Mihanpostسیاسی

سردار سلامی : اسرائیل در انتظار انتقامی خاص باشد

به گزارش میهن پست – جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: حزب الله و سپاه در صحنه‌های تاریخی گذشته نشان دادند که هیچ عملی را بدون پاسخ و انتقام رها نمی‌کنند.
سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، امروز در گفتگو با برنامه “من طهران” شبکه خبری العالم گفت: بازگشایی جبهه جدید در کرانه باختری که بخش عمده ای از فلسطینِ عزیز ماست، حتما در دستور کار خواهد بود و این امر بخشی از واقعیت جدیدی است که به تدریج رخ عیان خواهد کرد.

وی تأکید کرد: البته ما علاوه بر بازگشایی (جبهه) کرانه باختری، به عنوان یک تلافی اختصاصی از این ماجرا، حتما انتقامی خاص برای این موضوع در نظر خواهیم گرفت.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: بازگشایی جبهه کرانه باختری، یعنی همچنان حمایت از گروه‌های جهادی فلسطین و لبنان، ایجاد ظرفیت‌ها و زیرساخت های جدید دفاعی برای مسلمانانی که در جوار مرزهای رژیم صهیونیستی و فلسطین اشغالی زندگی می‌کنند؛ سیاست های گذشته ماست و برای آینده هم تداوم خواهد یافت. اما ما به طور اختصاصی برای تلافی و انتقام‌گیری از حادثه ای که در قنیطره و نزدیک جولان اتفاق افتاد، حتما کار خاصی انجام خواهیم داد.

سردار سلامی در پاسخ به اینکه «آیا این پاسخ و انتقام، توسط ایران صورت خواهد گرفت یا گروه های مقاومت؟» اظهار داشت: کیفیت آن را نمی‌شود اعلام کرد و ما درصدد اعلام کیفیت آن نیستیم، اما اتفاقی است که ان شاء الله خواهد افتاد.

وی ادامه داد: اتفاقی که در قنیطره افتاد و منجر به شهادت تعدادی از فرزندان امت اسلام اعم از برادران حزب الله لبنانی و همینطور سردار شهید الله‌دادی شد، در حقیقت پژواک و بازتاب و پیامد تحولاتی بود که ظرف ماههای گذشته در منطقه شرق مدیترانه اتفاق افتاد.

به منقل از مهر ، جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: این ماجرا همچنین بازتابی از مجموعه رخدادها و وقایعی بود که در جهان اسلام صورت گرفته؛ به عنوان مثال، وقتی که رژیم صهیونیستی از جنگ ۵۱ روزه با شکست خارج شد و یا به تعبیری از هلاکت نجات پیدا کرد، همه دنیا شاهد بروز معمای امنیتی جدیدی در وضعیت امنیتی رژیم صهیونیستی شد.

وی تأکید کرد: همان طور که در بیانیه فرماندهی محترم کل سپاه ملاحظه کردید، سپاه و حزب الله در صحنه های تاریخی گذشته نشان دادند که هیچ عملی را بدون پاسخ و انتقام رها نمی کنند.

پاسخ ترور دانشمندان را دادیم؛ صهیونیست‌ها خودشان می‌دانند
سردار سلامی تصریح کرد: شما دیدید یک دوره صهیونیست ها دانشمندان هسته‌ای ما را ترور کردند، اما فقط خود آن ها می‌دانند که پاسخ این اقدام را ما کجا دادیم؛ ما اعلام نمی‌کنیم اما خود آن ها می‌دانند؛ بعد از آن (از ترور دانشمندان هسته ای) دست کشیدند.

وی خاطرنشان کرد: این ها در جنگ‌های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، هشت روزه و ۵۱ روزه ضرب شست‌های ما را دیدند، بنابراین ما تراز جدیدی از قدرت ایجاد می کنیم و حتما میدان های جدیدی را در مقابل آن ها فعال خواهیم کرد، واقعیت های جدیدی شکل خواهد گرفت، آینده این واقعیت ها را حتماً نشان خواهد داد.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: امروز بر خلاف گذشته، کل فضای فلسطین اشغالی یعنی منطقه‌ای که صهیونیستها در آنجا زندگی می‌کنند، محل  تقاطع آتش گروههای جهادی فلسطینی و حزب الله لبنان است؛ این امر نشان‌دهنده بروز نگرانی، تهدید و معمای امنیتی است که رژیم صهیونیستی قادر به فرار از آن نیست.

سردار سلامی افزود: علاوه بر این، شما ملاحظه می کنید که راهبرد آمریکایی‌ها در سوریه که  از منظر خواستگاه ژئوپولتیک رژیم صهیونیستی به این قضیه نگاه می شود، ظرف سالهای گذشته با شکست مواجه شده است.

وی تأکید کرد: مشعل سیاسی آمریکایی‌ها در سوریه در حال افول و غروب است و آنها نه توانستند تحولات میدانی را در سوریه مدیریت کنند و نه تحولات سیاسی و امنیتی را؛ بنابراین امروز با یک استراتژی، سیاست و سناریوی ناقصی در سوریه مواجه هستند و وضعیت امنیتی و آینده سوریه برای آنها معمای غیر قابل حلی شده است.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: این امر به این معناست که هیچ فرمول سیاسی برای آمریکایی ها و هیچ فرمول نظامی برای تسلط بر تحولات سوریه به چشم نمی خورد؛ از طرف دیگر، ما شاهد تحولاتی در عراق بودیم که نشان‌دهنده به حاشیه رانده شدن تاثیر و نفوذ آمریکایی‌ها در عراق است.

آمریکا در عراق به حاشیه رانده شد
سردار سلامی ادامه داد: آمریکایی‌ها نتوانستند روی زمین و در هوا حتی با ایجاد ائتلاف ضد داعش، هیچ نقش و تأثیر تعیین کننده‌ای در تحولات میدانی ماههای اخیر عراق داشته باشند؛ علاوه بر آن نتوانستند تاثیر تعیین کننده‌ای در  ساماندهی و تحولات سیاسی عراق داشته باشند و احساس می‌کنند که به حاشیه حوادث رانده شدند.

واقعیت جدید برای غرب و صهیونیست‌ها در منطقه/ تحولات یمن به نفع آمریکا نیست
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در حال رؤیت واقعیت جدیدی هستند، تأکید کرد: این واقعیت جدید این است که دیگر نه آمریکایی‌ها و نه صهیونیست‌ها و نه اروپایی‌ها و نه متحدان منطقه‌ای آنها با همه هزینه‌های اقتصادی و با همه  شارژهای ایدئولوژیک و اعتقادی و حمایت‌های نظامی و ائتلاف‌های نظامی، قادر نیستند نقشی محوری در آفرینش تحولات سیاسی و امنیتی این منطقه داشته باشند.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: شما وقتی به صحنه یمن نگاه می‌کنید،  احساس می‌کنید که آن نیروهای الهام‌یافته از انقلاب اسلامی امروز در حال بازیابی نقش گسترده‌ای هستند که با منافع سیاسی آمریکا و متحدان منطقه ای آن کاملا در تضاد است.

سردار سلامی اظهار داشت: تحولات یمن هرگز به نفع سیاست آمریکایی‌ها در حال پیشرفت نیست.

وی تأکید کرد: شعله‌های انقلاب را در بحرین ملاحظه می‌کنیم که هرگز خاموش نمی شود و این روند هم با سیاست‌ها و اهداف آمریکایی‌ها در تضاد است؛ بالاخره بحرین یکی از پایگاههای استراتژیک آمریکایی ها در منطقه خلیج فارس است. آمریکا در حال روبرو شدن با پدیده نگران گننده جدیدی است، در مجموع آنها احساس می کنند که موازنه قدرت بین خودشان و انقلاب اسلامی را از دست داده‌اند؛ یعنی انقلاب اسلامی در حال توسعه شعاع‌های نفوذ الهام‌بخشی خود است.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: اشتباهی که آن ها همواره مرتکب می شوند، آن است که تصور می کنند با کارهای جزئی تاکتیکی، می‌توان یک معادله راهبردی را به هم زد و معادله راهبردی جدیدی را شکل داد؛ این اشتباهی است که آن ها می کنند؛ البته این نشان دهنده تمام حجم قدرتی است که آنها می توانند به کار بگیرند؛ یعنی صهیونیست‌ها، تمام اراده سیاسی خود را در شهید کردن ۶رزمنده می‌بینند. این در قیاس اتکا به یک قدرت جهانی مثل آمریکا و یک قدرت سیاسی مثل اروپا و همینطور قدرت نظامی خود رژیم صهیونیستی، اصلا عددی به شمار نمی رود.

سردار سلامی تأکید کرد: تصور آن ها این است که می توانند با این لرزه های تاکتیکی، سطح راهبردی وسیعی از نفوذ و تاثیر ایجاد کنند، ولی اصلا این اقدامات در مجموعه قدرت و جبهه مقاومت چیزی به حساب نمی آید.

وی ادامه داد: اما این امر واقعیت جدیدی را نشان می دهد؛ اولا اینکه آنها در حال زوال هستند، واقعا عملیاتی که فاقد منطق راهبردی و تاکتیکی است و نشان می دهد که ظرفیت های تدبیر راهبردی آن ها به انتها رسیده است، بیانگر روند رو به زوال قدرت و تاثیر این قدرت است، که این برای ما دستاوردهای روشنی دارد.

سردار سلامی افزود: اما نکته دیگر این که انگیزه های مقاومت و انتقامجویی را تحریک می کند، این انگیزه ها را رشد می دهد و ما را به باورهای جدید و به طراحی های جدید برای تلافی گسترده ای نسبت به این وضعیت هدایت می کند.

هر اقدام اسرائیل، ریشه در استراتژی آمریکا دارد
جانشین فرمانده کل سپاه، در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات برخی تحلیلگران مبنی بر اینکه تجاوزگری اسرائیل در قنیطره احتمالا با هماهنگی آمریکا صورت گرفته است، اظهار داشت: مطمئنا، این دو یک مجموعه سیاسی واحد تلقی می‌شوند؛ هم آمریکایی ها در میدان استراتژی اسرائیلی‌ها عمل می کنند و هم اسرائیلی ها به عنوان بخش لاینفکی از سیاست منطقه‌ای آمریکایی‌ها هستند.

وی افزود: بنابراین، هر عملی که اسرائیلی‌ها انجام می‌دهند، ریشه در تفکر و استراتژی آمریکایی‌ها دارد و ما هم این دو پدیده را از هم جدا نمی‌کنیم.

سردار سلامی تأکید کرد: مجموعه نبرد ما با رژیم صهیونیستی و متحدان راهبردی آن به خصوص آمریکا یک مجموعه و پکیج به هم پیوسته ای است. آنچه که شما امروز به عنوان نبردهای نیابتی بین انقلاب اسلامی و دنیای استکبار با محوریت آمریکا می بینید، در حقیقت توصیف همین واقعیت است. آمریکایی‌ها از لنز صهیونیست ها به صحنه نگاه می کنند و قصدشان این است که کشورهای اسلامی را تضعیف و متلاشی و چند تکه کنند؛ تا رژیم صهیونیستی در توازن قدرت برنده بشود‌ و هم اینکه دوست دارند سیاست هایشان را در منطقه جاری کنند.

میدان مواجهه راهبردی ما با آمریکا باز است/ از تحقق سیاست‌هایشان جلوگیری می‌کنیم
جانشین فرمانده کل سپاه گفت: ما با سیاست های آمریکا در منطقه مخالف هستیم و با همه ابزارهای ممکن از موفق شدن آنها در اعمال سیاست ها و استراتژی هایشان جلوگیری می کنیم و از بیان این حقیقت هم هیچ ابایی نداریم.

سردار سلامی تأکید کرد: بنابراین، میدان مواجهه راهبردی ما با آمریکا باز است، همان طوری که آنها جبهه را در مسائل هسته‌ای، تحریم‌های اقتصادی، هجمه‌های فرهنگی، فتنه‌های داخلی، عملیات روانی، در حمایت و پشتیبانی از رژیم صهیونیستی و تلاش برای از بین بردن نفوذ منطقه‌ای انقلاب و جمهوری اسلامی ایران، باز گذاشته اند.

وی گفت: میدان‌های راهبردی نبردمان با آمریکایی‌ها در امتداد این جبهه‌هایی که نام برده شد، با روش های خاص خودش ‌جریان دارد، گاهی با استفاده از روش‌های دیپلماتیک و سیاسی و گاهی به روش‌های دیگر.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: این مبارزات و روش ها ادامه دارد تا جایی که آمریکایی ها حقایق و واقعیت های درون جهان اسلام را به رسمیت شناخته و از جهان اسلام خارج شوند و همزیستی مسالمت آمیز بر اساس احترام و اعتماد متقابل با دنیای اسلام را بشناسند واگرنه، مادامی که آنها بخواهند جهان اسلام را به میدان بازی برای سیاست های منطقه ای خود تبدیل کنند، مطمئنا همه انرژی‌های موجود در جهان اسلام علیه آنها بسیج خواهد شد.

سردار سلامی تأکید کرد: مسلمانان بیدار شده اند و این بیداری بخش مهمی از الهاماتی است که تحت تاثیر انقلاب اسلامی اتفاق افتاد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تجاوز رژیم صهیونیستی به قنیطره به مذاکرات ایران با گروه پنج بعلاوه یک و آمریکا مرتبط است، اظهار داشت: این نظریه هم می‌تواند در کنار نظریه ای که من ابتدا ارائه دادم، یعنی به عنوان بازتابی از شکست های گذشته در نظر گرفته شود.

صهیونیست‌ها می خواهند با اقدامی تاکتیکی معادله جدیدی بسازند
جانشین فرمانده کل سپاه افزود: شاید این توصیف دیگری از همان موضوعی است که صهیونیست‌ها می خواهند با اقدامی تاکتیکی، معادله‌ استراتژیک جدیدی بسازند. این معادله استراتژیک جدید همین است؛ یعنی بخشی از آن همین است که فکر می کنند می توانند تاثیرات تعیین کننده ای در شکست دادن سیاست های ما داشته باشند، ولی چه مذاکرات هسته‌ای به شکست بینجامد و چه به موفقیت تبدیل بشود تنها یک موضوع است.

موضوعات متعدد و بیشمار دیگری وجود دارد. خود موجودیت رژیم صهیونیستی و در حقیقت فروپاشی این رژیم یک موضوع اساسی است. این بسیار بزرگ تر از موضوع هسته ای است؛ یعنی اگر در موضوع هسته‌ای همه مسائل حل شود، رژیم صهیونیستی همچنان به عنوان یک موضوع اصلی منازعه باقی خواهد ماند.

ترس آمریکا و رژیم صهیونیستی از پیامدهای ویرانگر جنگ با ایران
سردار سلامی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است اینگونه حملات و تنش‌آفرینی‌های رژیم صهیونیستی موجب جنگ مستقیم ایران و رژیم صهیونیستی شود، اظهار داشت: ‌به لحاظ اصولی هیچ چیزی غیرممکن نیست؛ البته ما اعتقاد داریم که هم آمریکایی‌ها و هم صهیونیست‌ها در موقعیتی نیستند که جرأت و اراده انجام چنین سناریوی مخرب و ویرانگری داشته باشند، چون حتی چنین تصوری در ذهن آنها یک کابوس بسیار خطرناکی است زیرا آنها را در معرض فروپاشی قطعی قرار خواهد داد.

وی افزود: اجتناب آنها از درگیری مستقیم با جمهوری اسلامی ایران یک واقعیت اثبات شده است. این به دلیل تاثیرات فوق العاده مخرب و ویرانگری است که جمهوری اسلامی ایران می تواند در ممات این رژیم ایجاد کند. اما ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همواره برای هر سناریویی آماده هستیم. واکنش های ما بر سناریویی کاملا طراحی شده، سازمان دهی شده و معین است و هر زمان که شرایط اتخاذ هر استراتژی وجود داشته باشد، آن را انتخاب و اعمال خواهیم کرد. خوشبختانه واقعیت های گذشته تاریخی نشان می‌دهد که حرف‌های ما فقط بیاناتی در کلام یا عباراتی روی کاغذ نبود بلکه واقعیت هایی روی زمین و میدان بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا