Mihanpostپیشنهاد سردبیرهوا فضا

شایعه طلوع «دو ماه» در آسمان امشب را جدی نگیرید

به گزارش میهن پست – هرساله با نزدیک شدن شهریورماه خبر دروغینی در ایمیل‌ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود که از وقوع یک پدیده نجومی نادر خبر می‌دهد: مشاهده «دو ماه در آسمان» که تا ۲۷۳ سال بعد هم تکرار نمی‌شود!

به نقل از ایسنا ، گفته می شود سیاره مریخ در شب های اول شهریور آنقدر به زمین نزدیک می شود که به اندازه ماه، بزرگ و درخشان شده و شما می توانید شاهد حضور دو ماه در آسمان شب باشید!

تکرار این شوخی بی مزه، شاید اول بار لبخندی بر لبخندها می‌آورد ولی تلخی گزنده ناآگاهی علمی عمومی که ورای انتشار چندباره این خبر وجود دارد، هر سال آزاردهنده تر می‌شود.

به گفته منجمان، چهارشنبه شب، پدیده نجومی خاصی روی نمی‌دهد و تنها مریخ و زحل در مجاورت یکدیگر قرار می‌گیرند.

پیش از این در سال ۲۰۰۳ نیز شایعه مشابهی در مورد نزدیکی مریخ و زمین پس از ۶۰ هزار سال بوجود آمده بود و از آن به بعد این پیام هر تابستان تکرار می‌شود که البته تنها تفاوت آنها تاریخشان است.

ناسا و چند سایت نجومی دیگر در سال ۲۰۰۵ از ذات ساختگی بودن این شایعه پرده برداشتند. به گفته کارشناسان، مریخ در نزدیکترین فاصله ممکن خود از زمین در نهایت به شکل یک نقطه نورانی دیده خواهد شد و هیچگاه به اندازه ماه از نقطه نظر زمین نخواهد رسید.

«پرامود گالگالی» مدیر مرکز نجوم جواهر لعل نهرو هم تأکید کرد: مریخ هیچ وقت از زمین به بزرگی ماه کامل دیده نمی‌شود؛ پدیده مجاورت مریخ و زحل نیز توسط افراد عادی به شکل نقاطی نورانی مشاهده می‌شود که منجمان آماتور قادر به تمایز قائل شدن بین دو سیاره هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا