Mihanpostتغذيهگردشگری

با بهترین و لذیذترین غذاهای معروف سوئیس آشنا شوید

اکثر غذا‌های سوئیسی بر پایه پنیر و سیب‌زمینی هستند، مواد تشکیل دهنده‌ای که به آسانی در دسترس کشاورزان آلپ قدیمی بوده است.

غذاهای معروف سوئیس بسیار لذیذ و در جذب توریست و گردشگر موثر هستند در این مطلب قصد داریم شما را با این غذاهای معروف و لذیذ آشنا کنیم. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.غذاهای معروف سوئیس بسیار لذیذ هستند. سوئیس از بهترین کشورهای جهان و دارای بکرترین جاذبه های گردشگری است  که مردم  بسیار شاد و در رفاهی دارد. غذا نقش مهمی در جذب توریست ها دارد، و گردشگری غذایی نشان دهنده آداب و فرهنگ کشورهای مختلف است. فرهنگ غذایی و ذائقه مردم سوئیس بسیار جذاب و رنگین است. وقتی صحبت از خوراکی های معروف سوئیس می شود ناخودآگاه به یاد پنیر و شکلات های معروفش می افتیم. پنیرهای آب شده و شکلات های شیری! اما این دو، تنها نمونه ای از خوراکی های معروف این کشور هستند چرا که غذاهای دلچسب و خوشمزه بی شماری دارد به طوری که غذا دوستان را شیفته سبک آشپزی خودش می کند.

مواد غذایی سوئیس، تحت تأثیر غذاهای فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی قرار دارد، اما هر منطقه از این کشور چیزی از سنت خود را به آن افزوده است.

اکثر غذا‌های سوئیسی بر پایه پنیر و سیب‌زمینی هستند، مواد تشکیل دهنده‌ای که به آسانی در دسترس کشاورزان آلپ قدیمی بوده است.

سوییس متاثر از فرهنگش مهم ترین نقش را در ترکیب مواد غذایی محلی برای خلق خوراکی های بی نظیرش ایفا می کند. هر منطقه از سوئیس خوراک های متنوع و مخصوص به خود را دارد که در اکثر آن ها از پنیرهای محلی، سیب زمینی و مواد اولیه ای که در دسترس کشاورزان منطقه آلپاین است، استفاده می شود. به عنوان نمونه، برن به پلاته و رستی، کانتون وله  (Valais) به راکلت و زوریخ نیز به جشنت زیلته هایش معروف است. آنچه در این میان خوراک های سوئیسی را جذاب تر می کند، فروش این غذاها در کنار خیابان و داخل کیوسک ها و غرفه هایی است که با عطر و بوی خوش، عاشقان غذا را به سمت خود می کشد. در نهایت نمی توان به سوئیس سفر کرد و خوراک های متفاوتش را نچشید.

غذاهای سوئیس | بیرچر موسلی (Bircherműesli)

یکی از غذاهای معروف سوئیس بیرچر موسلی است؛ صبحانه ای سالم و پر انرژی است و به کسانی که رژیم غذایی دارند توصیه می شود. موسلی حدود سال ۱۹۰۰ توسط دکتر بنر (Bircher-Benner) با این باور که یک رژیم غذایی از غلات، حبوبات، میوه ها و سبزیجات برای انسان بهتر از یک رژیم سنگین مبتنی بر گوشت است در سوئیس اختراع شد، وی بیرچر موسلی (ترکیبی از دانه‌های جو له شده، میوه، آجیل، آب لیمو و شیر تغلیظ شده) را برای بیماران در بیمارستان مسلولین زوریخ تهیه کرد. این صبحانه هنوز هم خورده می‌شود؛ البته نه تنها در صبحانه بلکه گاهی اوقات در شب! در این غذا از ترکیبی از میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات استفاده می شود و بیشتر مردم آن را در وعده های صبحانه و شام می خورند تا با غذایی سبک بیشتر مواد مورد نیاز بدنشان هم تامین شود.

راکلت (Raclette)

راکلت نام پنیر سوئیسی تهیه شده از شیر گاو (اندکی معطر، کمی شبیه به پنیر سوراخ سوراخ سوئیسی تهیه شده از شیر گاو) است اما نام یک وعده غذایی بسیار محبوب در سراسر این کشور نیز هست. امروز، برش‌های راکلت در تابه‌ها یا گریل‌های راکلت روی میز آب می ‌شوند و می ‌تواند همراه با سیب زمینی کوچک پخته شده با پوست، سبزیجات، ترشی، پیاز و نان باشد. برش های این پنیر در تابه های راکلت یا گریل رو میزی ذوب شده و به همراه تکه های کوچک سیب زمینی پخته شده، سبزیجات و گوشت سرو می شود. امکان ندارد طمع راکلت را بچشید و عاشقش نشوید. این پنیر را روی کوره می گذارند تا آرام آرام آب شود و بعد در کنار آن خوراکی هایی مثل سیب زمینی پخته شده، پیاز خرده شده و ترشی می گذراند تا تبدیل به غذایی خوشمزه شود. گاهی وقت ها این غذا را با سیب زمینی و قارچ هم قاطی می کنند تا خوش رنگ و بو تر شود.

غذاهای سوئیس | فوندوی پنیر (Cheese fondue)

یکی دیگر از غذاهای معروف سوئیس فوندوی پنیر است وعده غذایی عالی برای سهیم شدن با دوستان است. این غذا از پنیر آب شده و مواد دیگری از قبیل سیر، مقداری آرد ذرت یا نشاسته ذرت و اغلب شربت گیلاس تهیه می شود. فوندوی پنیر در یک ظرف سرامیکی خاص به نام کاکلون (caquelon) سرو می شود که برای ثابت نگه داشتن دمای فوندو، شعله کوچکی زیر آن وجود دارد. طعم و مزه ی این پنیر ذوب شده بی نظیر است. بخصوص در سرمای زمستان، فوندوی گرم حسابی می چسبد!  فوندوی پنیر از غذاهای سنتی و خوشمزه که در جمع های خانوادگی همیشه یک پای سفره است.

با استفاده از چنگال مخصوص می توان نان، گوشت و سبزیجات را به آن آغشته و نوش جان نمود. اصطلاح «فوندو» برای توصیف غذاهای دیگری آمده است که در آن ها غذا در قابلمه‌ای از مایع داغ غوطه ور است، از قبیل فوندوی شکلات و …

برش گوشت  (Zurchergeschnetzeltes)

اگر به خوردن گوشت قرمز علاقه دارید توصیه می کنیم این خوراک را هرگز از دست ندهید. این غذا به عنوان «برش گوشت به سبک زوریخ» ترجمه می‌شود، اما اگر آن را در منویی در سوئیس ببینید غذایی خواهد بود که با استفاده از قطعات باریک گوشت گوساله و گاهی اوقات جگر گوساله تهیه می‌شود. گوشت گوساله با قارچ، پیاز و کرم پخته می‌ شود و معمولاً با رستی، نودل یا برنج خورده می ‌شود. اگر خودتان آن را آماده می ‌کنید، می ‌توانید گوشت گوساله را با مرغ جایگزین کنید. گوشت کباب شده یا برش گوشت از غذاهای ملی زوریخ است که خوردن آن در زمستان های سرد این شهر خیلی می چسبد. این غذا به معنی بریدن گوشت به سبک زوریخی است، و در منوهای رستوران ها می توانید نام این غذا را مشاهده کنید که از تکه های گوشت گوساله (گوشت ماهیچه ساق پا) و گاهی اوقات از جگر گوساله تهیه می شود.

غذاهای سوئیس | ریزوتوی زعفران (Saffron risotto)

زعفران در کانتون سوئیس پرورش داده می‌شود و عنصر ضروری غذای سنتی تیچینو (Ticino) است که اغلب با سوسیس (یا گوشت قرمز)، چاشنی و نوشیدنی سرو می شود. تیچینو جنوبی ‌ترین بخش سوئیس است که مرز مشترکی با مناطق ایتالیایی پیدمونت و لمباردی دارد و یکی از بخش ‌هایی است که زبان رسمی آن ایتالیایی است. در سوئیس با زعفران غذاهای خوشمزه و سنتی زیادی درست می کنند که یکی از آن ها غذای سنتی «تیچینو» است که برای تهیه اش علاوه بر زعفران از سوسیس و چاشنی هم استفاده می شود. برای درست کردن ریزوتوی زعفران، برنج ریزوتو با حرارت کم با موادی مثل پیاز، پنیر و رشته های زعفران پخته می شود و تهیه آن در خانه آسان است.

برنر پلاته (Berner platte)

برنر پلاته یکی از غذاهای معروف سوئیس است شاید هیچ چیز به اندازه یک غذای گوشتی شما را راضی نمی کند در این صورت بهتر است برنر پلاته را امتحان کنید، غذایی که از انواع و اقسام گوشت ها درست می شود و در کنارش هم سبزیجات متنوعی هست. اگر گوشت دوست دارید و احساس گرسنگی می‌کنید، شما این غذای ویژه را دوست خواهید داشت. این غذا شامل طیف وسیعی از گوشت و سوسیس است که ممکن است شامل گوشت گاو، ژامبون، بیکن دودی، گوشت گاو دودی، گوشت دنده و استخوان مغزدار باشد، کلم رنده‌شده و خوش طعم، سیب زمینی و لوبیای خشک نیز در آن وجود دارد. این غذا در ۵ مارس ۱۷۹۸ تهیه شد، پس از اینکه برنیس ارتش فرانسه را در نویونگ (Neuenegg) شکست داد. به این مناسبت، جشن بزرگی برگزار کردند که همه هر آنچه که تا به حال به دست آورده بود همراه خود آورد، از این رو تنوع گوشت‌های شکاری و غذاهای دیگر وجود داشت.

غذاهای سوئیس | رستی (Rösti)

رستی خوراک سیب زمینی است که با سرخ کردن (و یا گاهی اوقات پخت) برش‌های گرد و مسطحی از سیب زمینی چاشنی دار خام یا نیمه پخته در روغن تهیه می ‌شود، خارج رتسی ترد و داخلشان نرم است. گاهی اوقات بیکن (گوشت قرمز نمک‌سود شده)، پیاز، پنیر  (و حتی سیب) به مخلوط اضافه می شود. رستی را به عنوان غذایی فرعی به همراه نیمروی تخم مرغ و اسفناج یا گوشت سوسیس (fleischkäse) میل کنید. درست است که در ابتدا کشاورزان این غذا را می خوردند اما خیلی زود آوازه اش در کل سوئیس پیچید. برای درست کردن این غذا سیب زمینی های را کاملا سرخ و چیزهایی مثل گوشت، پنیر و سبزیجات به آن اضافه می کنند تا طعم خوشمزه ای بگیرد؛ البته بعضی وقت ها هم آن را با نیمرو می خورند.

زاپف (Zopf)

انواع زیادی نان در سوئیس وجود دارد، اما یکی از محبوب ‌ترین و خوشمزه ‌ترین آن‌ها، یک قرص نان سفید و نرم به نام زاپف است. شما به راحتی قادر به تشخیص آن خواهید بود، چون یک قرص نان شبیه گیس باف (کلمه zopf به معنی ‘بهم تابیدن و بافتن’ است)، با پوسته طلایی است و بسیار شبیه به نوعی نان سنتی به نام هالا (challah) است. زاپف یکی از خوشمزه ترین نان های جهان است که علاوه بر طعم و مزه شکل و شمایل جالبی هم دارد. این نان که به شکل موهای بافته شده است و سبب شده تا به راحتی از سایر نان ها قابل تشخیص باشد. تاریخچه زاپف به یک رسم قدیمی باز می گردد: بیوه ها پس از مرگ همسرانشان موهای خود را می بافتند و هنگام خاکسپاری آن را کوتاه می کردند و همراه با جنازه دفنش می کردند. این نان گیسو شکل از آرد سفید، شیر، تخم مرغ و مخمر تهیه می شود و عموما در روزهای یکشنبه و برای صبحانه استفاده می شود. کمتر سوئیسی ای هست که در صبح های تعطیل روز یکشنبه این نان را بر روی میز صبحانه نداشته باشد. این نان از آرد سفید، کره، تخم مرغ، شیر و مخمر درست می شود. خمیر این نان را می بافند و روی آن را زرده تخم مرغ می زنند تا حسابی طلایی شود.

غذاهای سوئیس | ناستروت (Nusstorte)

یکی دیگر از غذاهای معروف سوئیس ناستروت است ناستروت شیرینی هوس انگیز و دلچسبی است که به منطقه گروباندن سوئیس تعلق دارد و تقریبا در تمام شیرینی فروشی های این بخش یافت می شود. ناستروت انواع متفاوتی دارد ولی به طور کلی از خمیر تارت درست می شود و میان آن را با کارامل، کرم و مغز خرد شده (معمولا گردو) پر می کنند. این دسر مقوی با چای یا یک قهوه داغ بسیار دلنشین است.

تره فرنگی با سیب زمینی و سوسیس (Papet Vaudois)

برای درست کردن این غذا تره فرنگی و سیب زمینی را مدت ها در آب خیس می کنند و بعد آن را سوسیس خوشمزه ترکیب می کنند. حتما شما هم با ما هم عقیده هستید که سوسیس در کنار سبزیجات غذای دلچسب و خوشمزه ای می شود که به راحتی نمی توان از کنار آن گذشت.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا