Mihanpostپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوری

پوست مصنوعی الکترونیکی با قابلیت احساس درد ساخته شد

ساخت پوست مصنوعی الکترونیکی در استرالیا این روزها در حالی خبر ساز شده که این پوست می تواند درد را نیز احساس کند و به آن واکنش نیز نشان دهد. در ادامه برای بررسی این خبر با ما همراه شوید.

محققان مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن(RMIT) استرالیا در مطالعه اخیرشان پوست مصنوعی الکترونیکی ایجاد کرده‌اند که مانند پوست واقعی به درد واکنش نشان می‌دهد. نمونه اولیه این پوست مصنوعی می‌تواند پاسخ و واکنش فوری بدن را تقلید کند و با سرعت به احساسات دردناک واکنش نشان دهد.

همانطور که دانشمندان پیش بینی کرده‌اند، این دستگاه می‌تواند راه را برای توسعه پروتزهای بهتر، ربات‌های هوشمندتر و روش‌های غیرتهاجمی برای پیوند پوست هموار کند.

پروفسور “مدهو باسکاران”(Madhu Bhaskaran) محقق ارشد این مطالعه گفت: پوست بزرگترین اندام حسی بدن ما است و دارای ویژگی‌های پیچیده‌ای است که برای ارسال سیگنال‌های هشدار سریع در هنگام آسیب دیدن ایجاد شده است. ما همه چیز را از طریق پوست احساس می‌کنیم، اما پاسخ درد ما فقط در یک نقطه خاص مانند وقتی که ما چیزی خیلی گرم یا خیلی تیز را لمس می‌کنیم، شروع می‌شود. هیچ فناوری الکترونیکی تاکنون قادر به تقلید واقعی آن احساس انسانی نبوده است. این یک گام حیاتی رو به جلو برای توسعه پروتزها و ربات‌های هوشمند در آینده است.

در کنار این نمونه اولیه پوست مصنوعی الکترونیکی، دانشمندان همچنین با استفاده از وسایل الکترونیکی قابل کشش سه دستگاه دیگر ایجاد کردند تا تغییرات دما و فشار را حس کنند و به آن واکنش نشان دهند. این سه نمونه اولیه برای ارائه ویژگی‌های مهم قابلیت سنجش پوست به شکل الکترونیکی طراحی شده‌اند.

پوست مصنوعی الکترونیکی
پوست مصنوعی الکترونیکی

دانشمندان طی این مطالعه از سه فناوری مختلف استفاده کردند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد. الکترونیک قابل کشش: ترکیب مواد اکسید با سیلیکون زیست سازگار برای ارائه قطعات الکترونیکی شفاف، نشکن و پوشیدنی که به نازکی یک برچسب هستند.

پوشش‌های واکنشی دما: پوشش‌های خودترمیم کننده ۱۰۰۰ برابر نازک‌تر از موی انسان که بر اساس ماده‌ای ساخته شده‌اند که در پاسخ به گرما تغییر شکل می‌دهد. حافظه تقلید از مغز: سلول‌های حافظه الکترونیکی که از روش مغز برای یادآوری و حفظ اطلاعات قبلی استفاده می‌کنند.

” ام دی آتار رحمان”(Md Ataur Rahman) محقق این مطالعه گفت: سلول های حافظه در هر نمونه اولیه هنگامی که فشار، گرما یا درد به آستانه تعیین شده برسند، مسئول ایجاد پاسخ هستند. در حالی که برخی از فناوری‌های موجود از سیگنال‌های الکتریکی برای تقلید از سطوح مختلف درد استفاده کرده‌اند، این دستگاه‌های جدید می‌توانند در برابر فشار مکانیکی، دما و درد واقعی واکنش نشان دهند و پاسخ الکترونیکی مناسبی را ارائه دهند. این بدان معنی است که پوست مصنوعی ما تفاوت بین لمس آرام توسط یک انگشت یا به طور تصادفی چاقو خوردن را متوجه می‌شود و این چیزی است که قبلا رخ نداده و دیده نشده است.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا