Mihanpostپزشکیپیشنهاد سردبیر

وزیر بهداشت:سهم مردم از هزینه های درمان کاهش می یابد

به گزارش میهن پست -وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همه ما باید بتوانیم موضوعات اصلی را از موضوعات فرعی در اجرای سیاستهای ابلاغی سلامت از هم تفکیک کرده و گرفتار حاشیه ها نشویم.

به گزارش خبرگزاری مهر،دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس روسای دانشگاه علوم پزشکی کشور در تهران، اظهارداشت: شعار امسال توجه به فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است و همه ارکان حاکمیت باید در جهت اجرای این شعار گام بردارند.

وی افزود: طبیعتا از جریانات سیاسی، نخبگان و گروههای مختلف انتظار می رود تا زمینه های اجرای این شعار را فراهم کنند.

هاشمی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد با سفره و معیشت مردم سر و کار داریم، خاطرنشان کرد: در جریان ثبت نام هدفمندی یارانه ها همگی می توانستیم حدس بزنیم که شرایط جامعه چگونه است و اینجاست که معیشت مردم در اولویت قرار می گیرد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه حتما باید بسته های خدمتی حوزه سلامت در قانون هدفمندی به درستی اجرا شود و روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه جدیت داشته باشند، توضیح داد: یکی از مشکلاتی که شاید در گذشته کمتر به آن توجه می شد، ارائه خدمات به مردم در بخش بهداشت و درمان بود بطوریکه هزینه های زیادی را در بخشهایی که اولویت کمتری داشتند صرف کردیم و در برخی شهرها ساختمانهای شیک و متعددی برای ستادها و دانشکده ها ساختیم، در حالی می توانستیم با تعیین اولویتهای مهمتر به ویژه در بخش خدمت رسانی به مردم شرایط مناسب تری را فراهم کنیم بنابراین دیگر نباید طرح های جدید در زمینه فعالیتهای عمرانی در حوزه هایی که اولویت ندارند را شروع کنیم.

هاشمی با اشاره به اینکه روسا و معاونان به هیچ وجه نباید پول بهداشت و درمان را در جای دیگر هزینه کنند، افزود: هنوز خیلی از دانشگاه ها به پرسنل خود بدهکارند ولی مشغول توسعه هستند. وزارت خانه ای که از تریبون عمومی گلایه از محدودیت منابع می کند، نباید طوری عمل کند که نگاه های انتقادی در مورد عملکردش بیشتر شود.

وی با بیان اینکه همه حساسند و توقع دارند که همگام با انتظارات گام برداریم، گفت: حق مردم را باید ادا کرد. در زمینه اقتصادی نیز باید افکار بلند و طرحهای بلند مدت شکل بگیرد، نه اینکه در هر گوشه و کناری مشغول ساخت و سازهای جدید باشیم و بیمارستانها را به حال خود واگذاریم.

وزیر بهداشت همچنین افزود: در کل کشور کمتر بیمارستانی را می بینیم که هزار یا هزار و ۵۰۰ تخت خوابه باشد. در حالی که می توانیم در یک شهر با اجماع ۴ یا ۵ مجموعه درمانی یا بیمارستان، به یک بهره وری مفید برسیم.

هاشمی ادامه داد: تا زمانی که اقتصاد بیمار را درمان نکنیم، موعظه به مردم فایده ندارد چون با وجود کمبودها، موعظه بی تاثیر است و هدف اصلی ما باید روی معیشت مردم باشد.

به گفته وزیر بهداشت، مردم روی تمام رفتار ما حساسند و باید الگوی راستی و درستی و توجه به آنها باشیم. ریاست، وزارت و پستهای مختلف دیگر ماندگار نیستند و باید تمام تلاشمان این باشد تا در راستای سخنان مقام معظم رهبری و اهداف دولت، محیطمان را از رفتارمان متاثر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید در حوزه سیاسی نیز از تندروری پیشگیری کنیم. دولت ما دولت اعتدال است و باید به این نکته نیز واقف باشیم که برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال نیاز به سرمایه داریم. این کار نیازمند ایجاد آرامش در کشور است و اگر عده ای همچنان علاقه مند باشند که شرایط را مبهم جلوه دهند، به افزایش بیکاری دامن زده اند.

هاشمی با اشاره به اینکه عزم ملی مربوط به تریبون به دستها است، گفت: ولی مدیریت جهادی مربوط به ماست و قطعا مقام معظم رهبری از حوزه هایی که مسئولان آنها دارای سبقه جهادی هستند، انتظار بیشتری دارند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم هر چه زودتر در مردم آرامش ایجاد کنیم، راهی نداریم جز این که کار جهادی کنیم آن هم با اخلاص و پشتکار تا بتوانیم  قدمهای بعدی را استوارتر برداریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از اتفاقات مهم در شروع امسال ابلاغ سیاستهای کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری بود، گفت: همه ما باید بتوانیم موضوعات اصلی را از موضوعات فرعی تفکیک کرده و گرفتار حاشیه سازی نشویم. همچنین با شنیدن اندک انتقاد و اشکالی کم تحمل نباشیم. در سیاستهای ابلاغی نیز هدف اصلی، سهم سلامت در کلیت اداره کشور و نظام است و باید در ارتقاء این هدف تلاش کنیم و مطالبات اصلی مردم را مقدم بدانیم.

به گفته هاشمی، در حال حاضر دغدغه مقام معظم رهبری، ریاست جمهور و ریاست مجلس شورای اسلامی همین است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه منابع لازم از هدفمندی یارانه ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، گفت: باید بتوانیم از این سرمایه به خوبی استفاده کرده و اشتباه نکنیم چون اگر بتوانیم منابع را حفظ کنیم در واقع توانسته ایم اعتماد مردم را نیز به دست بیاوریم.

به عقیده هاشمی، کوتاهی در این زمینه قابل گذشت نیست. همینطور که دوره تبیین مشکلات و حرف زدن گذشته و در حال حاضر مردم توقع دارند که انتظاراتشان برآورده شود.

وی افزود: ریاست جمهور نیز در بازدید از بیمارستان امام اعلام کردند که سهم پرداختی از جیب مردم در حال حاضر ۷۰ درصد است و سعی می کنیم آن را در چند ماه آینده کاهش دهیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ریاست و نمایندگان مجلس در بحث بودجه و آمبولانسها از ما حمایتهای خوبی کرده اند، گفت: مابقی راه به همت ما برمی گردد تا با کمترین خطا کارها را رو به جلو ببریم.

اجلاس فوق العاده روسای دانشگاههای علوم پزشکی به همراه معاونین درمان، توسعه و غذا و داروی این دانشگاهها به منظور تبیین بسته های خدمتی حوزه سلامت در قانون هدفمندی به مدت دو روز در تهران در حال برگزاری است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا