گوناگون

افزایش سطح آگاهی در زمینه سلامت و خودمراقبتی عزم همگانی را می طلبد

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر علیرضا مسلم به مناسبت هفته سلامت افزود: سلامت دارای ابعاد گسترده ای است که دستیابی به این ابعاد نیازمند شناخت است.

وی اظهار داشت: افزایش سطح آگاهی در جامعه از سنین کودکی موجب می شود علاوه بر کاهش هزینه های درمان، از بیماری ها نیز پیشگیری شود.

وی با بیان اینکه سیمای سلامت طی دو دهه اخیر در کشور تغییرات بسیار داشته است افزود: بیماری های واگیردار در این مدت جای خود را به بیماری های غیر واگیر داده است.

وی ادامه داد: از این گروه می توان به بیماری های قلبی، عروقی، دیابت و بیش فشاری خون اشاره کرد که سرمایه بکار گرفته شده در این بخش بسیار ناچیز است به طوری که مرگ و میرهای بسیار را در بخش بیماری های غیر واگیر شاهدیم.

وی با اشاره به هفته سلامت از اول تا هفتم اردیبهشت ماه با شعار خود مراقبتی گفت: اولین گام در سلامت خودمراقبتی است که این مهم نیازمند شناخت و آگاهی هر چه بیشتر افراد جامعه است.

وی با بیان اینکه خودمراقبتی ابعاد گسترده ای در زمینه های اجتماعی، روانی و معنوی دارد، افزود : امروز با هزینه 30 هزار ریال در زمینه خودمراقبتی چهار برابر هزینه های درمان را کاهش می دهیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اظهار داشت: مبارزه با بیماری های غیر واگیر مشکل تر است و نیاز به تغییر رفتار و نگرش دارد که باید به باور تبدیل شده و از سنین کودکی آغاز شود.

دکتر مسلم همکاری دانشگاه علوم پزشکی و آموزش و پرورش را در زمینه سلامت بسیار ضروری خواند و اظهار داشت: برنامه های مشترکی در زمینه ارتقای شاخصه های سلامت در مدارس و توانمندسازی مربیان بهداشت آموزش و پرورش در سبزوار انجام شده است.

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش سبزوار نیز در این مراسم گفت: اهداف تربیتی در بخش آموزش نیازمند تقویت جسمی، عقلانی، عاطفی و اجتماعی است.

مرتضی بینش افزود: ارتقای اهداف تربیتی در بخش های اجتماعی ، عاطفی و عقلانی با فراهم کردن زمینه های رشد میسر می شود.

وی با اشاره به ضرورت ارتقای آگاهی در بحث توانمندسازی افراد در بخش های تربیتی و سلامت گفت : خودمراقبتی از شاخصه های مهمی است که علاوه بر ارتقای شاخصه های سلامت در افراد جامعه به نوعی پیشگیری از بیماری ها محسوب می شود.

همچنین به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت جشنواره غذاهای سنتی توسط دانش آموزان آموزشگاه شهید مطهری سبزوار برگزار شد.

در این جشنواره حدود 200 نفر از دانش آموزان غذاهای سنتی از قبیل انواع کوفته، آش میان پر، آش کشک، آش رشته، کاچی، کمه جوش، شیربرنج و تخم مرغ شیره ارائه کردند.

برگزاری بازی های محلی از جمله طناب زنی، هفت سنگ و دستمال بند نیز از جمله برنامه های هفته سلامت در آموزشگاه شهید مطهری سبزوار می باشد./2

7495/7499 /664

انتهای پیام /*

Contact the editor:
newsroom@irna.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا