Mihanpostاقتصادیمسکن

آیا قیمت مسکن در ماه رمضان ارزان شده است؟

به گزارش میهن پست – معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام آخرین وضعیت بازار مسکن، از کاهش قیمت مسکن در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبرو شود اما معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالیانه نخواهد بود.

حامد مظاهریان در گفتگو با مهر در خصوص وضعیت کنونی بازار مسکن، اظهار داشت: تعداد مبایعه نامه‌ها در ماه جاری نسبت به ماه قبل حدود ۲۵ درصد کاهش یافته که نشاندهنده تاثیر ماه مبارک رمضان بر معاملات بازار مسکن است.

وی با بیان اینکه مردم جابه جایی‌ها را به ماه‌های بعد موکول کرده اند، گفت: پیش بینی می‌شود که در مرداد و شهریور با افزایش مراجعه متقاضیان برای خرید مسکن، کاهش تعداد مبایعه نامه‌ها جبران شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه قیمت مسکن هم در یک ماه اخیر با کاهش ۱٫۳ درصدی روبرو بوده است، افزود: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبرو شود اما بازهم معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالیانه نخواهد بود.

مظاهریان با اشاره به کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی در سه ماهه ابتدای امسال، بیان کرد: در سه ماهه ابتدای امسال صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر تهران با ۵۳ درصد کاهش روبرو بوده است، ضمن آنکه این رقم در کل کشور ۲۵٫۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: این ارقام نشان دهنده این است که سرمایه گذاری کمتری در بخش مسکن صورت می‌گیرد که این موضوع هم ناشی از تعداد کم خریداران در این بازار و کاهش قدرت خرید مردم است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری کمتر، یک عامل منفی در بازار مسکن به شمار می‌رود، اظهار داشت: اما جنبه مثبت این موضوع این است که فقط خریداران واقعی در بازار مسکن حضور دارند و دلالان و سفته بازان از بازار  حذف شده اند.

مظاهریان با اشاره به اینکه بازار اجاره بها هم در این مدت آرام بوده است، بیان کرد: پیش بینی بازار مسکن برای سال آینده زود است؛ به دلیل اینکه شاخص‌های زیادی بر قیمت نهایی مسکن تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: وضعیت اقتصاد کلان مانند تورم، بازار ارز و اتفاقاتی که در بازارهای موازی مانند بورس می‌افتد و حتی سیاست گذاری بانک مرکزی می‌تواند نقش موثری را در آینده بازار مسکن ایفا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا