Mihanpostدسته‌بندی نشدهگفت و گو

گفت و گویی شنیدنی با دروازه بان برزیلی پرسپولیس + عکس

به گزارش میهن پست – نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان ۳۶ ساله برزیلی حالا یکی از محبوب‌ترین فوتبالیست‌هایی است که در ایران بازی می‌کند. کافی است او را در یک جای عمومی ببینید تا میزان محبوبیتش را متوجه شوید. دلیل آن جدا از عملکرد خوبی که در دروازه پرسپولیس دارد، به اخلاق خوب و صبر و حوصله‌ای که در برخورد با هواداران دارد هم بر می‌گردد. این دروازه‌بان برزیلی در یک ظهر پاییزی میزبان ما بود تا در کنار همسرش (ژیلوانا) و دختر بانمکش (لتیسیا) که چندی دیگر وارد پنج سالگی می‌شود گپ و گفتی خانوادگی را داشته باشیم.

از زندگی در تهران لذت می‌برم
زندگی خوب و بدون مشکلی در تهران دارم. با خانواده‌ام لذت می‌برم. تهران شهر بسیار زیبا و قشنگی است با فرهنگ بالا و تمدن کهن. من دو سال است که در تهران هستم و لذت می‌برم. در این دو سال با پرسپولیس به شهرهای مختلفی رفته‌ام. اصفهان، شیراز و… این دو شهر را خیلی دوست دارم. امیدوارم یک روز با خانواده‌ام بتوانم به دیدن این شهرها بروم. من برای بازی به اصفهان و شیراز رفتم و زیاد فرصت پیدا نکردم تا از جاهای زیبا دیدن کنم.

 نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان 36 ساله برزیلی پرسپولیس
نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان ۳۶ ساله برزیلی پرسپولیس

پیش از اینکه به ایران بیایم دوستانم می‌گفتند دیوانه هستی جایی را که نمی‌شناسی برای بازی انتخاب کردی. من هیچ‌وقت پیش از این ایران را ندیده بودم اما الان می‌فهمم که همه چیز اینجا خوب است. می‌گفتم مطمئن باشید تصور شما اشتباه است و الان به آنها پیغام داده‌ام که من و خانواده‌ام اینجا در امن و امان و آرامش هستیم.

ایران شبیه برزیل است
مردم در برزیل تصور خوبی درمورد ایران ندارند. اما مردم اینجا فوتبال، موسیقی و هنر را دوست دارند. ایران کشوری شبیه برزیل است.  من در برزیل به‌دنیا آمدم و شما در ایران. قوانین ما برای شما عجیب است و قوانین شما هم برای ما عجیب است. هرکس قواعد خودش را دارد. من الان در ایران هستم و به قوانین این کشور احترام می‌گذارم؛ کما اینکه شما هم به هر کشوری بروید  به قوانین آن احترام می‌گذارید.

خانواده در ایران و برزیل تفاوت چندانی ندارد. در همه‌جا پدر، مادر، فرزند، خواهر و برادر هست و خانواده در همه جا همین‌طور است. شاید در برخی جزئیات تفاوت‌هایی باشد اما کانون خانواده با گرمای ارتباط زن و شوهر است و فرزند گرمای آن را بیشتر می‌کند حالا خواه در ایران باشد یا برزیل.

 نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان 36 ساله برزیلی پرسپولیس
نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان ۳۶ ساله برزیلی پرسپولیس

ترافیک تهران مثل سائوپائولو است
ما در اوقات فراغت شام و ناهار به رستوران می‌رویم. رانندگی می‌کنم. تهران ترافیک خیلی سنگینی دارد. این شهر مرا یاد سائوپائولو می‌اندازد. اگر بخواهم به یک مرکز خرید بروم پیاده ۱۰دقیقه راه است اما با ماشین همین مسیر را یک ساعته طی می‌کنم.  بین غذاهای ایرانی کتلت و جوجه‌کباب را خیلی دوست دارم.

همسرم آشپز بسیار خوبی است اما هنوز غذاهای ایرانی را یاد نگرفته است و این دو غذا را هم بلد نیست.  مردم ایران به پوشش و مد خیلی اهمیت می‌دهند. همه برندهای مطرح دنیا را می‌توانید در ایران ببینید. این نشان می‌دهد که آنها همگام با تمام دنیا حرکت می‌کنند.

دخترم دوستان زیادی پیدا کرده است
دخترم لتیسیا شرایط خوبی در ایران دارد. در مهدکودک بین‌المللی او را ثبت‌نام کردم و دوستان خوبی دارد. قبلا می‌توانست فارسی یاد بگیرد اما الان در مهدکودک بین‌المللی امکان فارسی یاد گرفتن را ندارد. برای لتیسیا فرقی نمی‌کند در ایران باشد یا برزیل. او هر دوی این کشورها را دوست دارد و هرچه من و مادرش بگوییم، قبول می‌کند.

خانواده خودم و همسرم علاقه زیادی دارند به ایران بیایند و کشور شما را از نزدیک ببینند و به تماشای جاهای دیدنی آن بروند، اما  چون مشغله کاری‌شان زیاد است، فرصت نمی‌کنند به ایران سفر کنند.

 نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان 36 ساله برزیلی پرسپولیس
نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان ۳۶ ساله برزیلی پرسپولیس

در ایران لباس و ماشین گران است و غذا ارزان
در ایران غذا نسبت به اروپا ارزان است اما لباس و ماشین گران‌تر است. من و همسرم ۷سال در پرتغال بودیم و هرگاه دو نفری به رستوران می‌رفتیم گران‌تر از الان که در ایران هستیم، می‌شد اما ایران نسبت به برزیل گران‌تر است.  رفت‌وآمد خانوادگی با بازیکنان پرسپولیس ندارم اما گاهی خانوادگی جمع می‌شویم و رستوران می‌رویم.

بین بازیکنان خارجی با مایکل اومانا مدافع کاستاریکایی پرسپولیس و پادوانی مدافع برزیلی نفت ارتباط نزدیکی دارم.  نمی‌شود فوتبال ایران و برزیل را با هم مقایسه کرد. ایران باتوجه به قدرتش بهتر از برزیل نسبت به سابقه قهرمانی‌هایش در جام‌جهانی نتیجه گرفت.

فکر نمی‌کردم این‌قدر مرا دوست داشته باشند
وقتی به ایران آمدم و می‌خواستم در پرسپولیس بازی کنم، دوست داشتم بهترین باشم اما هیچ‌وقت تصور نمی‌کردم هواداران این‌قدر مرا دوست داشته باشند. این محبوبیت قدم به قدم اتفاق افتاد. خدا را شکر می‌کنم که مردم به من احترام می‌گذارند و این لطف خدا بود. امیدوارم هروقت به میدان می‌روم بهترین بازی را انجام دهم تا هواداران از من راضی باشند.

هر فوتبالیستی یک روز خداحافظی می‌کند و من هم روزی بازی را کنار می‌گذارم. نمی‌دانم آن زمان کی خواهد بود اما فعلا که قصد بازی دارم. امیدوارم خدا زمان و توان بیشتری به من بدهد تا به بازی‌ام در ایران ادامه بدهم و شاید در پرسپولیس فوتبالم را تمام کنم. من کارم را دوست داشته و اینجا هم احساس خوبی دارم.

 نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان 36 ساله برزیلی پرسپولیس
نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان ۳۶ ساله برزیلی پرسپولیس

به مربیگری علاقه دارم و بعد از بازی به آن فکر می‌کنم. دوست دارم یک تیم دست خودم باشد و برای موفقیت آن بجنگم. معلوم نیست این تیم در ایران باشد یا اروپا یا برزیل اما دوست دارم روزی سرمربی پرسپولیس شوم.

موسیقی ایرانی گوش می‌کنم
گاهی موسیقی ایرانی را گوش می‌کنم چون هم ریتم خوبی دارد هم برای تقویت زبان فارسی‌ام مناسب است. یک‌بار هم به سینما رفتم و فیلمی ایرانی را دیدم بدون زیرنویس. فهمیدم آخر فیلم چه شد اما جزئیات را متوجه نشدم. این کارها را می‌کنم برای اینکه زبانم تقویت شود.

گفت‌وگو با ژیلوانا همسر نیلسون

ژیلوانا همسر نیلسون هم مثل خود او مهربان و خوش‌برخورد است. او که حین مصاحبه گاهی به نیلسون کمک می‌کرد در میانه‌های مصاحبه از علاقه‌اش به خبرنگاری گفت و اینکه حاضر است با مجله زندگی ایده‌آل همکاری کند. البته به شوخی هم گفت به شرطی که دستمزد خوبی بگیرد. در این گفت‌وگو او از شرایط زندگی در تهران می‌گوید:

ایرانی‌ها خوش‌قلب هستند
مردم در خارج از ایران درمورد زنان و مردان ایرانی تفکر متفاوتی دارند و این ایده آنها کاملا اشتباه است. در این دو سال که من در ایران هستم مردم اینجا را سالم، دوست‌داشتنی و مهربان دیدم و هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم چنین شخصیت بالایی داشته باشند. اینجا همه چیز فراهم است و یک زندگی خوب و بدون دردسر داریم.

 نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان 36 ساله برزیلی پرسپولیس
نیلسون کوره آ جونیور دروازه‌بان ۳۶ ساله برزیلی پرسپولیس

یکسری دوست ایرانی دارم. بعضی آنها مشغول کار هستند و زندگی عادی خودشان را دارند. ایرانی‌ها مردم خوش‌صحبتی هستند. خانواده‌دوست هستند و قلب پاکی دارند. من با دوستانم اوقات خوبی دارم و درمورد مسائل مختلف با هم صحبت می‌کنیم.

چهره ایرونی‌ها و برخی قوانین مثل حجاب ایرانی‌ها با مردم برزیل متفاوت است. مردم ایران شبیه تمام دنیا هستند. لباس رسمی زنان برزیلی با لباس رسمی زنان ایرانی متفاوت است، اما من مشکلی با شرایط و قوانین زندگی در ایران ندارم و به آن احترام می‌گذارم. زنان ایرانی بسیار شیک و خوش‌پوش هستند و این برای من جالب است.

پخت غذاهای ایرانی دشوار است
غذاهای ایرانی را دوست دارم. از کتلت، کوکو سبزی و کباب خیلی خوشم می‌آید اما درست کردن غذاهای ایرانی دشوار است. یکسری غذای ساده بلدم بپزم اما تلاش می‌کنم در مدتی که در ایران هستم غذای ایرانی هم یاد بگیرم.

من زیاد مثل همسرم در اجتماع نیستم و بیشتر اوقات را در خانه سپری می‌کنم. بیشتر ارتباطاتم با زبان انگلیسی است اما خیلی دوست دارم زبان فارسی را هم یاد بگیرم. همسر یک فوتبالیست بودن چندان هم راحت نیست و مشکلات خودش را دارد. اینکه شهر یا حتی کشور محل زندگی‌مان هر چند وقت یک‌بار عوض می‌شود با همه این احوال من چون در کنار همسرم هستم خوشحالم و هرجا که با او باشم راحت هستم.

منبع:مجله زندگی ایده آل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا