Mihanpostاقتصادیحقوقی

ممنوعیت قرارداد سفید امضاء و پرداخت دستی حقوق کارگران + جزئیات

به گزارش میهن پست – نماینده کارگران در شورای عالی کار از بازگشایی پرونده جدید برای ساماندهی تسویه حساب‌های سفید امضا خبر داد و گفت: در صورت حمایت دولت می‌توان پرداخت دستی حقوق و دستمزد کارگران را ممنوع کرد.
محمدرضا بقائیان در گفتگو با مهر با اعلام اینکه به تازگی نمایندگان کارگران طرح ساماندهی تسویه حساب های سفید امضا را به شورای عالی کار پیشنهاد کرده اند، گفت: تاکید ما این است که ترتیبی اتخاذ شود تا حق و حقوق کارگران به حساب‌های بانکی آنها واریز شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه از این طریق می توان از تسویه حساب‌های سفید امضا با کارگران جلوگیری کرد، افزود: استناد هیات‌های حل اختلاف و تشخیص باید به منابع واریزی بانک‌ها باشد به نحوی که در صورت بروز اختلاف بین کارگر و کارفرما ملاک تصمیم‌گیری واریزی مبالغ حقوق به حساب‌های بانکی کارگران باشد.

بقائیان گفت: متاسفانه در حال حاضر در بیشتر کارگاه‌های کوچک و می توان گفت باید ۹۰ درصد واحدهای این بخش پرداخت‌های حقوق و دستمزد را به صورت دستی انجام می دهند و تنها در بخشی از بنگاه‌های بزرگ است که حقوق کارگران به حساب‌های بانکی آنها واریز می‌شود.

وی افزود: ساماندهی قراردادهای سفید امضا را در کمیته سه جانبه ملی کارگران، کارفرمایان و دولت مطرح کردیم که البته با مخالفت کارفرمایان مواجه شده که البته این مخالفت آنها طبیعی است.

عضو شورای کار اظهار داشت: یک مشکل قانونی در این زمینه وجود دارد و آن اینکه در قانون به صراحت پرداخت حقوق به صورت دستی و واریز به حساب بانکی مشمولان قانون کار پیش بینی شده که ما بدنبال اصلاح این ماده قانونی و تکلیف به کارفرمایان برای پرداخت حقوق‌ها صرفا از طریق حساب‌های بانکی هستیم.

نماینده کارگران در شورای عالی این مطلب را نیز افزود که یکسالی است ما بر روی این طرح کار می کنیم و اگر دولت از ساماندهی قراردادهای سفید امضا حمایت کند، می توانیم این موضوع را به سرانجام برسانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا