یکشنبه، ۰۲ آذر ۹۳ - ۰۷:۰۶

به گزارش میهن پست – مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در حالی پرداخت حق دلالی برای واردات بنزین به داخل کشور…

به گزارش میهن پست – مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در حالی پرداخت حق دلالی برای واردات بنزین به داخل کشور را رد می‌کند که یک نماینده مجلس، اسناد مربوط به این موضوع را فاش کرده است.

سید محسن قمصری در گفتگو با مهر با بیان اینکه در حال حاضر بنزین وارداتی به کشور دارای استانداردهای یورو چهار اتحادیه اروپا به ویژه از حیث در اختیار داشتن درصد مشخصی بنزن، ترکیبات آروماتیکی و عدد اکتان است، گفت: بر این اساس، شرکت ملی نفت ایران هیچگونه محموله بنزینی که فاقد استانداردهای تعیین شده باشد را خریداری نمی‌کند.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه هر گونه محموله بنزینی که فاقد استاندارد یورو چهار باشد، در پایانه های نفتی کشور تخلیه نمی‌شود و مرجوع می‌شود، تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون متوسط واردات روزانه بنزین کشور حدود پنج میلیون لیتر در روز بوده است.

این مقام مسئول با رد واردات ۲۰ میلیارد دلار بنزین توسط شرکت ملی نفت ایران از ابتدای سال جاری، اظهار داشت: ارزش محموله های بنزین وارداتی به مراتب خیلی کمتر از اعداد و ارقام اعلامی است.

قمصری با تاکید بر اینکه قیمت بنزین وارداتی با توجه به نوسان قیمت نفت در طول سال جاری متفاوت بوده است، اظهارداشت: در زمانی که قیمت نفت بالای ۱۰۰ دلار بود، قطعا بهای بنزین گران و با کاهش قیمت نفت به کمتر از ۱۰۰ دلار بهای جهانی بنزین هم ارزان شد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به این سئوال مهر که آیا مبالغی به عنوان حق دلالی برای واردات بنزین به شرکت‌های خارجی پرداخت شده است، توضیح داد: قطعا با توجه به شرایط تحریم امکان خرید مستقیم بنزین از شرکت‌های بزرگ و تولید کننده وجود ندارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون بنزین وارداتی با حفظ شرایط استاندارد از شرکت‌های واسطه خریداری می شود، تاکید کرد: اما هیچ گونه مبلغ اضافی تحت عنوان “حق دلالی” به شرکت‌های بین المللی پرداخت نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه شرکت ملی نفت ایران بنزین را مطابق با قیمت های متعارف در بازارهای مختلف منطقه ای و جهانی همچون فوب خلیج فارس خریداری می کند، خاطرنشان کرد: بر این اساس، هیچ گونه مبلغ اضافی به هیچ شرکت خارجی تحت عنوان حق واسطه گری و یا دلالی پرداخت نشده است.

سید محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران

سید محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران

اسناد یک نماینده مجلس از حق دلالی بنزین
این در حالی است که سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش نهاد‌های نظارتی در مورد واردات بنزین با بنزن ۳ درصد و مواد اکتان افزای سرطان زا در ۴ ماهه ابتدای سال از ضرر ۲۰ میلیارد دلاری کشور از ورادات بنزین های آلوده خبر داده است.

وی در این باره اسنادی را فاش کرده است: “امور بین الملل شرکت ملی نفت بنا به درخواست شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اقدام به واردات بنزین نمود که این مبحث در دو مرحله قابل بررسی است، یک مرحله محموله هایی که بر اساس قراردادهای منعقده قبلی از ۹۳.۱.۱ لغایت ۹۳.۴.۹ وارد گردیده اند و مرحله بعد که منجر به عقد قرارداد از ۹۳.۴.۲ لغایت ۹۳.۴.۱۹ گردیده و تاکنون نسبت به واردات بنزین به واسطه آنها اقدام شده است.

به عنوان مثال بر این اساس قرارداد در تاریخ ۲۰۱۳.۱۲.۱۱ میلادی (۱۳۹۲.۹.۲۰) فی مابین شرکت ملی نفت ایران و شرکت آی کی منعقد و طی آن مقرر می شود تعداد ۲۴ محموله ۲۵۵۰۰۰ هزار بشکه ای، بنزین وارد کشور گردد. طی توافق بین طرفین پرداخت وجه این قرارداد بر اساس تهاتر با نفت کوره شرکت ملی نفت ایران خواهد بود. قرارداد مذکور بعد از انعقاد دارای پنج اصلاحیه است که اضافه پرداختی ( ۷.۹) دلاری را در چندمحموله و دوره قرارداد در پی داشته است.

علاوه بر این در قرارداد دیگری که در تاریخ ۲۰۱۴.۴.۱۵ میلادی (۱۳۹۳.۱.۲۶ شمسی) فی ما بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت پرشین انرژی گروپ منعقد شد طرف ایرانی ۲.۸۰ دلار برای هر بشکه اضافه پرداخت داشته است.

قراردادی نیز در تاریخ ۲۰۱۴.۵.۲۰ میلادی ( ۱۳۹۳.۲.۳۰ شمسی) فیمابین شرکت ملی نفت ایران و شرکت سینرژی منعقد شد. طی این قرارداد مقرر شد مقدار ۸۵۰۰۰ بشکه، طی ۳ محموله وارد کشور گردد. نحوه تعیین قیمت در قرارداد به گونه ای است که در هرتن ۹ دلار اضافه پرداخت بر قیمت های بین المللی داشته اند.

علاوه بر این، در برخی محموله ها بنزین وارداتی دارای اکتان ۹۲ می باشد که باید تفاوت قیمت بنزین با اکتان ۹۵ و ۹۲ نیز محاسبه گردد. همچنین هزینه حمل بار نیز جزو اضافه پرداختی است که از هر اضافه پرداختی حدود ۱.۲۸ دلار کسر می شود.

همان طور که از جدول فوق مشخص می گردد، شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۳ به طور متوسط مبلغ ۵.۲۰ دلار در هر بشکه اضافه پرداختی نسبت به قیمت های موجود در نشریه پلاتس پرداخت نموده که این اضافه پرداختی بابت بنزین های وارداتی سال ۱۳۹۳ تاکنون جمعا مبلغ ۱۹.۸۳۸.۲۹۳ دلار است.

حسب بررسی های به عمل آمده و بر اساس اظهارات کارشناسان امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران دلیل اضافه پرداختی اشاره شده، شرایط تحریم بوده و شرکت هایی که شرکت ملی نفت ایران از آنها بنزین خریداری نموده است، نقش واسط را داشته و خود این شرکت ها بنزین را از شرکت های بنزین ساز همچون British petroleum ،itol و Argos خریداری می نمایند. واسطه های(حقیقی و حقوقی) فی ما بین شرکت های واسط و شرکت های اصلی که اقدام به بنزین سازی می کند، مشخص نیستند.

رکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۳ تا تاریخ ۹۳.۴.۹ تعداد ۱۳ محموله از شرکت IKENERGY خریداری نموده که میانگین مشخصات اکتان، بنزن و آروماتیک دریافتی به ترتیب برابر با ۹۵.۱۸، ۱.۹۸ و ۱۸.۲۶ می باشد. همان طور که مشخص است میزان بنزن دریافتی مجاز یورو ۴ حداکثر ۱ درصد است و این در حالی است که بنزن های دریافتی از این شرکت ۰.۹۸ درصد بیشتر از حد مجاز است.

علاوه بر این شرکت ملی نفت ایران یک محموله بنزین KDC  از شرکت Persian Energy خریداری نموده که مشخصات اکتان، بنزین و آروماتیک دریافتی به ترتیب ۹۵.۱، ۲.۲۱ و ۲۱.۸ است. میزان بنزن دریافتی از این شرکت ۱.۲۱ درصد بالاتر از حد مجاز بنزن یورو ۴ (حداکثر ۱ درصد) است. البته تاریخ این قرارداد ۱۳۹۳.۱.۲۶ می باشد و این تاریخ قبل از تاریخ مشخصات اعلامی یورو ۴ (۱۳۹۳.۲.۱۵) است.

شرکت ملی نفت ایران، ۳ محموله از این شرکت SYNERGY خریداری نموده که در برگه آزمایش این محمولات فقط با اکتان برابر با ۹۲.۵ مشخص گردیده و دیگر مشخصات مهم آلایندگی (بنزن و آروماتیک) مشخص نیست قرارداد منعقده با این شرکت در تاریخ ۱۳۹۲.۲.۳۰ است و با توجه به اینکه بعد از تاریخ اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی (۱۳۹۳.۲.۱۵) و شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی (۱۳۹۳.۲.۲۱) مبنی بر ورود بنزین با مشخصات یورو ۴ (اکتان ۹۵، بنزن ۱، آروماتیک ۳۵) است، لیکن در قرارداد منعقده با این شرکت این موارد رعایت نگردیده است و اکتان، بنزن و آروماتیک به ترتیب ۹۲، ۳ و ۴۰ در نظر گرفته شده است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *