Mihanpostپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوریهوش مصنوعی

ساخت آهنگ‌ با هوش مصنوعی برنده جایزه نخواهند شد + جزئیات

اگر چه ساخت آهنگ‌ با هوش مصنوعی موضوعی است که همه با آن کنار خواهند آمد اما توانایی هوش مصنوعی در بهتر کردن کیفیت صدای خواننده ها می توان صدای واقعی آن ها را بخصوص در اجراهای زنده زیر سوال ببرد.

ساخت آهنگ‌ با هوش مصنوعی این روزها در همه جای دنیا سر و صدای زیادی به پا کرده است . طوری که شب وقتی که خوابیدی و صبح که بیدار می شوی به یکباره با موزیک جدید خواننده هایی روبرو می شوید که سال هاست از دنیا رفته اند و یا با صدای یک خواننده خارجی آهنگ های استاد شجریان را می شنوی …

شاید در روزهای اول این ماجرا ( یعنی ساخت آهنگ‌ با هوش مصنوعی ) برای همه جای تعجب داشت اما این روزها دیگر این موضوع به اندازه ای عادی شده است که شنیدن همچین موزیک هایی دیگر جذابیت خاصی برای اکثر افراد نخواهد داشت.

با این حال اوضاء برای هنرمندان و البته خواننده ها هم تا حدی می تواند چالش بر انگیز باشد و دنیای موسیقی و خوانندگی هم قطعا در آینده نزدیک دستخوش تغییرات شگرف ناشی از پیشرفت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.

اگر چه ساخت آهنگ‌ با هوش مصنوعی موضوعی است که همه با آن کنار خواهند آمد اما توانایی هوش مصنوعی در بهتر کردن کیفیت صدای خواننده ها می توان صدای واقعی آن ها را بخصوص در اجراهای زنده زیر سوال ببرد. طوری که گاهی صدای یک موزیک از فلان خواننده در دنیای مجازی به قدری مورد توجه قرار می گیرد که صدای واقعی و زنده ی آن نتواند انتظارات مخاطبینش را برآورده کند.

ساخت آهنگ‌ با هوش مصنوعی

و حالا این چالش یعنی ساخت آهنگ‌ با هوش مصنوعی به قدری جای نگرانی برای اهالی موسیقی ایجاد کرده است که مدیر عامل آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط که مسئول برگزاری جوایز گرمی در مصاحبه با رسانه ها گفته است…

هرچند موسیقی‌ هایی که در آن‌ ها به‌ طور محدود از صداها و سازهای هوش مصنو‌عی استفاده شده است در این مراسم حضور پیدا خواهند کرد، اما موسیقی‌ هایی که به‌ طور کلی توسط هوش مصنوعی ساخته شده‌اند، جایی در این اکادمی ندارند و البته جوایز گرمی فقط به هنرمندانی تعلق خواهند گرفت که به‌طور خلاقانه کارهای خود در دسته‌ بندی‌های مختلف را ارسال کرده‌اند.

البته بد نیست بدانید که امروزه هوش مصنوعی Artificial Intelligence که به اختصار AI خطاب می‌شود یکی از داغ‌ترین اصطلاحات روز در فناوری به حساب می‌آید. دلیل این امر بسیار محکم است؛ در سال‌های اخیر نوآوری‌ها و پیشرفت‌های بسیاری در زمینه هوش مصنوعی پدید آمده که در گذشته تنها در حوزه فیلم‌های علمی تخیلی مورد تصور بودند، اما اکنون کم‌کم به واقعیت تبدیل شده‌اند.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا