Mihanpostسیاسی

آیت‌الله لاریجانی : قوه قضاییه در پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی کارنامه ی درخشانی دارد

به گزارش میهن پست – رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه دستگاه قضا در رسیدگی به پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی، کارنامه درخشانی دارد گفت:‌ در بحث رسیدگی به این پرونده، هم از داخل و هم از خارج فشارهای زیادی روی قوه بود.صبح امروز مراسم تحلیف ۳۱۵ نفر از کارآموزان قضایی با حضور آیت‌الله آملی لاریجانی در محل حوزه ریاست قوه قضائیه برگزار شد.
در زیر مشروح سخنان رئیس دستگاه قضا در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی را می‌خوانید.

قصاص یک حق دینی است/ با کارهای تبلیغاتی مخالفم
آیت‌الله صادق آملی لاریجانی اظهار داشت: دستگاه قضایی یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی است و امروز هجمه‌هایی که به دستگاه قضایی در دنیا صورت می‌گیرد به این دلیل است که دستگاه قضا به عنوان رکن جمهوری اسلامی پای نظام ایستاده است.

وی با اشاره به هجمه‌های حقوق بشری علیه دستگاه قضایی گفت: نظام قضایی ایران خود را مسئول می‌داند که برای تحقق اهداف جمهوری اسلامی تلاش کند و بسیاری از تخطئه‌ها‌ علیه قوه قضائیه به این جهت است که ما به قانون عمل می‌کنیم.

وی ادامه داد: در بحث قصاص که حقی است که در قرآن آمده با آن هم مخالفت می‌کنند البته اگر بخواهند بگویند قبول ندارند با مسلمانان روبه‌رو می‌شوند به همین جهت به سراغ دستگاه قضایی می‌آیند.

رئیس قوه قضائیه، قصاص را یک حق دینی عنوان کرد و گفت: حالا مدام به دنبال تشکیل کمپین ضد اعدام هستند اگر اهل دقت باشیم بسیاری از هجمه‌ها علیه قوه قضائیه به همین دلیل است.

رئیس دستگاه قضایی با تأکید بر اینکه قوه قضائیه به دور از سر و صدای رسانه‌ای کارش را انجام می‌دهد، گفت: من همیشه با کار تبلیغاتی مخالف بودم چرا که در شأن دستگاه قضایی نیست البته با کار رسانه‌ای مشکلی ندارم.

دستگاه قضایی در پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی کارنامه درخشانی دارد/ فشار به دستگاه قضایی زیاد است
آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود با اشاره به خطیر بودن امر قضا گفت: قضاوت شأن بالایی دارد و باید عظمت و اهمیت امر قضا را بدانید.

به نقل از فارس ، وی با اشاره به اینکه در احقاق حقوق، وظایف بزرگی بر عهده دستگاه قضائیه است، گفت: بخشی از این وظایف برعهده قضات و بخشی برعهده غیرقضات است که در بخش‌های نظارتی عملکرد قوه قضائیه پررنگ است و سازمان‌هایی همچون دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور در امر نظارت عمل می‌کنند.

آملی لاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه از لحاظ قانون اساسی وظایف دستگاه قضایی روشن است، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی تحت نظارت دستگاه قضایی قرار دارند.

وی ادامه داد: ما در برهه‌ای زمان به لحاظ عدم جذب قضات متضرر شدیم. این دستگاه به لحاظ وظایفی که برعهده دارد باید از لحاظ نیروی انسانی نو شود، به همین جهت امیدواریم بتوانیم این کمبود را جبران کنیم.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر اینکه ما در برنامه پنجم توانستیم مشکل جذب نیرو را برطرف کنیم، گفت: امیدوارم بتوانیم در برنامه ششم هم عملکرد خوبی داشته باشیم و اجازه جذب قضات را به صورت دائمی داشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه دستگاه قضایی وظایف مهمی را هم از لحاظ قانونی و هم جهانی دارد، گفت: دستگاه قضایی صرفاً به دنبال احقاق حق نیست بلکه رکن مهمی از نظام جمهوری اسلامی است، نظامی که یک راه نو در دنیای امروز محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: به همین جهت این ویژگی را در نظام‌های سیاسی دیگر احساس نمی‌کنیم؛ نقطه آخر مشروعیت آنها بحث منافع است، اما اینکه یک نظامی بر مردم اتکا کند و در عین حال ارزش‌های دینی و اخلاقی را دنبال کرده و چارچوب نظام سیاسی خود قرار دهد، بحث جدیدی است.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد، کارنامه درخشانی دارد، گفت: در پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی، قوه قضائیه خیلی ایستادگی کرد، از همان اول عده‌ای گفتند قوه قضائیه نمی‌تواند؛ رسانه‌های بیگانه گفتند قوه قضائیه توان رسیدگی ندارد. از درون هم افرادی که دست‌شان آلوده بود و مرتبط بودند، فشار می‌آوردند، اما دستگاه قضایی با سعه صدر این پرونده را رسیدگی کرد و برخی از پرونده‌ها مفتوح و تحت رسیدگی است.

وی ادامه داد: همچنین در عرصه سیاسی، مفاسد اجتماعی، برخورد با اشرار و متجاوزین هم قوه قضائیه کارنامه بسیار خوبی دارد.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: من همین جا می‌خواهم از تمام قضات شریف دستگاه قضا تشکر کنم، ما قریب ۱۵ میلیون پرونده داریم و این بار بسیار سنگین را قضات و کارکنان دستگاه قضایی به دوش می‌کشند که بدون منافع مادی کار می‌کنند و باید از آنها تشکر کنم.

آملی لاریجانی در ادامه تصریح کرد: برخی سخن‌ها در باب قضات و دستگاه قضایی گفته می‌شود که ظلم است؛ ممکن است یک قاضی در یک جایی رشوه بگیرد، اما عده‌ای این موضوع را تعمیم می‌دهند و می‌گویند همه در دستگاه قضایی رشوه می‌گیرند که این موضوع غلط است.

رئیس قوه قضائیه خطاب به کارآموزان قضایی گفت: شما باید راه حق را انتخاب کنید و از ملامت ملامت‌کنندگان نترسید، همانقدر که کار دستگاه قضایی مهم و تأثیرگذار است، ما هم در مقابل، وظایفی را پیدا می‌کنیم.

آملی لاریجانی ادامه داد: اولین توصیه من به شما داشتن دانش قضایی است، به هیچ وجه به آنچه که در دانشگاه یا حوزه فراگرفتید یا در کارآموزی با آن آشنا شدید، اکتفا نکنید و به دانش خود بیفزایید. من خودم با اینکه چند سال در حوزه درس خواندم و تدریس کردم، هنوز فروعاتی پیدا می‌شود که در آن می‌مانیم.

وی تأکید کرد: برای مثال اخیراً پرونده اعمال ماده ۱۸ داشتیم که طرف شرایطی را قرار داده بود که اگر در این بیع که قرار بود اقساطی باشد مشکلی پیش آمد، معامله کان لم یکن تلقی شود. قضات تجدیدنظر گفته بودند شرط انفساخ نداریم و چون موضوع فسخ ثبت نشده، معامله هم فسخ نیست، اما در ماده ۱۹ گفتند شرط انفساخ حاکم است.

رئیس دستگاه قضایی با تأکید بر اینکه قضات کار فوق‌العاده دشواری دارند، گفت: مسئله دیگری که باید به آن توجه کنیم، بحث عدالت است، مخصوصاً اگر انسان برای اعمال قدرت، دور از جای خود وسوسه شود؛ این قدرت را به شما داده‌اند برای اینکه احقاق حق کنید نه اینکه اجحاف حقی صورت بگیرد.

آملی لاریجانی در پایان گفت: متأسفانه همه ما دچار غفلت شده‌ایم و آنقدر درگیر زندگی رؤیایی هستیم که به آخرت خود فکری نمی‌کنیم، در حالی که هر چه اینجا تهیه کردید آنجا تحویل‌تان می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا