گوناگون

انتظار ایران از آژانس رفتار حرفه ای و غیر سیاسی است/ ادامه رایزنی در تهران و وین

بهروز کمالوندی،سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر دباره اعلام خبر احتمال برگزاری مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی در پایان هفته جاری ، گفت: ما به طور معمول مذاکرات با آژانس را به صورت مرتب در دستور جریان داریم و مذاکرات ما در تهران و وین دنبال می شود.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات حول دو محور توافق 6 گانه و 7 گانه بیانیه مشترک تهران بین آقای صالحی و آمانو صورت می گیرد، اظهار داشت : ما گاهی اوقات اطلاعاتی را در اختیار آژانس قرار می دهیم و آنها اطلاعات تکمیلی را در خواست می کنند.

کمالوندی درباره اخباری مبنی بر قانع نشدن آژانس از گفتگوها با ایران ، بیان کرد: این نوع انتشار اخبار از سوی رسانه های غربی با اهداف خاص خود دنبال می شود . مبادله اطلاعات بین ایران و آژانس در جریان است  و هر گاه که آژانس نیاز به اطلاعات تکمیلی داشته باشد و یا دسترسی های جدید بخواهد در اختیار آنها بر اساس نیاز قرار می دهیم که مفهوم آن قانع نشدن آژانس نیست.

کمالوندی تأکید کرد: متأسفانی این دسته از اخبار با اهداف خاص از سوی بعضی از رسانه های بین المللی مطرح می شود . تا جایی که ما اطلاع داریم در مسیر پیش بینی خود با آژانس و حول موضوعاتی که دنبال می شود ؛ بازرسان آژانس به صورت مستقیم و غیر مستقیم رضایت خود را از پیشرفت کار با ایران اعلام کرده اند .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: لازم می دانیم نتیجه مطالب را نهایی کنیم به همین دلیل دنبال این امر هستیم که آژانس ارزیابی خود را از موارد 6 گانه و 7 گانه توافق با ایران اعلام کند که این کار معمولا در گزارش آمانو به منظور  اجلاس بهاره شورای حکام در نیمه خرداد ماه صورت می گیرد که آمانو گزارش خود را یک هفته تا 10 روز جلوتر از اجلاس اعلام می کند.

کمالوندی تأکید کرد: بر این اساس رفت و آمد های تهران و وین بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی در تهران ادامه دارد .

وی درباره بی نتیجه ماندن مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 و تآثیر آن بر مذاکرات آژانس خاطرنشان کرد: از ابتدای این مذاکرات آقای ظریف و عراقچی اعلام کرده بودند که مذاکرات سخت و پیچیده ای است و بنا نیست در یک جلسه به نتیجه برسند .

کمالوندی با اشاره به اینکه موضوع آژانس و مذاکرات 1+5 دو مسئله جداگانه است ، بیان کرد: این دو از یکدیگر تأثیرپذیری دارند ، به این دلیل که کسانی که در 1+5 گروه های ذی نفوذی هستند در آژانس حضور دارند و موضوعات مورد علاقه  خود را پیگیری می کنند.

کمالوندی بیان کرد: آژانس را یک سازمان حرفه ای می دانیم ، ضمن اینکه آنها تحت تأثیر کشورهای قدرتمند هستند ؛ تلاشمان این است که رفتار حرفه ای داشته باشیم و انتظارمان از آژانس این است که رفتار حرفه ای و غیر سیاسی با ایران داشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا