Mihanpostسیاسی

سپر سرباز صفوی«هدیه پوتین به روحانی»به کدام موزه می رود+عکس

به گزارش میهن پست – رئیس جمهور روسیه در سفر اخیر روحانی به این کشور یک هدیه ویژه به وی داد که پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهور در صفحه فیسبوک خود در این باره نوشته:دیدار عصر دوشنبه (۷ مهر ۹۳) ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با دکتر روحانی (که بعد از نشست موفق سران ساحلی دریای خزر در آستاراخان روسیه برگزار شد) بسیار صمیمی بود. چهار دیدار دو رئیس جمهور طی یکسال، نشان از شتابی دارد که دو کشور بزرگ و همسایه برای توسعه روابط آغاز کرده اند.

دیدار عصر دوشنبه (7 مهر 93) ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با دکتر روحانی
دیدار عصر دوشنبه (۷ مهر ۹۳) ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با دکتر روحانی

پایان دیدار گرم پوتین – روحانی خاطره انگیز هم شد. رئیس جمهور روسیه دستور داد کارکنان کاخ کرملینِ آستاراخان (قلعه تاریخی تسیخ هاوس که در جنگ جهانی اول دژ و انبار مهمات بوده است) قابی را برای هدیه به رئیس جمهور ایران بیاورند. آوردند. سنگین و با ابهت بود. کمی هم ضربه خورده بود. درون قاب، سپر رزمی یکی از سربازان شاه عباس اول (قرن هفدهم) از جنس برنز و طلا، و مربوط به جنگی بوده که در آن دوره (۱۶۰۳ تا ۱۶۱۸ میلادی) میان ترکیه و ایران رخ داده است که پوتین به  هنگام تحویل این هدیه به روحانی با خنده گفته«ظاهرا این سپر بدست حریف افتاده ، اما ایران برنده آن نبرد بود.»

لحظه تحویل سپر سرباز صفوی«هدیه پوتین به روحانی»
لحظه تحویل سپر سرباز صفوی«هدیه پوتین به روحانی»

 

سپر سرباز صفوی هدیه پوتیم به روحانی
سپر سرباز صفوی هدیه پوتیم به روحانی

در این میان  مهناز گرجی، رئیس موزه ملی ایران درباره دریافت این هدیه و انتقال آن به موزه در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: سال گذشته، شیردالی که رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی از نیویورک هدیه گرفته بود، به خواسته وی به موزه ملی ایران اهدا شد. ولی ریاست جمهوری موزه ای مخصوص به هدایای نهاد خود را دارد و تا جایی که می دانم این موزه در کاخ سعدآباد واقع شده و هر هدیه ای که مقامات دریافت کنند، به این موزه انتقال داده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا