شنبه، ۰۶ فروردین ۱ - ۱۰:۳۰
یاسمن مقبلی

در حالی یاسمن مقبلی ایرانی الاصل توسط ناسا به عنوان فرمانده ماموریت کرو-۷ برای سفر به ایستگاه فضایی شده ایت که ناسا و…

در حالی یاسمن مقبلی ایرانی الاصل توسط ناسا به عنوان فرمانده ماموریت کرو-۷ برای سفر به ایستگاه فضایی شده ایت که ناسا و سازمان فضایی اروپا (ESA) دو فضانورد را برای پرتاب به ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماموریت کرو-۷ اسپیس ایکس انتخاب کردند.

یاسمن مقبلی از ناسا و  آندریاس موگنسن از ESA به ترتیب به عنوان فرمانده و خلبان این ماموریت ایفای نقش خواهند کرد. دو کارشناس دیگر هم در آینده معرفی خواهند شد.

بر اساس بیانیه رسمی وب‌سایت ناسا، ماموریت کرو-۷ احتمالا زودتر از سال ۲۰۲۳ از مرکز فضایی «کندی» در ایالت فلوریدا پرتاب نخواهد شد. مقبلی به عنوان فرمانده، موگنسن و دو سرنشین دیگر را سوار بر موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس راهی ایستگاه فضایی بین المللی می‌کند.

یاسمن مقبلی

یاسمن مقبلی را بشناسید ؟

این ماموریت اولین پرواز فضایی یاسمن مقبلی است که در سال ۲۰۱۷ رسما به عنوان یکی از فضانوردان ناسا معرفی شد. او پدر و مادری ایرانی دارد اما در آلمان به دنیا آمده و در نیویورک بزرگ شده است. مقبلی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی هوافضا در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) سپری کرده و مدرک کارشناسی ارشد را از مدرسه عالی نیروی دریایی کالیفرنیا به دست آورده است.

یاسمین مقبلی متولد۲۴ ژوئن ۱۹۸۳، سرهنگ دوم خلبان بل ای‌اچ-۱ سوپرکبرا سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و فضانورد ایرانی‌تبار ناسا است. او فارغ‌التحصیل موسسه ام‌آی‌تی، مدرسهٔ عالی نیروی دریایی آمریکای و دانشکده خلبانی تست نیروی دریایی ایالات متحده است و بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف را در سابقه دارد.یاسمین در وبستر تگزاس زندگی می‌کند  والبته والدین او در دلری بیج، فلوریدا و برادر بزرگترش، کاوه در پیتسبورگ، پنسیلوانیا زندگی می‌کنند.

بد نیست بدانید که یاسمن مقبلی به عنوان خلبان AH-1W Super Cobra و خلبان نیروی دریایی بیش از ۱۵۰ ماموریت در طی ۲۰۰۰ ساعت با بیش از ۲۵ هواپیما انجام داده است. او در حال حاضر دو فرزند دارد.

یاسمن مقبلی

یاسمن مقبلی و اندریاس موگنسن

در آن سو، این ماموریت دومین پرواز فضایی موگنسن به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. او اولین بار در سال ۲۰۱۵ به عنوان مهندس پرواز در یک ماموریت ۱۰ روزه به این ایستگاه رفت. موگنسن زاده کشور دانمارک است و در سال ۲۰۱۵ به اولین دانمارکی تاریخ تبدیل شد که به فضا رفته است. او در حال حاضر به عنوان رابط فضانوردان اروپایی در مرکز فضایی جانسون ناسا کار می‌کند.

فضانوردان حالا بیش از ۲۱ سال است که در ایستگاه فضایی بین‌المللی کار و زندگی می‌کنند. تاکنون ۲۵۳ نفر از ۱۹ کشور به این ایستگاه رفته‌اند و بیش از ۳۰۰۰ تحقیق را انجام داده‌اند.

بد نیست بدانید که یاسمن مقبلی چهار نشان هوایی، مدال ستایش، سه مدال موفقیت در نیروی دریایی و نشان ویلی مک‌کول، در دورهٔ فعالیت خود به دست آورده‌است.

منبع ناسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *