گوناگون

تنها سالن ورزشی روستای زیاران بدلیل کمبود اعتبار تعطیل است

به گزارش خبرنگار مهر، روستای زیاران از توابع شهرستان آبیک با جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر یکی از بزرگترین روستاهای استان قزوین محسوب می شود.

IMG16284735

فاصله روستای زیاران تا مرکز شهرستان 15 کیلومتر و فاصله این روستا تا مرکز استان حدوداً 50 کیلومتر است که بین دو شهر قزوین و کرج واقع شده و پنج کیلومتر تا اتوبان قزوین، کرج فاصله دارد و در مسیر شهر طالقان واقع شده است.

در گذشته روستای زیاران جزو سرزمین دیلم و طبرستان بوده و در محدوده مرزی آن سرزمین واقع شده بود و باتوجه به اینکه روزگاری”آل زیار”بر منطقه دیلم و طبرستان تا محدوده این دهستان حکمرانی داشتند می توان به این نتیجه و احتمال قوی رسید که زیاران از “آل زیار” مشتق شده باشد.

بافت قدیمی زیاران

IMG16284556

از سمت غرب و شرق روستای زیاران دو رودخانه عبور می کند که اکثر باغستانهای این روستا در کناره های آن واقع شده اند، رودخانه شاهرود که از رود طالقان منشعب می شود و توسط تونلی به این سوی کوهها می آید از جنوب روستا گذشته و باغستانهای اطراف را مشروب می کند و سد انحرافی زیاران نیز در مسیر همین رود، در جنوب روستا ساخته شده است که آب این رود پرآب را توسط کانالهای طولانی به دشت قزوین می رساند.

روستاهای متعددی زیر مجموعه روستای زیاران هستند و از امکانات این روستا استفاده می کنندکه صمغ آباد،طیخور، آقچری، خوزنان، قاضی کلایه، ابراهیم آباد و میان کوه از جمله این روستاها هستند.

با وجود اینکه زیاران یکی از بزرگترین روستاهای استان قزوین محسوب می شود و ارتقاء این روستا به شهر نیز به تصویب رسیده اما مردم این روستا ازکمبود فضای ورزشی رنج می برند و خانواده ها نگران آینده و سلامت فرزندان خود هستند.

در حالی که انتظار می رفت با رشد جمعیت و گسترش ساخت وسازهای مسکونی در روستای زیاران در چندسال اخیر مسئولان نگاه ویژه ای به توسعه زیر ساخت های ورزشی در این منطقه داشته باشند اما تعمیر و بازسازی تنها سالن ورزشی روستای زیاران که از اوایل دیماه سال گذشته آغاز شده به دلیل کمبود بودجه متوقف شده و جوانان روستا و خانواده های آنان را نگران و سرگردان کرده است.

IMG16284637

در چند سال گذشته با رشد جمعیت در روستای زیاران و وجود جاذبه های طبیعی، مسافران و گردشگران زیادی به این روستا سفر کرده اند که به همین علت تعداد سفره خانه ها و قلیان سراها رو به افزایش گذاشته و در کنار آن به دلیل نبود مراکز فرهنگی و ورزشی نگرانی جوانان را دوچندان کرده است.

روستای زیاران به عنوان نماينده چند روستا در صورت وجود زیرساخت های مناسب ورزشي مي تواند در جذب جوانان منطقه به ورزش و گسترش نشاط و سرگرمی و سلامت روح و جسم ساکنان روستایی تأثيرگذار باشد.

این روستا علاوه بر داشتن یک سالن ورزشی، یک زمین خاکی فوتبال نیز دارد که از طرف اهالی این روستا اهداء شده و با همت جوانان برای ورزش فوتبال آماده شده اما در حال حاضر به دلیل شکاف و رخنه هاي ایجاد شده در این زمین خاکی، رویش خار و خاشاک در اطراف آن و همچنین وجود سنگ ریزه های فرآوان بر روی آن، بلا استفاده شده و به دلیل آسیب دیدن ورزشکاران کسی در آن دیگر فوتبال بازی نمی کند.

هفتاد میلیون تومان برای تعمیر و بازسازی سالن ورزشی روستای زیاران

بخشدار بخش مرکزی آبیک در خصوص تکمیل سالن ورزشی این روستا گفت: تاکنون هفتاد میلیون تومان برای تعمیر و بازسازی سالن ورزشی شهدای روستای زیاران هزینه شده است.

IMG16284371

مرتضی طاهرخانی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تاکنون 70 میلیون تومان برای زیرسازی سالن ورزشی زیاران هزینه شده و 100 درصد تعمیرات این سالن انجام شده و برای جذب 30 میلیون تومان دیگر برای نصب کف پوش سالن هم اقدام کرده ایم.

وی بیان کرد: تعهدات اولیه برای تعمیر و بازسازی سالن ورزشی روستای زیاران مربوط به محوطه سازی و سرویس های بهداشتی بود که به درخواست مسئولان روستای زیاران و همچنین ورزشکاران تصمیم گرفته شد کف پوش سالن ورزشی نیز تعویض شود لذا نسبت به تعهد اولیه به زمان بیشتری برای تعمیر و بازسازی نیاز داشتیم.

این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر تعمیرات کامل سالن انجام شده و با پیگیریهای صورت گرفته مقرر شده اداره ورزش و جوانان و پیمانکار پروژه نصب کف پوش را انجام دهد که در آینده نزدیک با نصب کف پوش، سالن آماده استفاده برای علاقه مندان و ورزشکاران خواهد شد.

IMG16284300

طاهرخانی با اشاره به طولانی شدن تعمیر و بازسازی سالن ورزشی روستای زیاران اظهارداشت: با هزینه ای بالغ بر 100 میلیون تومان، سالن ورزشی روستای زیاران به یکی از سالن های استاندارد و با کیفیت شهرستان آبیک تبدیل می شود.

وی در پایان از ورزشکاران روستای زیاران بخاطر همکاری با مسئولان شهرستان جهت تعمیر و بازسازی سالن ورزشی این روستا تشکر کرد.

هرچند نباید از تلاشهای مسئولان شهرستان چشم پوشی و تقدیر از آنها را فراموش کرد اما به نظر میرسد با توجه به اینکه سالن ورزشی شهدای زیاران تنها محلی است که جوانان این روستا و روستاهای اطراف می توانند در آن ورزش کنند باید تعمیر و بازسازی آن تسریع شود تا جوانان ساکن که علاقه زیادی هم به ورزش دارند سراغ تفریحات ناسالم و جایگزین نروند.

مهدی از مربیان و ورزشکاران روستای زیاران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به عنوان یک مربی ورزش از تأخیر و طولانی شدن بازسازی و تعمیر سالن ورزشی زیاران بسیار ناراحتم و در حالیکه در آستانه فصل تابستان و رونق گرفتن فعالیتهای ورزشی نوجوانان و نونهالان هستیم هنوز این سالن تکمیل نشده که امید است هرچه سریعتر کار تعمیر به پایان برسد.

IMG16284708

محمد یکی دیگر از ورزشکاران روستای زیاران به خبرنگار مهر گفت: ما هم از این تأخیر طولانی مدت بسیار ناراحت هستیم زیرا ابتدا قرار بود یک یا دو ماهه کار تعمیر سالن به پایان برسد، اما بعد از حدود پنج ماه هنوز وضعیت مشخصی ندارد.

وی بیان کرد: نزدیکترین سالن ورزشی، 15 کیلومتر با روستای زیاران فاصله دارد و برای اینکه یک ساعت ورزش کنیم مجبوریم به آنجا برویم که زمان و هزینه زیادی را به ما تحمیل می کند.

باید پذیرفت امروزه ورزش جز جدايي ناپذير از زندگي بشر امروز است و ميليونها نفر از مردم جهان به تناسب شرايط و ويژگي هاي خاص و با توجه به وقت آزاد به ورزش مي پردازند، ورزش نه تنها يک امر حياتي براي رفع خستگی ناشی از زندگی ماشینی امروز تلقی می شود بلکه از نظر روابط اجتماعي و تربيتي نيز مهم است و در كمك به بهداشت جسمي و رواني جامعه سهم بسزايي ایفا کند.

ورزش مي تواند به عنوان يكي از راههاي موثر پيشگيري از بيماري ها، درمان و بهبود وضع جسمي بيماران و ارتقاء سلامتي انسان ها نقش مهمی داشته باشدو بطور مستقيم و غير مستقيم در سلامت روح و روان و تعادل شخصيت رواني و آمادگي براي تكامل فرهنگي شهر نیز موثر است.

ورزش فعالیتی تفريحي و نشاط آور و از سويي ديگر وسيله اي موثر در حفاظت سلامت بدن و تقویت جسم محسوب می شود لذا انتظار می رود مسئولان استان و شهرستان با توجه بیشتر به این موضوع بویژه تامین امکانات ورزشی در مناطق محروم و روستاها که از کمترین امکانات تفریحی برخوردارند آنرا با حساسیت و دقت بیشتری دنبال کنند و بیش از پیش زیر ساختهای لازم را برای توسعه ورزش جوانان فراهم کنند.

گزارش از فلاح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا