Mihanpostپژوهشیپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوری

معرفی راهکارهایی ساده برای جلوگیری از ورم پا در دوران بارداری

در بارداری به دلیل این‌که عروق ۲ لیتر خون اضافه در خود جای می­دهند معمولا گشادتر از حالت معمول هستند و روی عروقی که از قبل گشاد هستند هم فشار وارد می­کنند.

جلوگیری از ورم پا در دوران بارداری با بکارگیری چند راهکار ساده و موثر شدنی است بنابراین این راهکارها را اجرا کنید تا دچار ورم نشوید. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.

دوران بارداری از دورانهای مهم در زندگی است کع مشکلات زیادی به همراه د ارد مثلا در این دوران  مادران با یکی از مشکلات بارداری شایع  مواجه میشوند که ورم کردن پا است  که بسیاری از خانمها دراین دوران از ورم پا شکایت دارند که دراینجا ما دربارداره ورم بارداری صحبت میکنیم  که مواردی را متذکر میشویم که اگر آنهارا رعایت کنید دچار ورم نمیشوید

ورم پاها در بارداری یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از خانم‌ها را نسبت به سلامت و زیبایی‌شان نگران می‌کند. به خاطر داشته باشید گرچه ورم در طی بارداری دیگر به عنوان نشانه پره اکلامپسی شناخته نمی‌شود ولی می‌تواند در صورت همراهی با افزایش فشار خون، نشانه‌ای از مشکلات شدیدتر و نیز اختلالات کلیوی باشد. بنابراین در صورت تشدید ورم و درگیر شدن دست‌ها و صورت حتما به پزشک یا مامای‌تان مراجعه کنید.

از آنجا ­که رحم در داخل لگن است و سیاهرگ و رگ‌هایی که خون را از پا به قلب هدایت می­کند، از رحم به سمت بالا در حرکت هستند، از هفته ۲۰ باردرای فشار فیزیکی زیاد می­شود و فشار مکانیکی رحم روی عروق است. در بارداری به دلیل این‌که عروق ۲ لیتر خون اضافه در خود جای می­دهند معمولا گشادتر از حالت معمول هستند و روی عروقی که از قبل گشاد هستند هم فشار وارد می­کنند.

این حالت در فرد باردار سبب ورم پا می­شود. معمولا در این حالت عروق به طرف بیرون تراوش می­کنند، یعنی ادم بین بافتی از هفته ۲۰ تا ۲۶ نمایان می­ شود. افرادی که سابقه واریس دارند، افرادی که وزن‌شان در بارداری زیاد بالا رفته و افرادی که در سنین بالا باردار می­شوند خطر نارسایی عروق و سیاهرگ‌های برگرداننده خون به قلب را دارند. واریس تشدید می­شود یعنی نفوذ مایع از جداره سیاهرگ‌ها را باعث می­شود.

رعایت موارد زیر برای جلوگیری از ورم پا در فرد باردار موثر است:

– مصرف نمک را کم کنند.

– در طول باردرای از جوراب واریس استفاده کنند.

– حتما پیاده­روی داشته باشند.

– سعی کنند وزن زیاد نگیرند چون وزن زیاد برای‌شان مشکل به وجود می­آورد.

– خانم‌های کارمند یا خانه‌دار نباید بیش از ۴۵ دقیقه به حالت نشسته باشند. روی انگشتان پای خود را بروند.

-کفشی با پاشنه ۳ سانتی‌متر بپوشند.

– مصرف مایعات را محدود نکنند و تا جایی که می­توانند مایعات مصرف کنند.

– از آویزان نگه داشتن پاها به مدت طولانی در طی روز خودداری کنند.

– در هنگام استراحت پاها بالاتر از سطح زمین قرار گیرد.

– از پوشیدن جوراب‌های تنگ و غیرنخی خودداری کنند.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا