گوناگون

انتخاب رئیس رسانه ملی با لابی و چانه‌زنی نیست/ بودجه ما مثل سن خانم‌ها گفتنی نیست

به گزارش خبرنگار مهر، علی دارابی معاون سیما شامگاه دوشنبه اول اردیبهشت ماه در حاشیه برنامه تجلیل از برنامه‌های نوروزی در جمع خبرنگاران درباره فروختن آنتن تلویزیون به برنامه‌های تبلیغاتی و قرعه‌کشی‌ها اظهار کرد: تأمین نیمی از بودجه صدا و سیما از طریق بازرگانی و مشارکت است و نیمی از آن را دولت می‌دهد. امیدوارم دولت آقای روحانی بودجه‌ای را که مصوب می‌شود پرداخت کند اما در گذشته اینطور بوده که از آن بودجه سالانه صد در صد هم به ما تخصیص داده نمی‌شده و ما با کسر بودجه مواجه می‌شدیم.

با کسر بودجه مواجهیم اما آگهی‌ها را محدودتر می‌کنیم

وی افزود: از این به بعد شما شاهد کاهش حضور حامیان مالی در برنامه‌های تلویزیون خواهید بود. چون دستور رییس سازمان مبنی بر اعمال سیاست انقباضی است و به خصوص در برنامه‌های کودک و نوجوان این سیاست اعمال می‌شود. طبعا در خصوص برخی ساعت‌های پخش برنامه میان سیما و معاونت اداری مالی و بازرگانی با افرادی برای پخش آگهی، قرارداد بسته می‌شود. این موضوع نظام مند بوده و ما نظام‌مندترش می‌کنیم تا هم زمان هم محدودتر شود و هم گل درشت نباشد. در این خصوص نیز گفتگو می‌شود و امسال بر اساس دستور ضرغامی ساماندهی ویژه‌ای در خصوص بحث تبلیغات تلویزیون خواهیم داشت.

رقم کسر بودجه ما مثل سن خانم‌ها است

دارابی با بیان اینکه کمبود بودجه همچنان به قوت خود باقی است، تأکید کرد: رقم این کسر بسیار زیاد است. رقم آن مثل سن خانم‌ها است و نمی‌شود آن را بیان کرد. چون بیان آن مشکلی را برای افکار عمومی حل نمی‌کند و ما در گفتگو با نهادهای مرتبط باید برای حل این مشکل اقدام کنیم.

شبکه‌های مدرسه و کودک و نوجوان در راهند

معاون سیما در این خصوص که با توجه به اینکه تا پایان دوره ضرغامی یک ماه مانده است، آیا تا این زمان شبکه‌های جدید افتتاح رسمی می‌شوند یا خیر؟ تصریح کرد: همه ما تا آخرین روزی که مسئولیت داریم مثل روز اول که قبول کردیم وظیفه‌مان را دنبال می‌کنیم. مسئله انتصاب رییس سازمان نیز کاری در اختیار مقام معظم رهبری است و از اموری نیست که بشود درباره آن لابی و چانه‌زنی کرد. هر وقت خود ایشان تشخیص بدهند و صلاح بدانند در این زمینه اتفاقی رخ بدهد. بنابراین ما تلاش می‌کنیم شبکه نسیم، شبکه حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، شبکه نوجوان و جوان و شبکه مدرسه را که در حوزه تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش است در اولویت برنامه‌های افتتاح ما قرار دارد.

درخواست وزارت آموزش و پرورش برای برقراری عدالت آموزشی

وی در این زمینه که آیا بین برخی شبکه‌ها مثل مدرسه و آموزش موازی کاری وجود ندارد، گفت: آموزش و پرورش از ما درخواست کرده که شبکه مدرسه آموزش محض بدهد و به آنها برای عدالت آموزشی در سراسر کشور کمک کند. چون در تمام کشور بهترین معلم‌ها و کادر تدریس وجود ندارد و باید در زمینه درس‌های سختی چون عربی و ریاضی و زبان عدالت برقرار شود. ما نظر کارشناسی‌مان را درباره مختصات یک شبکه آموزشی بیان کرده‌ایم و دیدگاه ما با دوستان آموزش و پرورش تفاوت‌هایی دارد اما در مجموع جمع بندی رییس سازمان و وزیر آموزش و پرورش قرار بر راه‌اندازی این شبکه است.

دارابی در خصوص شایعات در خصوص تغییر او در سمت معاونت سیما در سالهای اخیر و اینکه بعد از ضرغامی چه فعالیتی خواهد داشت، گفت: چه بگویم؟ من هم این شایعات را شنیده‌ام. اصلا زمان این بحث‌ها نیست. ما بنده تکلیف هستیم و از روز اول انقلاب انجام وظیفه کرده‌ایم و همچنان در خدمت نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم. سربازیم و هرجا باشد سربازی می‌کنیم.

شاید فقط دو سریال رمضانی داشته باشیم

معاون سیما در خصوص تدارک سریالی برای ماه رمضان توضیح داد: امسال به این دلیل که در ماه مبارک رمضان ساعت 20:45 افطار داریم و ساعات شب محدود است و از طرفی تعدادی از مسابقات جام جهانی با برنامه سریال‌های ما تلاقی پیدا کرده، ما امسال دو سریال را قطعی کرده‌ایم. یکی سریالی که شبکه سه آماده می‌کند. سریال دیگری هم با نام «مدینه» توسط سیروس مقدم برای پخش در پایان شب از شبکه یک ساخته می‌شود. اینکه آیا سریال دیگری هم اضافه می‌شود یا خیر در حال بررسی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر در خصوص زمان افتتاح شبکه نسیم اعلام کرد زمان این رویداد هنوز قطعی نشده است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا