Mihanpostپیشنهاد سردبیرسیاسی

هدف از کنفرانس ژنو۲ برکناری اسد نبود

به گزارش میهن پست -وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی با بیان اینکه کنفرانس ژنو۲ برنامه‌ای برای کاهش خشونت‌ها در سوریه بود و نه برکناری اسد از قدرت گفت : مسکو از هیچ فرد خاصی در سوریه حمایت نمی کند.

مهر به نقل از ایتارتاس نوشت، “سرگئی لاوروف” که در بروکسل و در جمع خبرنگاران سخن می گفت در ادامه افزود: روسیه از هیچ فرد یا گروه خاصی در سوریه حمایت نمی کند. ما با “بشار اسد” رئیس جمهور سوریه، و یا خانواده او دوست نیستیم. اما به شدت نگران وضعیت این کشور که مهد مسیحیت در خاورمیانه محسوب می شود هستیم. کشوری که جولانگاه تروریست ها و افراطیونی شده که از هیچ دینی تبعیت نمی کنند، افرادی که مساجد و معابد مسیحیان را غارت کرده و آنها را آتش می زنند، افراد سالخورده، زنان و کودکان را می کشند و به هیچ یک از موارد انسانی پایبند نیستند.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد : مطمئنم که تمرکز و اصرار بر موضوعات ساده و ابتدایی اقدامی بیجا است. این خیلی راحت است که بگوییم اسد باید از قدرت کنار برود و با کنار رفتن او همه چیز درست می شود، ولی ما باید یوگسلاوی را به یاد بیاوریم زمانی که همه خواهان کنار رفتن میلوسویچ بودند. ما شاهد تحولات عراق بوده ایم زمانیکه خواسته هایی مشابه این در مورد صدام مطرح می شد. مورد لیبی و قذافی نیز در همین راستا قرار دارد. ما شاهد هستیم که نتیجه این اقدامات چه بوده است.

لاوروف در ادامه گفت : امروز نیز شاهد این درخواست هستیم که چون یک نفر از اسد نفرت دارد باید رژیم سوریه تغییر کند. اما این (تاکید بر کنار رفتن اسد از روی نفرت) رفتار انسان های بالغ نیست.

وزیر امور خارجه روسیه در پایان تاکید کرد : موضوع اصلی کنفرانس ژنو۲ متوقف کردن خشونت ها در سوریه بود، این کنفرانس برای حل مشکلات مردم این کشور و رسیدن به آشتی میان دولت و گروه های مخالف و رسیدن به این نکته بود که آنها چگونه می خواهند یک سوریه امن، با ثبات، دموکرات و آزاد داشته باشند. کشوری که از تروریسم و افراط گرایی دور باشد. آنها باید در مورد اصول اینکه چگونه می خواهند کشور خود را اصلاح کنند به توافق برسند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا