گوناگون

آغاز معاملات قراردادهای آتی زیره سبز از امروز

81167333 5701346

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، یکی از رویکردهای توسعه ای بورس کالای ایران در سال جدید، گسترش معاملات محصولات کشاورزی و افزودن دارایی های پایه جدید در بازار مشتقه این بورس است که با راه اندازی معاملات قراردادهای آتی زیره سبز، گام مهمی در این راستا برداشته می شود.

براساس این گزارش، در حالی امروز اولین معامله قراردادهای آتی زیره سبز تحویل خرداد ماه در بورس کالای ایران کلید می خورد که معامله گران زیره سبز در استان خراسان به صورت سنتی معاملات نقدی و مشتقه زیره سبز را انجام می دهند و تقریباً تمام حالت های قراردادهای اختیار معامله و آتی در این بازار در حال انجام است و این معامله گران پتانسیل بالایی برای ورود به یک بازار ساختار یافته مشتقات را دارند که همین امر زیره سبز را به محصولی واجد شرایط دارایی پایه مناسب برای معامله در بازار مشتقه بورس کالا تبدیل کرده است.

گفتنی است، استاندارد زیره سبز پذیرش شده در بورس کالا منطبق بر زیره درجه 1 استاندارد شماره 14 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بوده و اندازه هر قرارداد آتی یک تن در نظر گرفته شده است. همچنین حد نوسان قیمت روزانه این کالا 5 درصد براساس قیمت تسویه روزانه روز کاری ماقبل و محل تحویل انبار مرکزی تحت نظارت بورس در خراسان رضوی اعلام شده است. ضمن آنکه حداقل تغییر قیمت سفارش زیره سبز در هر قرارداد آتی 10 هزار ریال تعیین شده و وجه تضمین اولیه نیز در حدود 20 درصد ارزش دارایی پایه قرارداد و حداقل وجه تضمین نیز 70 درصد وجه تضمین اولیه در نظر گرفته شده است. از سویی دیگر حداکثر حجم هر سفارش برای معامله گران تا 20 قرارداد مجاز می باشد.

ساعات معاملاتی طلای سبز در بازار مشتقه بورس کالا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 12 تا 16 و روزهای پنجشنبه از ساعت 12 تا 14 و سقف مجاز موقعیت های معاملاتی باز برای اشخاص حقیقی و حقوقی 200 قرارداد در هر نماد معاملاتی تعیین شده است.

اقتصام(1)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
mail32 newsroom@irna.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا