداشت: منابع بخش تولید که توسط نظام بانکی تامین می شود از طریق منابع سپرده ای، منابع بازگشتی و بودجه ای است که می تواند در نوع خود به نقدینگی دامن بزند.

قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: هر چقدر سرعت گردش تسهیلات بانکی بیشتر باشد نیاز ما را به منابع پرقدرت مثل بانک مرکزی کاهش می دهد.

وی در مورد آزادسازی منابع ارزی کشور پس از رفع تحریم ها و توافقات ژنو گفت: امیدواریم که روان سازی امور مربوطه، به بازشدن منابع مسدود شده کشور بازگردد، زیرا این امر بر روان سازی امور و فعالیت ها اقتصادی اثرگذار است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا