Mihanpostاجتماعیمحيط زيست

نشاء بهداشتی توت فرنگی تولید شد + جزئیات

به گزارش میهن پست – دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی معاونت علمی گفت: کانون توت فرنگی به جهت رونق و ارتباط بیشتر بین صنعت و فناوری و دانشگاه با کشاورزان ایجاد شده است. در حال حاضر فرهنگ کشت، نگهداری، داشت و برداشت این محصول به خوبی ایجاد شده است.

به نقل از مهر، محمد ابراهیم حسن نژاد- دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درباره ضرورت ایجاد این کانون گفت: در ایران سالیانه بیش از ۴۰ هزار تن توت فرنگی تولید می‌شود که از این میزان، ۳۲ هزار تن متعلق به کردستان است.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از اشتغال روستایی غرب این استان و بیش از ۱۲ هزار خانواده در حوزه توت فرنگی فعالیت و از آن ارتزاق می‌کنند.

حسن نژاد همچنین بیان کرد: کانون توت فرنگی به جهت رونق و ارتباط بیشتر بین صنعت و فناوری و دانشگاه با کشاورزان ایجاد شده است. در حال حاضر فرهنگ کشت، نگهداری، داشت و برداشت این محصول به خوبی ایجاد شده است.

به گفته حسن نژاد از اهداف این کانون بررسی مشکلات مربوط به فناوری کشت محصول، صنعت است و توسعه ارقام جدید به عنوان طرح کلان مد نظر کانون توت فرنگی است.

دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی، اقدامات صورت گرفته در این حوزه را ایجاد واحدهای پرکولینگ (پیش سردکن) نام برد. پیش سرد کن‌ها بعد از برداشت محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از فساد محصول جلوگیری شود.

وی اقدام دیگر این کانون را ایجاد الگوهای مناسب برای بسته بندی مخصوص توت فرنگی بیان کرد. این ظروف قابلیت این را دارند که در دستگاه‌های سردکن مورد استفاده قرار بگیرند. این مسئله باعث نگهداری طولانی تر توت فرنگی خواهد شد.

حسن نژاد همچنین از ایجاد شبکه انتقال محصول و زنجیره سرد از مزرعه تا بازار خبر داد. در این شبکه چهار دستگاه خودرو سردخانه دار خریداری شده است که در اختیار کشاورزان قرار داده‌اند.

وی استفاده از سیستم آبیاری نوین در مزارع، همچون آبیاری قطره ای را در بالا بردن راندمان تولید توت فرنگی بسیار مؤثر بیان کرد.

به گفته دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت توت فرنگی، این کانون هرساله کارگاه‌های آموزشی ای در ارتباط با علوم و فنون جدید کشت توت فرنگی برگزار می‌کند و تا کنون به بیش از هزار نفر گواهینامه مخصوص این دوره اعطا شده است.

وی بیان کرد: از دیگر اقداماتی که کانون توت فرنگی در آن تأثیر به سزایی داشته است، تولید نشا بهداشتی توت فرنگی را می‌توان نام برد. در حال حاضر نشا مورد نیاز توت فرنگی کاران کل کشور از استان کردستان تهیه می‌شود. این نشاهای جدید در نهالستان پرورش داده شده و به کل کشور منتقل می‌شوند.

حسن نژاد همچنین به ایجاد دو واحد “کشت بافت توت فرنگی” اشاره کرد. این دو واحد یکی در دانشگاه کردستان و دیگری در جهاد کشاورزی کردستان ایجاد شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا