Mihanpostاقتصادیدسته‌بندی نشده

ایران در ذخائر گازی ار روسیه سبقت گرفت + جزئیات

به گزارش میهن پست – برای دومین سال متوالی جمهوری اسلامی ایران با پیشی گرفتن از روسیه و با در اختیار داشتن بیش از ۳۳٫۸ تریلیون متر مکعب ذخایر متعارف گاز به بزرگترین دارنده ذخایر متعارف گاز طبیعی جهان تبدیل شده است.
به  نقل از  مهر، موسسه انگلیسی برتیش پترولیوم انگلیس با انتشار گزارشی از ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر متعارف گاز طبیعی جهان تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی یاد کرده است.

در حال حاضر حجم ذخایر گاز طبیعی ایران با افزایشی ۲۰۰ میلیارد متر مکعبی به ۳۳٫۸ تریلیون متر مکعبی افزایش یافته است که ۲٫۵ تریلیون متر مکعب بیش از ذخایر گاز روسیه بزرگترین صادرکننده گاز جهان است.

پس از ایران با ۳۳٫۸ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی، روسیه با ۳۱٫۳ تریلیون متر مکعب، قطر، ترکمنستان (۱۷٫۵ تریلیون متر مکعب) و ایالات متحده آمریکا (۹٫۳ ترلیون متر مکعب) در ردیف دیگر کشورهای بزرگ دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان قرار گرفته اند.

ایران با نزدیک به ۳۴ تریلیون متر مکعب در حالی بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان بوده که سهم صنعت گاز کشور در بازار و تجارت جهانی گاز حتی به دو درصد هم نمی رسد.

بریتیش پترولیوم در جدیدترین گزارش خود، با برآورد ذخایر نفتی ایران معادل ۱۵۷ هزار میلیون بشکه نفت، اعلام کرد: ایران ۹.۳ درصد کل ذخایر نفتی جهان و ۱۹.۴ درصد کل ذخایر نفتی خاورمیانه را در اختیار دارد و از این لحاظ در جایگاه چهارم جهان قرار دارد.

به گزارش مهر، در شرایط فعلی ایران تنها به ترکیه گاز صادر می کند (معادل ۱۰ میلیارد مترمکعب در سال) و وارد کننده گاز طبیعی از ترکمنستان (معادل ۴ تا ۷ میلیارد متر مکعب در سال) است.

علاوه بر این قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان (۲۱٫۵ میلیون مترمکعب در روز) هم به دلیل تاخیر و ادعاهای مقامات پاکستانی در شرایط سردرگمی به سر می برد و صادرات گاز به عراق (۲۰ میلیون مترمکعب در روز) هم به دلیل تاخیر در احداث خط لوله در خاک دو کشور هنوز عملیاتی نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا