Mihanpostاخبار خودروپیشنهاد سردبیر

نگاهی به مشخصات فنی شاسی بلند «رنو داستر» + عکس

به گزارش میهن پست – در پست های قبلی نیز به صورت مختصر در خصوص خودرو شاسی  داچیا داستر  مطلبی را برای شما خواننده گرامی در سایت درج که مود استقبال علاقه مندان به خودرو و بخصوص  داچیا داستر  قرار گرفت.

حال قصد داریم که در این پست مشخصات فی این خودرو را به صرت مختصر برای شما ارائه دهیم.

داچیا داستر که در برخی کشورها با نام رنو داستر نیز شناخته می شود یک کراس اُور کامپکت است که با موتورهای ۱٫۵ لیتر دیزل و ۱٫۶ و ۲٫۰ لیتر بنزینی عرضه می شود.

قرار است این خودرو در کشورمان در مدلهای ۲ لیتری دیفرانسیل جلو با گیربکس اتوماتیک و ۲ لیتری دو دیفرانسیل با گیربکس دستی عرضه شود. اخیرا در نشریات خارجی داستر با موتور ۲ لیتری با کد F4R مورد تست و بررسی قرار گرفته است که در این نوشته به بررسی ویژگیهای این دو مدل و مقایسه آنها با یکدیگر می پردازیم.

رنو داستر
رنو داستر

داستر بر اساس پلتفرم B0 شکل گرفته است که با لوگان و ساندرو مشترک است. داستر با طول ۴٫۳۱ متر و عرض ۱٫۸۲ متر خودروی جمع و جوری است. ظاهر داستر به لطف هنرمندی طراحان رنو چندان ارزان قیمت به نظر نمی رسد.

رنو داستر
رنو داستر

طبق گفته طراح این خودرو، خطوط بدنه داستر تا حدودی با الهام از رنو ۴ شکل گرفته اند. طرح داخل کابین ساده است و بیشتر به کاربردی بودن آن توجه شده است.

رنو داستر
رنو داستر

داشبورد و کنسول وسط بسیار شبیه به لوگان و ساندرو به نظر می رسد. در ارگونومی داخل بهبودهایی انجام شده است که انتقال دکمه های شیشه بالابر از کنسول وسط به پنل درها از جمله آنهاست.

رنو داستر
رنو داستر

داشبورد و کنسول از جنس پلاستیک سخت است و ظاهر جذابی نیز ندارد. امکاناتی نظیر Bluetooth، Aux ، USB و مکان یاب ماهواره ای در این خودرو به چشم می خورند.

صندلیهای داستر بسیار راحت هستند و کابین آن به لطف فاصله ۲۶۷۳ میلی متری بین دو محور جلو و عقب فضای کافی دارد. پنج نفر به راحتی در داستر جای می گیرند.

رنو داستر
رنو داستر

ترکیب موتور و گیربکس در این خودرو موفقیت آمیز است. گیربکس ۴ دنده اتوماتیک فقط در مدل ۴×۲ یا دیفرانسیل جلو عرضه می شود و فقط مدل ۴×۴ یا دو دیفرانسیل مجهز به گیربکس ۶ دنده دستی است.

رنو داستر
رنو داستر

در گیربکس ۶ دنده دستی ضرایب دنده بسیار کوتاه در نظر گرفته شده اند ولی گیربکس ۴ دنده اتوماتیک از ضرایب سبک و بلندی بهره می برد. عملکرد گیربکس اتوماتیک قابل قبول است و دنده ها را به نرمی و بدون تاخیر و تکان دادن عوض می کند. مدل دنده ای بسیار قویتر از اتوماتیک عمل می کند ولی به علت کوتاه بودن دنده ها نیاز به تعویض دنده در آن بیشتر است. دنده ۱ ضریب بسیار سنگینی دارد (سرعت به ازای هر ۱۰۰۰ دور ۵٫۷۹ کیلومتر است). دنده ۲ نیز اندکی سنگینتر از حد معمول است.

رنو داستر
رنو داستر

از دنده ۲ به بعد بقیه ضرایب خوب انتخاب شده اند. باید از میان این ۶ دنده همیشه دنده مناسب را انتخاب کنید تا دور موتور زیاد بالا یا پایین نباشد. البته سنگینی بیش از حد بعضی دنده ها مانند دنده یک در مواقع خاص مانند شروع حرکت در سربالایی شدید یا حمل بار سنگین سودمند است و باعث می شود آسیبی به صفحه کلاچ وارد نشود. دنده ۶ نیز به ازای هر ۱۰۰۰ دور ۳۸٫۲۶ کیلومتر به سرعت اضافه می کند که برای کروز با سرعت ثابت در بزرگراه و کاهش مصرف سوخت مناسب است. هنگام شتابگیری موتور به تدریج و ملایم قدرت خود را ارائه می دهد و چون در دور ۳۷۵۰ به حداکثر گشتاور خود می رسد در دورهای پایین واکنش پدال گاز سریع است.

رنو داستر
رنو داستر

فاصله قفل تا قفل فرمان ۳٫۳ دور است، به همین دلیل هنگام پیچیدن آرام و بدون شتاب زدگی و تا حدودی کند واکنش نشان می دهد. شعاع چرخش برای هر دو مدل ۱۰٫۴۴ متر است.

رنو داستر
رنو داستر
رنو داستر
رنو داستر

حجم صندق بار مدل ۴×۴ کوچکتر از ۴×۲ است (۴۰۸ لیتر در برابر ۴۷۵ لیتر). زیرا ساختار اکسل عقب ۴×۴ طوری است که جایی برای تایر زاپاس وجود ندارد و در مدل ۴×۴ زاپاس در داخل خودرو جاسازی شده است.

رنو داستر
رنو داستر

در صورت خواباندن صندلیها حجم کلی بار از ۴۷۵ لیتر به ۱۶۳۶ لیتر می رسد (در مدل ۴×۴ با خواباندن صندلیها حجم بار از ۴۰۸ به ۱۵۷۰ لیتر می رسد).

داستر قابلیتهای آفرود مناسبی دارد. کمترین ارتفاع تا سطح زمین یا Ground Clearance برای هر دو مدل خوب است ولی مدل ۴×۴ از این نظر در وضعیت بهتری قرار دارد (برای دو دیفرانسیل ۲۱۰ میلی متر و برای تک دیفرانسیل ۲۰۵ میلی متر است).

رنو داستر
رنو داستر

زاویه نزدیک شدن به مانع، زاویه بالای شکاف و زاویه عبور از شیب برای مدل ۴×۴ به ترتیب ۳۰ و ۲۳ و ۳۶ درجه است. سیستم ۴×۴ این خودرو ۳ حالت مختلف دارد:

رنو داستر
رنو داستر

حالت ۲WD که برای حرکت در شرایطی است که سطح مسیر چسبندگی خوبی دارد (مانند حرکت در جاده) و گشتاور به فقط چرخهای جلو منتقل می شود تا مصرف سوخت کاهش یابد.

رنو داستر
رنو داستر

 حالت AUTO برای مسیرهای لغزنده که در این حالت توزیع گشتاور بین چرخهای جلو و عقب به صورت اتوماتیک محاسبه می شود تا جلوی هرزگردی گرفته شود.

رنو داستر
رنو داستر

حالت LOCK که مخصوص مسیرهای صعب العبور آفرود یا مسیرهای بیش از حد لغزنده است. در این حالت گشتاور موتور به صورت دائمی به چهار چرخ منتقل می شود و ۵۰% از گشتاور موتور به طور پیوسته به اکسل عقب می رسد.
سیستم تعلیق عقب ۴×۴ از نوع مستقل است که از این نظر با مدل ۴×۲ متفاوت است. سیستم دو دیفرانسیل ۷۰ کیلوگرم به وزن داستر اضافه می کند. بر اساس تست انجام شده در باسکول یکی از نشریات روسی وزن مدل تک دیفرانسیل ۱۳۵۰ کیلوگرم با تقسیم وزن ۶۱ درصد جلو و ۳۹ درصد عقب و وزن مدل دو دیفرانسیل ۱۴۲۱ کیلوگرم با تقسیم وزن ۵۹ درصد جلو و ۴۱ درصد عقب می باشد.

رنو داستر
رنو داستر

قدرت ترمزگیری مدل تک دیفرانسیل به دلیل همین وزن کمتر، بهتر است و بر اساس تستهای انجام شده ۳ متر زودتر از مدل ۴×۴ از سرعت ۱۰۰ به توقف کامل رسید.

رنو داستر
رنو داستر

بر خلاف مدل دو دیفرانسیل، مانور دادن با مدل تک دیفرانسیل راحتتر است و هندلینگ بهتری دارد. ولی تکانهای بدنه یا بادی رول در مدل دو دیفرانسیل کمتر است زیرا از سیستم تعلیق مستقل در عقب برخوردار است و از فنربندی چند اتصالی (مولتی لینک) برای محور عقب بهره می برد،این در حالیست که فنربندی چرخ های عقب مدل تک دیفرانسیل با اکسل زنده و غیر مستقل است که فضای کمتری را اشغال می کند و برای زندگی شهری مناسب است.

رنو داستر
رنو داستر

هر دو خودرو در بزرگراه و جاده سواری راحتی دارند ولی مدل دیفرانسیل جلو ناهمواریهای سطح مسیر را بهتر جذب می کند و از آنجایی که سایز چرخ در هر دو مدل یکسان و با سایز ۲۱۵/۶۵R16 می باشد این برتری مربوط به متفاوت بودن سیستم تعلیق است.

رنو داستر
رنو داستر

مدل ۴×۲ با اینکه سبکتر است ولی به علت اتوماتیک بودن گیربکس مصرف بیشتری نسبت به مدل ۴×۴ برای آن اعلام شده است. ظرفیت باک هر دو مدل ۵۰ لیتر است.

رنو داستر
رنو داستر

بر اساس تستی که سال ۲۰۱۱ در موسسه Euro-NCAP انجام شد داستر موفق به دریافت ۳ ستاره ایمنی شد. در بخش ایمنی فعال داستر از سیستمهایی مانند  ABS ، EBD (توزیع الکترونیکی نیروی ترمز)، EBA (سیستم کمکی ترمز در مواقع اضطراری)، CSV (سیستم کنترل کم فرمانی) وASR  (سیستم کنترل هرزگردی) بهره می برد. در بخش ایمنی غیر فعال نیز می توان به دو عدد ایربگ در جلو اشاره کرد.

رنو داستر
رنو داستر

در مجموع باید گفت برای آن دسته از افرادی که به دنبال یک SUV کوچک و ارزان قیمت با قابلیتهای آفرودی نسبتا مناسب با اتاقی جادار و کیفیت ساخت خوب هستند داستر انتخاب شایسته ای به نظر می رسد.

منبع:zigwheels.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا