Mihanpostاقتصادیبانک هاپیشنهاد سردبیر

دارایی‌های زنجانی برای پرداخت بدهی وی کافی است

به گزارش میهن پست – سخنگوی قوه قضاییه با اعلام افزایش دو برابری معوقات بانکی گفت: در مورد میلیاردر نفتی نه تنها شکایتی نشد بلکه تنها یک نامه دریافت کردیم که در آن گفته شده بود اگر صلاح می دانید این فرد را ممنوع الخروج کنید.

به نقل از مهر،حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای  روز پنج شنبه در مراسم اختتامیه همایش “پلیس، مدیریت کیفیت و تعالی سازمانی” با بیان این که نیروی انتظامی هر روز یک ایده جدید دارد و خلاقانه و نوآورانه امور را به پیش می برد گفت: پویایی و تعالی در این نیرو خوب است اما کافی نیست. پلیس در حوزه های مختلفی همچون فضای سایبری با ابتکارات جدید فعالیت می کند. در انجام شایسته وظایف به مدیریت خوب، نیروی انسانی، بودجه، اراده و احساس مسئولیت نیاز داریم.

به گفته وی بخش مدیریت در انجام یک ماموریت بسیار مهم و برجسته است؛ چنانچه یک مدیر خوب، با انگیزه و تدبیر می تواند نقش عالی و خلاقانه ای را در انجام ماموریت و موفقیت آن ایفا کند.

دادستان کشور با اشاره به این که مشخص است در خصوص برنامه ریزی، طراحی و اجرای طرح مکنا بسیار فکر شده است، گفت: این طرح در صورت دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده اش نتایج قابل توجهی در بر دارد.

وی ادامه داد: در جای جای کشور، در قوه قضائیه، مجریه و بخش های مختلف هرگاه که مدیریت صحیح، قوی، بروز، مبتکرانه وجود داشته باشد تا میزان زیادی امور خوب پیش می رود و هرکجا که مدیر ضعف داشته باشد خلاف این امر را شاهد هستیم.

اژه ای با تاکید بر این که وظیفه ناجا و همچنین دستگاه قضا ایجاد امنیت، آرامش و آسایش برای جامعه توام با حفظ ارزش ها و رضایتمندی مردم است گفت: اگر امنیت و آرامش در جامعه نباشد بی شک آن جامعه در هیچ عرصه ای موفق نبوده و نمی تواند به کمال برسد.

به گفته وی اگر ارزش ها نباشند شاید جامعه در یک زمان و در یک مقطع بتواند امنیت را ایجاد کند اما بی گمان نمی تواند انسان را به هدف عالی و کمال برساند.

وی گفت: امنیت، آسایش و رضایتمندی مردم ما مبتنی بر ارزش هاست؛ اما نمی توانیم به دنبال حفظ ارزش ها باشیم ولی مردم رضایت نداشته باشند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: البته رضایتمندی عموم مردم با رضایتمندی مجرم و اطرافیانش متفاوت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ماهواره به عنوان یکی از فناوری های نوین که نمی شود با آن صد در صد مخالفت کرد گفت: باید هزینه و فایده استفاده از این فناوری را برآورد کرد، مقتضیات زمان، مکان و شرایط را در نظر گرفت. استفاده از ماهواره ممنوع بوده و مامورین ناجا نیز آنها را جمع آوری می کنند؛ باید ببینیم این امر را چگونه تدبیر و مدیریت کنیم که هم با یک مفسده برخورد کرده باشیم و هم سایر مردمی که نمی خواهند از ماهواره به صورت ناصحیح استفاده کنند از این فناوری محروم شوند.

دادستان کشور با اشاره به این که ناجا به حق و با درستی با افراد شرور، مزاحمان نوامیس و سایر مجرمین برخورد می کند، گفت: خوشبختانه شواهد نشان می دهد برخوردهای پلیس با اشرار بسیار موثر بوده و از احساس ناامنی که در آسیب دیدگان بوجود آمده کاسته است؛ حالا قمه بدستان، عربده کشان، متعرضان به حریم خصوصی افراد و … در این میان، ناراحت شده و از کار پلیس احساس رضایت نداشته باشند مهم نیست.

وی با اعلام این که اصولا ناجا فعالیت ها و اقدامات قبلی خود را آسیب شناسی می کند تا در ماموریت های آتی موفق تر عمل کند، گفت: این ابتکار عمل، نتایج خوشایندی در بر داشته است.

اژه ای با بیان این که در نظام ما هیچ نهادی وجود ندارد که به اندازه ناجا مسئولیت ها و ماموریت های گوناگونی در موضوعات متنوع و مختلفی داشته باشد گفت: این سازمان در همه قشرها و طبقات ماموریت دارد؛ با نیروها، کارها و زمان های مختلف در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … فعالیت می کند.

دادستان کشور با اشاره به افزایش معوقات بانکی افزود: در سال ۹۰ اعلام شد میزان معوقات بانکی ۵۰ هزار میلیارد تومان است که این رقم براساس گفته ها امسال به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. وقتی بانک ها برای پول هایشان دل نمی سوزانند و از مدیران بازخواست نمی کنند پلیس و دستگاه قضا بدون شکایت نمی توانند وارد موضوع شوند. چرا سیستم های نظارتی بانک ها به وظایفشان عمل نکردند که امروز شاهد افزایش دو برابری معوقات بانکی هستیم.

اژه ای ادامه داد: در پرونده میلیارد نفتی حتی مسئولان شکایت هم نکردند تنها در یک برگه نوشتند این فرد حدود ۸ هزار میلیارد تومان بدهکار است و اگر صلاح می دانید او را ممنوع الخروج کنید. در این پرونده مدعی العموم وارد موضوع شد و این فرد را بازداشت کرد.

سخنگوی دستکاه قضا در مورد سایر معوقات بانکی گفت: در برخی مواقع افراد از راه صحیح از بانک تسهیلات دریافت کردند اما به دلیل شرایط بازار نتوانستند اقساط خود را به موقع پرداخت کنند؛ در موارد دیگر افراد با زیر پاگذاشتن مقررات، تسهیلاتی دریافت کردند که در این صورت هم با بانک و هم مشتری برخورد می شود.

اژه ای گفت: در خصوص معوقات بانکی، پرونده هایی در تهران و شهرستان ها تشکیل شده و افرادی نیز تحت تعقیب قرار گرفتند.

وی افزود: در برخی مواقع، نیز افراد از راه قانونی تسهیلات دریافت کردند و شرایط بازار بر آنها تاثیر گذاشته به گونه ای که نتوانستند اقساط خود را پرداخت کنند؛ از سوی دیگر این افراد  وثیقه ای نیز در اختیار بانک نگذاشتند، در این موقع با هماهنگی و برنامه ریزی های صورت گرفته زمان هایی برای مهلت پرداخت به مشتری داده می شود.
محسنی اژه ای همچنین در حاشیه این همایش اظهار داشت: در مورد پرونده بابک زنجانی چندین متهم و مطلع  موردتحقیق و بررسی قرار گرفتند. تلاش کردیم تا در این پرونده فرد جدیدی دستگیر نشود.

دادستان کشور ادامه داد: متهم لیست اموالش در داخل و خارج کشور را در اختیار ما قرار داده است و برای آن نیز قیمتی را تعیین کرده است. براساس اعلام اولیه این لیست تکافوی میزان بدهی را می کند و امیدواریم شاکی با گرفتن اموال موافقت کرده و بدهی پرداخت شود.

سخنگوی دستگاه قضا در مورد نرخ دیه گفت: براساس روال هر ساله این موضوع رسیدگی شده و پس از بررسی ها نرخ دیه سال آینده اعلام می شود.

اژه ای همچنین از صدور احکام مربوط به پرونده اختلاس از بیمه ایران خبر داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا