Mihanpostپیشنهاد سردبیردیدنی هافرهنگیگردشگری

آشنایی با محبوب ترین و جذاب ترین لباس های سنتی اروپا

اگر شما نیز راهی اروپا شده اید و می خواهید یک سوغات مناسب تهیه کنید قطعا خرید البسه سنتی اروپایی یک انتخاب ایده آل خواهد بود. در این مقاله محبوب ترین و جذاب ترین لباس های سنتی اروپا را به شما معرفی می کنیم.

لباس های سنتی اروپا با توجه به اینکه اروپا تبدیل به فرهنگی مدرن شده است اما هنوز هم این لباسها به عنوان فرهنگ در آن جامعه شناخته می شود. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.لباس های سنتی اروپا از گذشته تا امروز سیر جالبی را طی کرده اند. هرچند بسیاری از ما کشورهای اروپایی را به عنوان کشورهای مدرن می شناسیم، اما در این کشورها و بخصوص در روستاها همچنان از لباس های سنتی استفاده می شود. البته این مسئله چندان فراگیر نیست و در سطح گسترده ای هم مشاهده نمی شود، با این حال نباید از این واقعیت غافل شد که لباس های محلی یک شهر و کشور به عنوان یکی از مهمترین ارکان فرهنگ در آن جامعه شناخته می شوند.

اگر شما نیز راهی اروپا شده اید و می خواهید یک سوغات مناسب تهیه کنید قطعا خرید البسه سنتی اروپایی یک انتخاب ایده آل خواهد بود. در این مقاله محبوب ترین و جذاب ترین لباس های سنتی اروپا را به شما معرفی می کنیم.

لباس های سنتی اروپا | هلند

هلند یکی از کشورهای زیبا و محبوب اروپایی است که برخی از مردم آن همچنان از لباس های سنتی استفاده می کنند. کافی است سری به روستاهای این کشور زیبا بزنید تا مردمانی را ببینید که حتی در زندگی روزمره نیز از این لباس ها استفاده می کنند. روستاهایی همانند استافورست، یورک، سپاکنبرگ، بونشوتن و وولندام در این پایبندی به سنت‌ها پیشرو هستند.

هلندی ها نیز البسه سنتی متفاوتی دارند؛ به این صورت که هر بخشی از جامعه لباس ویژه خود را می پوشد درست همانند آنچه که در ایران مشاهده می کنیم. شما اگر چند سالی را در هلند زندگی کنید می توانید از روی این لباس ها یک فرد متوجه شوید اهل کجاست؟

البته آن ها با توجه به نوع دین و مذهب و همچنین رویدادهای مختلف، البسه متفاوتی را می پوشند؛ مثلا لباس های سنتی مشخص می‌کنند که فرد پروتستان است یا کاتولیک یا مثلا عزادار فردی است. گاهی حتی شغل افراد را هم می‌توان باتوجه به لباسی که پوشیده است، فهمید.

لباس سنتی زنان در هلند چند لایه ای است و هرگز مانند البسه مدرن تنگ و چسبان نیست. این لباس شامل دامن هم می شود که معمولا تا روزی زانو می باشد. زنان در هلند از لباس های تیره استفاده نمی کنند و اصولا لایه بالایی لباس را به گونه ای انتخاب می کنند که رنگی روشن یا ملایم داشته باشد. جلیقه و سرپوش هم یک جزء دیگر از لباس سنتی هلندی ها است. مردان نیز پیراهن های سنتی، شلوارهای گشاد و جلیقه می پوشند.

تراخت نماد فرهنگ در آلمان

پوشیدن لباس سنتی در آلمان را نمی توان در تمام ایالت های آن مشاهده  کرد و این ویژگی صرفا به ایالت باواریا اختصاص دارد. این ایالت یکی از شانزده ایالت کشور آلمان است که بزرگ ترین ایالت آلمان از نظر وسعت نیز محسوب می شود.

باواریا در جنوب با اتریش و در شمال شرق با جمهوری چک هم مرز است. مردم باواریا نسبت به حفظ فرهنگ و سنت های خود تلاش زیادی دارند. هرچند برخی از مردم در این ایالت نیز تحت تاثیر مدرنیسم از لباس های مدرن استفاده می کنند، اما تعداد بسیار زیادی از مردم نیز در زندگی روزمره خود این لباس ها می پوشند.

تراخت نام لباسی است که مردم باواریا می پوشند. تراخت در مراسماتی همانند مسابقات فوتبال، غسل تعمید، عروسی‌ ها و فارغ ‌التحصیلی ‌ها مرسوم است، اما در برخی از فستیوال ‌ها و جشن ‌ها همانند جشن اکتبر حکم اجبار پیدا می‌ کند. در این برنامه ‌ها، بسیاری از بومیان باواریا تراخت می‌ پوشند. در مناطق گردشگری نیز برخی از رستوران داران و مغازه دارن از تراخت برای استقبال از مردم استفاده می کنند.

تراختِ زنانه در آلمان دریندل و تراختِ مردانه لِدرهوزن نام دارد. بعضی از شرکت‌ ها در باواریا جمعه تراخت برگزار می کنند بدین صورت که در این روز تمام کارکنان با پوشیدن تراخت در محل کار حاضر می‌شوند. دریندل شامل یک پیراهن زنانه، یک بلوز آستین‌ دار سفید و یک پیشبند است. لدرهوزن هم یک شلوار کوتاه دو بنده می باشد که روی سینه مرد به هم متصل می‌شوند.

لباس های سنتی اروپا | سوئد

سامی ‌ها نام قومی در شمال اروپاست که همچنان به صورت سنتی زندگی می کنند. اگر به سوئد رفتید تعجب نکنید اگر گروهی را با لباس‌های سنتی و در حال سر و کله زدن با گوزن ‌ها ببینید. سامی‌های سوئد به لباس سنتی‌ شان کولت می گویند. سامی ها اصولا در زندگی روزمره خود از کولت استفاده می کنند و آن گروهی که در زندگی روزمره کولت ندارند حتما در مراسمی مانند عروسی، میهمانی و مراسمات‌ مذهبی کولت می ‌پوشند. دور یقه‌، آستین، کمر و گاهی حاشیه پایینی کولت ها نواردوزی می‌ شود. اندازه و سایز این لباس به موقعیت اجتماعی فرد، سن و جنسیت او بستگی دارد. کولت های مردانه نیز کوتاه‌ تر از مدل زنانه آن است.

بوناد لباس سنتی نروژ

بوناد نام لباس سنتی کشور نروژ است. پوشیدن این لباس در روز ملی نروژ جزو الزامات است. تقریبا کل نروژ در این روز بونادپوش هستند. بونادها صرفا برای روز ملی نروژ نبوده و مردم این کشور در مراسمات رسمی هم این لباس را می‌پوشند.

لین لباس مناسب مراسماتی همانند ازدواج، فارغ‌التحصیلی، غسل تعمید، سالگردها و کریسمس است. این لباس به خصوص در مراسم تایید نیز استفاده می‌شود. مراسم تایید به مراسمی گفته می شود که در آن کودک پایبندی خود به مسیحیت را تأیید می‌کند. خانواده های نروژی که به این مراسم پایبند هستند این لباس را به عنوان هدیه در این مراسم اهدا می کنند.

بوناد نروژی ها برای اکثر مراسمات‌ رسمی مناسب است. کسانی که می خواهند وارد ساختمان های سلطنتی شوند در حضور پادشاه و ملکه بوناد می‌پوشند. یک دست بوناد جدید حدود ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد چرا که از پارچه های خاصی برای دوخت آن استفاده می شود و همین دلیل است که بونادها از یک نسل به نسل های بعدی منتقل می شوند.

امروزه بازار بونادهای ساده تر با قیمت کمتر رواج بیشتری دارد. بونادهای ساده‌تر برای زندگی روزمره هستند و شما نیز می توانید در سفر به نروژ یکی از آن ها را خریداری کنید. در روستایی مانند هاردانگر، رسم است دختران برای ازدواج بوناد می پوشند. گفته می شود که بیش از ۷۰ درصد از زنان نروژی حداقل یک دست بوناد را در کمد لباس های خود دارند.

لباس های سنتی اروپا | دانمارک

اگر با کشور دانمارک آشنا باشید قطعا می دانید که جزیره فارو یک قوم سنتی دارد که باوجود زیستن در مدرن ترین قاره جهان، همچنان علاقه زیادی به سنت های خود دارند. اهمیت دادن به آداب و رسوم و سنت های قدیمی در این جزیره به قدری زیاد است که اغلب مردم از یک لباس سنتی برای پوشش خود استفاده می کنند. حتی خانواده سلطنتی دانمارک نیز هنگام بازدید از این جزیره لباس سنتی به تن می‌کنند؛ البته میزبانان هم با همین لباس ‌ها از خاندان سلطنتی استقبال و پذیرایی به عمل می آورند.

دانمارکی ها این لباس را در عروسی‌ ها، غسل تعمید‌ها و سایر مراسم‌ مشابه می پوشند و پوشیدن آن به صورت روزمره چندان رایج نیست. شاید برای شما هم بسیار تعجب برانگیز باشد اما باز شدن پارلمان در دانمارک با پوشیدن لباس سنتی این کشور توسط سیاستمداران همراه است.

آندالوسیای لباس معروف اسپانیایی ها

اسپانیا هم یک لباس سنتی دارد اما جایگاه خود را در زندگی روزمره از دست داده است و تنها در مراسمات خاصی پوشیده می شود. اسپانیایی ‌ها وقتی برای زیارت آماده می شوند این لباس‌ ها را به تن می کنند. هر منطقه ‌ای در اسپانیا، لباس سنتی خاصی دارد اما مشهورترین آن ها آندالوسیاست. آندالوسیای زنانه یک دامن بلند با چین های زیاد و رنگ های تند است. جشن آوریل مهم ترین زمانی است که این لباس را بر تن اغلب مردم مشاهده می کنید.

لباس های سنتی اروپا | اسکاتلند

کیلت نام لباس سنتی اسکاتلندی هاست. اسکاتلندی ‌ها معمولا کیلت را در عروسی ‌ها می‌ پوشند البته بیشتر از داماد انتظار می ‌رود که کیلت بپوشد، اما سایر میهمانان هم می‌ توانند در این سنت او را همراهی کرده و هر کدام از آن ها یک کیلت را برتن کنند. آقایان حتی می توانند همراه با کیلت، کت و کراوات هم استفاده کنند. کیلت‌ ها بخشی از زندگی روزمره مردم نیستند و تنها به مراسمات خاصی در این کشور اختصاص دارد.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا