Mihanpostپیشنهاد سردبیر

آموزش کامل ساخت فرستنده رادیویی ؟

آموزش کامل ساخت فرستنده رادیویی امروز در حالی در میهن پست برای شما کاربران عزیز آماده کرده ایم که شما نیز با استفاده از این آموزش می توانید به سادگی برای خود یک ایستگاه رادیویی البته با برد کوتاه داشته باشید . برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید.

اپلیکیشن هایی به عنوان فرستنده رادیویی در گوشی های هوشمند وجود دارند که متاسفانه در کشور کار نمی کنند. اما شما با ساخت یک گجت ساده و ارزان می توانید برای خود یک فرستنده رادیویی قابل حمل داشته باشید . برد این دستگاه تنها ۱۵ متر است و میتوان گفت که برای شما دردسر ساز نیز نخواهد شد.

خب ابتدا توضیح خواهم داد که بصورت کلی فرستنده رادیویی چیست و به چه کاری می آید ؟ بصورت خیلی ساده فرستنده رادیویی امواج صوتی را بصورت سیگنال رادیویی در محیط ارسال می کند و اگر گیرنده ای در مکان حاضر باشد آن را دریافت کرده و پخش می کند . در گذشته از این روش برای جاسوسی استفاده می شد . امروزه این روش برای شنود و جاسوسی یک روش عاقلانه نیست . اما fm پلیر های ماشین در حقیقت  دستگاهی شبیه به این فرستنده ها هستند .

ابزار مورد نیاز : ۱- هویه ۲- گیرنده رادیویی

قطعات مورد نیاز : ۱- میکروفن کوچک ۲-خازن  با ظرفیت ۱ نانو فاراد ۳- خازن با ظرفیت ۱۰  پیکوفاراد ۴- خازن با ظرفیت ۴۷ پیکو فاراد ۵- چند سانتی متر سیم ۰٫۵ میلیمتری برای ساخت سلف ۶- BC547 ترانزیستور  ۷- مقاوت ۴٫۷ کیلو اهمی ۸- مقاومت ۳۳۰ اهمی ۹- باتری نه ولتی ۱۰- یک تکه برد سوراخ دار کوچک ۱۱- پین هدر نری

آموزش ساخت فرستنده رادیویی

ابتدا در این مورد باید توضیح دهم که بسیاری از قطعات الکترونیکی بالا را می توانید در مدارات قدیمی و بدون کاربرد پیدا کنید . به جز مقاومت ها بهتر است قطعات جدیدی بخرید تا از سالم بودن و درست کار کردن آنها مطمئن باشید . قیمت این قطعات الکترونیکی بسیار پایین است .

آموزش ساخت فرستنده رادیویی

مراحل ساخت : برد سوراخ دار را مطابق شکل به اندازه سر باتری نه ولتی برش دهید . با استفاده از پین هدر های نری پایه های میکروفون را روی برد سوار کنید در هنگام لحیم کردم مراقب باشید که کار کاملا تمیز و مرتب باشد چراکه هر کثیف کاری روی برد باعث خواهد شد کیفیت کار در نهایت پایین بیاید .

حالا باید مدار شماتیک زیر را بصورت عملی روی برد ببندید . این مدار بسیار ساده بوده و با کمی دقت بدون مشکل می توانید آن را بسازید . دو مسئله در مدار وجود دارید یکی آنتن و یکی هم سلف . برای ساخت سلف سیم ۰٫۵ میلیمتری را بصورت دایره ای به قطر ۶ میلیمتر و به اندازه ۸ دور آماده کنید . برای آنتن هم یک تکه سیم ۵ سانتی متری کافی می باشد .

در این مرحله شما باید کل مداری که حاضر کرده اید را به جز خازن و میکروفون با استفاده از چسب برق بپوشانید . پوشش چسب برق روی قطعات از نویز گرفتن مدار جلوگیری می کند .

خب حالا گیرنده را در نزدیکی خود قرار دهید . بهتر است از رادیو موبایل به عنوان گیرنده استفاده کنید . چون گزینه سرچ در دسترس است و می توانید به سادگی موج ارسالی خود را پیدا کنید . با پیدا شدن موج ارسال ساخت این وسیله به پایان رسیده است .برای تغییر ایستگاه موجی خود باید ولوم خازن متغیر را جابجا کنید توجه داشته باشید که این کار باید با دقت انجام گیرد تا به یک باره کانالی که ایجاد کرده اید گم نشود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا