Mihanpostاجتماعیاینترنتپیشنهاد سردبیر

چرا آنفالو کردن صفحات شبکه های اجتماعی مفید است؟

آنفالو کردن صفحات یعنی عدم دنبال کردن صفحه ای در شبکه های اجتماعی، فالو و آنفالو، بلاک و آنبلاک، لایک و دیسلایک، این ها ادبیات گفتاری و نوشتاری در شبکه های اجتماعی است که سبک زندگی خیلی ها را دست خوش تغیر کرده است.

آنفالو کردن صفحات شبکه های اجتماعی به آگاهی و نگرش شما در زندگی کمک می کند و مزایایی دارد که برای ذهن و سلامت شما مفید خواهد بود. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.آنفالو کردن صفحات یعنی عدم دنبال کردن صفحه ای در شبکه های اجتماعی، فالو و آنفالو، بلاک و آنبلاک، لایک و دیسلایک، این ها ادبیات گفتاری و نوشتاری در شبکه های اجتماعی است که سبک زندگی خیلی ها را دست خوش تغیر کرده است. سبک زندگی دیجیتالی، بخشی از واقعیت های زندگی در قرن بیست و یکم است و شبکه های اجتماعی نیز در این فضا، نقش آفرینی کرده و بر زندگی مردمان روزگار عصر ما تاثیر دارند.

علایق یا عدم علایق ما به موضوعات و صفحات در شبکه های اجتماعی، تابعی از متغیرات مختلف است. مصداقش، گیلتی پلیژر است. شما مشتاق دیدن مطالب مربوط به سلبریتی های الکی و گنده لات ها و حتی صحنه های خشونت بار هستید اما از فالو کردن این صفحات اجتناب می کنید تا مبادا در فهرست following ها به نمایش درآید و دوستان شما متوجه شوند.

یا از فلان هنرمند یا ورزشکار یا سیاستمدار خوشتان می آید اما از لایک و کامنت و فالو، پرهیز می کنید. در واقع در شبکه های اجتماعی، بخشی از علایق یا عدم علایق ما، به واسطه امکان دیده شدن و ردیابی توسط دوستان و آشنایان، در خفا انجام می شود.

اما بعضی از علایق هستند که به صورت علنی آشکار شده و شما با دنبال کردن یک صفحه، علاقه خودرا به موضوع صفحه مربوطه ابراز می کنید. خواه صفحه مربوط به یک گنده لات اینستاگرامی باشد، خواه مربوط به یک فشن بلاگر یا توریسم بلاگر باشد خواه صفحه مربوط به فلان مانکن یا مدل یا ورزشکار یا هنرپیشه یا خواننده داخلی یا غربی باشد. یا حتی صفحه به اشتراک گذاری ویدیوهای غیر اخلاقی یا خشونت بار یا حوادث ناراحت کننده!

به پایان سال نزدیک می شویم. همان طور که باید مروری کنیم به اتفاقاتی که در سال ۱۳۹۸ در زندگی ما رخ داد و بررسی زندگی اقتصادی و سیاسی و اجتماعی خود، باید مروری داشته باشیم به صفحاتی که در طول سال، لایک و فالو کردیم. باید ببینیم که دنبال کردن صفحات و کانال ها در شبکه های اجتماعی، چقدر ما را مطلع کرده است. چقدر ما را خوشحال کرده است. چقدر به درآمد و آگاهی و شعور و شناخت ما اضافه کرده است. چقدر ما را از اخبار بد و ناگوار و نا امید کننده رها کرده است.

شما برای این که در سال ۱۳۹۹ در جریان هجوم اخبار بد و نا امید کننده و ویدیوهای ناخواسته مربوطه به وحشت و خشونت و بدبختی و غیره قرار نگیرید، هیچ الزامی ندارید که صفحات خبری و سیاسی و حوادث را دنبال کنید. شما نباید ذهن و فکر خود را در کوران اخبار منفی و ناراحت کننده قرار دهید. هیچ نیازی نیست که ده ها صفحه خبری و سیاسی را دنبال کنید. یکی از روش های شفاف اندیشی و درست اندیشیدن و تکنولوژی فکر این است که مثبت اندیش باشیم و ذهن را از اخبار منفی دور کنیم که با آنفالو کردن صفحات می توانید این کار را انجام دهید.

این که مشاهده می شود افراد، مدام مشغول لایک و کامنت و فالو صفحات سیاسی و حوادث هستند و به هر مساله ای واکنش نشان می دهند، نشان از ذهن خسته دارد. هیچ نیازی نیست که ذهن را خسته کنید. هیچ نیازی نیست که مدام در جریان اتفاقات ریز و درشت سیاسی و اقتصادی واقعی یا غیر واقعی قرار بگیرید.

سال ۹۸ را نگاه کنید. شما هزاران خبر را لایک و صدها کامنت زدید. چه فرجامی برای شما داشته است؟ اگر به جای هزاران ساعت دنبال کردن اخبار سیاسی و  اقتصادی که بعضی تکذیب شده و بعضی هم در هاله از ای ابهام قرار گرفت و قرار دارد، مطالعه می کردید و موسیقی گوش می کردید، ذهن آرام تر و شاد تر نداشتید؟

آنفالو کردن صفحات بی ارزش، اقدامی ارزشمند برای مدیریت وقت در شبکه های اجتماعی است.

همه می دانیم که سال ۹۸، سال سختی بود. اخبار و اتفاقات بد، بیش تر از رویدادهای خوب بود. تا حدی دنبال کردن اخبار و وقایع، به صورت خواسته یا ناخواسته خوب است. اما افراط در این زمینه، فرجامی ندارد و فرصت آفرین نیست.

این فقط به مسائل سیاسی مربوط نمیشود. دختر خانمی یا آقا پسری در فلان نقطه در ایران و جهان مشغول به کاری هست. دنبال کردن برنامه او در هر حوزه ای باشد، شاید چند هفته یا چند ماه برای شما جذاب باشد، اما در بلند مدت، این دنبال کردن صفحه او نه یک خط به دانش شما اضافه می کند و نه ۱ ریال به دارایی شما.

اینکه فلانی با فلانی عکس گرفته و فلان جا رفته و فلان چیز را پوشیده، شاید برای کوتاه مدت جذاب باشد، اما اگر مدت ها و سال ها و ده ها صفحه مشابه را شما به فهرست فالوهای خود اضافه کنید، نه کار غیر شرعی انجام دادید نه کار غیر قانونی. بلکه وقت را هدر دادید! وقت هم طلا است.

بعضی افراد مدت زمانی که ظرف ۲ سال صرف لایک و فالو صفحات بی ارزش کرده اند ، اگر صرف یادگیری زبان چینی  کرده بودند، اکنون قادر به تکلم به این زبان مهم قرن ۲۱ بودند! آن هم زبانی که در نظر ما ایرانی ها، زبانی فوق العاده سخت و غیر قابل یادگیری است!

در اینستاگرام، هزاران صفحه فوق العاده مهم و مفید و اثربخش است که مرتبط با زندگی و کسب و کار شما، فعالیت دارند و شما از وجود آن ها بی خبر هستید. سعی کنید به بازبینی صفحاتی که دنبال کرده اید بپردازید و صفحاتی که هیچ فایده مادی و اطلاعاتی ندارند را آنفالو کنید. مگر قصد شما بازاریابی و تبلیغات و سایر مسائل باشد.

جایگزین کردن صفحات آنفالو شده (که گاها مربوط به سلبریتی های الکی و پیج های صرفا عکس و غیره است) با صفحات کاربردی مفید، می تواند نگرش شما و اطلاعات شما را در دهه سوم قرن بیست و یکم افزایش دهد. صفحات خوب، اطلاعات خوب مستند می دهد.

این که اطلاعات تخصصی پزشکی را در یک صفحه که ادمین آن یک دختر خانم یا آقا پسر دبیرستانی هست دنبال کنید، هیچ فایده ندارد. دنیا، دنیای تخصص گرایی است. به تخصص ها بروید و از مشاوران مجرب، مشورت بگیرید و صفحات آن ها را در عرصه های مختلف دنبال کنید.

صرفا این که فلان صفحه هزاران فالوئر یا میلیون ها فالوئر دارد، شرط لازم یا شرط کافی برای ترغیب شما به دنبال کردن محتوا و اطمینان به آن نیست.

اگر به جز صفحات دوستان و آشنایان، فقط ۱۰ صفحه عمومی را در اینستاگرام دنبال می کنید، بهتر است صفحاتی باشد که اگر در پایان سال از شما سوال شد که از دنبال کردن این صفحات، چقدر به اطلاعات و دانش و دارایی شما افزوده شد، پاسخ قانع کننده ای داشته باشید.

یادمان باشد که وقت، تنها دارایی ما هست که بازگشت پذیر نیست. شاید n سال آینده از این که امروز، فلان صفحات را دنبال می کردیم و از فلان سلبریتی حمایت می کردیم، پشیمان شویم. بهتر است با آنفالو کردن صفحات وقت را مدیریت کنیم و آن را به مطالعه و بررسی منابع دقیق راستی آزمایی شده اختصاص دهیم.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا