Mihanpostگوناگون

موسسات مالی و اعتباری چگونه شکل می گیرند؟

میهن پست – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تأسیس بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی را سومین تحول بزرگ در نظام بانکی کشورپس ازملی شدن بانک ها و تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا به شمار آورده است.
تعداد مجوز دارهاشان روز به روز تغییر می کند یه روز به سایت بانک مرکزی اضافه می شوند روز دیگر حذف! کلا چالش بزرگی برای بانک مرکزی به حساب می آیند این موسسات مالی و اعتباری. هریک از روسای قبلی بانک مرکزی در خصوص آنها نظری داشته اند ولی آنچه مسلم است سالهاست هستند و به حیاتشان ادامه می دهد و در اغلب موارد کسی نمی تواند بگوید بالای چشمتان ابروست.

به گزارش بانکی دات آی آر، موسسه اعتباری موسسه ای است که از طریق جذب سپرد ههای مجاز بانکی (به استثناء سپرده قرض الحسنه جاری)، اخذ تسهیلات و استفاده از سایر ابزارهای مالی به تجهیز منابع مبادرت نموده و این منابع را به اعطای تسهیلات اعتباری اختصاص داده و یا به هر نحو دیگری به تشخیص بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، واسطه بین عرضه کنندگان و متقاضیان منابع مالی باشد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تأسیس بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی را سومین تحول بزرگ در نظام بانکی کشورپس ازملی شدن بانک ها و تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا به شمار  آورده است.

اما حقیقت این است که بر اساس قانون برخلاف بانک‌های خصوصی و دولتی، پیش از قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب سال ۱۳۸۳ و با اخذ مجوز از سایر نهادها مانند وزارت تعاون، کشور، نیروی انتظامی و … ایجاد شده اند.

در حال حاضر اشتغال‌ به‌ عملیات‌ بانکی‌ توسط‌ اشخاص‌ حقیقی‌ و یا حقوقی‌ تحت‌ هر عنوان‌ و تأسیس‌ و ثبت‌ هرگونه‌ تشکل‌ برای‌ انجام‌ عملیات‌ بانکی‌، بدون‌ دریافت‌ مجوز از بانک‌ مرکزی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ ممنوع‌ است‌.

بنابراین بعضی از موسسات موجود  یا باید مجوز دریافت کنند یا کرکره ها را پایین بکشند کاری که اصلا ساده نیست نه برای خودشان و نه بانک مرکزی به عنوان متولی امر.

همین چند وقت پیش یکی از این موسسات  منحل شدو چند ماه بانک مرکزی را به درد سر انداخت مسئولیت ها به موسسه دیگری واگذار شد اما ماه ها مردم وسپرده گذاران سرگردان و ناراضی بودن و البته تلاش شد رضایت همه جلب شود.

کارشناسان درخصوص لزوم وجود یا عدم لزوم وجود آنها نظرات متعددی دارند برخی به حضور بانک های متعدد اشاره می کنند و فکر می کنند وجود این همه موسسه چندان هم ضروری نیست.

اما اغلب کارشناسان به کارکردهای ویژه موسسات تاکید می کنند و معتقدند حضور آنها سبب پویای اقتصاد خواهد بود و لازم است.

گذشته از این بحث ها حقیقت این است که موسسات مالی و اعتباری بخش انکار ناپذیری از اقتصاد کشور هستند که نمی توان آن را به راحتی حذف کرد پس می بایست به درستی ساماندهی و نظارت شوند تا به بهترین وجه به اقتصاد کمک کنند و کارکردشان روال طبیعی داشته باشد در غیر اینصورت ممکن است باری را به اقتصاد تحمیل کنند تا به آن کمک کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا