Mihanpostاقتصادی

جزئیات پیشنهاد جدید گازی وزیر نفت به مردم

به گزارش میهن پست – با احتمال صدور قبوض نجومی گاز از زمستان سال جاری، وزیر نفت با ارائه پیشنهادی تازه به مردم خواستار اصلاح راندمان موتورخانه‌ها شد و اعلام کرد: با ارتقای راندمان این موتورخانه‌ها به ازای هر مترمربع حدود ۵۰۰ تومان از بار مالی قبوض گاز کاسته خواهد شد.به  نقل از  مهر، با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت گاز مشترکان خانگی دو افزایش قیمت را تجربه کرد به طوری که با افزایش عوارض گازرسانی به ۱۳ تومان و متوسط قیمت هر متر مکعب گاز به حدود ۸۵ تومان عملا بهای تمام شده گاز زمستانی به ۱۰۰ تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر با وجود اعمال مصوبه افزایش ۳۰ درصدی بهای دریافتی از مشترکان خانگی همزمان با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها توسط دولت تدبیر و امید از ابتدای سال جاری، اما گرم شدن تدریجی هوا مصرف این انرژی پاک را کاهش داد.

ناصر ابراهیمی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اخیرا در گفتگو با مهر با بیان اینکه همزمان با ورود به فصل گرم سال متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی هم به شدت کاهش یافته است، گفت: از خرداد ماه تا پایان مهر ماه سال جاری متوسط مصرف گاز مشترکان خانگی به کمتر از ۱۰۰ متر مکعب در هر دوره کاهش می‌یابد، بر این اساس آن دسته از مشترکانی که در دوره گرم سال ۴۵ مترمکعب گاز مصرف کنند در پله اول مصرف قرار می گیرند.

از این رو هزینه قبض برق مشترکانی که در هر دوره ۴۵ متر مکعب گاز مصرف کنند ۴۲۰۰ تومان است که با احتساب هزینه آبونمان، عوارض گازرسانی و ارزش افزوده بار مالی این دسته از قبوض به حدود ۷۲۰۰ تومان افزایش می یابد.

متوسط بار مالی قبوض مشترکانی که بین ۴۶ تا ۹۵ متر مکعب گاز مصرف کننده بین ۷ تا ۱۴۰۰۰ تومان محاسبه خواهد شد، همچنین متوسط بار مالی قبوض گاز مشترکانی که بین ۹۶ تا ۱۴۵ متر مکعب گاز مصرف کننده بین ۱۴۰۰۰ تا ۲۲۴۰۰ تومان محاسبه می‌شود.

با این وجود پیش بینی می شود با ورود به فصل زمستان به تدریج سر و کله قبوض نجومی گاز هم بخشی از هزینه های اقتصادی خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص دهد و بر این اساس وزیر نفت پیشنهاد جدید به مشترکان خانگی برای کاهش بار مالی قبوض گاز ارائه کرده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت روز گذشته در یک گردهمایی با بیان اینکه در کشور بیش از ۲ میلیون موتورخانه وجود دارد که گاز سوز هستند، گفت: با برآوردهای صورت گرفته می توان با تغییراتی، مصرف انرژی آنها را تا ۳۰ درصد کاهش داد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه این کاهش مصرف به ازای هر مترمربع ۵۰۰ تومان خریداری خواهد شد، تصریح کرد: ملاک این صرفه جویی در مصرف گاز، بار مالی قبوض خواهد بود.

علاوه بر این هم اکنون طرحی به منظور تولید بخاری‌های با راندمان بالای مصرف گاز توسط سازندگان داخلی در دست طراحی و تولید است و مسئولان وزارت نفت تاکید کرده اند که با ساماندهی و توزیع بخاری‌های کم مصرف برای زمستان سال جاری معادل تولید گاز یک فاز پارس جنوبی در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا