هوا فضاMihanpostپیشنهاد سردبیر

ویدیو نزدیک شدن مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance به دهانه رودخانه‌ باستانی جیزرو در مریخ !

مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance در حالی به دهانه رودخانه‌ ای باستانی جیزرو در مریخ نزدیک می شود، که قبل از این، ماموریت داشته که هشت نمونه سنگ را طی ۱۰ کیلومتر مانده به دهانه دلتاب جیزرو در مریخ را جمع‌ آوری کند.

بد نیست بدانید که این دهانه دلتای جیزرو رودخانه‌ای باستانی قرار داشته که ۳.۷ میلیارد سال پیش میزبان یک دریاچه پر آب بود و این مکان که توسط تیم استقامت Three Forks سه چنگال لقب گرفته (اشاره به نقطه‌ای که سه مسیر به دلتا با هم ادغام می‌شوند)، به عنوان دومین منطقه برای کاوش علمی مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance در نظر گرفته شده است.

مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance

به عبارتی دیگر این دلتا، مجموعه‌ ای عظیم از سنگ‌ها و رسوبات است که میلیاردها سال پیش، از تلاقی یک رودخانه مریخی و یک دریاچه دهانه‌‌دار، شکل گرفته است.

با این حال اکتشاف این منطقه در صدر فهرست آرزوهای تیم علمی استقامت است، زیرا تمام رسوبات ریزدانه‌ای که مدت‌ها پیش در بستر آن شکل گرفته‌اند، بهترین گزینه برای یافتن نشانه‌هایی از حیات میکروسکوپی در گذشته مریخ است.

دانشمندان به کمک مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance به دنبال نشانه‌هایی از حیات باستانی در صخره‌های بستر دلتا هستند، صخره‌هایی که زمانی گل و لای کف دریاچه جیزرو را تشکیل می‌دادند. بالاتر از دلتا، می‌توانیم به تکه‌های شن و سنگی که از بالادست و شاید از کیلومترها دورتر آمده‌اند، نگاه کنیم. بررسی این دلتا علت اصلیِ ارسال مریخ‌نورد استقامت به دهانه جیزرو است: دلتا ویژگی‌های بسیار جالبی دارد.

این مرحله از عملیات مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance روز دوشنبه ۱۸ آوریل، با حدود یک هفته رانندگی استقامت به سمت جنوب غربی و سپس غرب، آغاز شد. یکی از اهداف این گشت و گذار، یافتن بهترین مسیر برای صعود به دلتا است که حدود ۴۰ متر بالاتر از کف دهانه قرار دارد. دو مسیر به نام‌های  Cape Nukshak و Hawksbill Gap قابل عبور به نظر می‌رسند.

ویدیو نزدیک شدن مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance به دهانه رودخانه‌ باستانی در مریخ

تیم علمی به دلیل زمان رانندگی کوتاه‌ تر با مریخ‌ نورد استقامت ناسا Perseverance برای رسیدن به بالای دلتا به سمت Hawksbill Gap متمایل شده، اما ممکن است با کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دو گزینه، وضعیت دوباره تغییر کند.

هر مسیری که استقامت به سمت فلات بالای دلتا طی کند، محققان

سعی می‌کنند تحقیقات علمی دقیقی از جمله نمونه‌برداری از سنگ‌ها را در مسیر بالا انجام دهند. سپس استقامت دور می‌زند و در مسیر برگشت نیز نمونه جمع‌آوری می‌کند. انتظار می‌رود که این مریخ‌نورد در طول این مراحل، حدود هشت نمونه جمع‌ آوری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا