Mihanpostپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوریهوا فضا

جزئیات ارسال ماهواره نانویی به فضا با«بالن های هلیومی»+ عکس

به گزارش میهن پست – دسترسی به فضا با استفاده از بالن تقریبا محال است اما گروهی از متخصصان در اسپانیا به گونه دیگری فکر می کنند. آنها به دنبال طراحی سیستم فضایی ماورای تصور هستند که با شکل و شمایلی متفاوت راهی فضا می شود.

شرکت zero2infinity که در بارسلونای اسپانیا مستقر است تخصص ویژه ای در طراحی و ساخت بالن هایی دارد که تا ارتفاع قابل توجهی بالا رفته و حتی می توان گفت به مرزهای فضا نزدیک می شوند. این دسته از بالن ها برای انجام امور علمی و تحقیقاتی طراحی و ساخته می شود.

بالن های هلیومی
بالن های هلیومی

اکنون محققان این شرکت درحال کار بر روی وسیله پرتاب نانوماهواره ای هستند که از یک بالن با قابلیت پرواز در ارتفاعات بسیار زیاد به عنوان سکوی پرتاب استفاده می کند. این وسیله bloostar نامیده می شود.

ایده فناوری “راکت – بالن” که به آن “rockoon” نیز گفته می شود تفکر خلاقانه چندان جدیدی به شمار نمی آید. جرقه اولیه این ایده به سال ۱۹۴۹ باز می گردد زمانی که جیمز ون آلن و همکارانش ایده ارسال راکت هایی مشابه به ارتفاعات زیاد آن هم بدون استفاده از سوخت را مطرح کردند.

بالن های هلیومی
بالن های هلیومی

اما در نسخه جدید این ایده، بالن هلیومی ماهواره نانویی را بارگیری کرده و آن را تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری زمین بالا می برد. در این ارتفاع که مقاومت هوا بسیار ناچیز است، پرتاب کننده به راحتی عمل می کند. با جدایی پرتاب کننده از بالن  موتورهای مجهز به سوخت مایع روشن می شوند و ماهواره نانویی به راحتی به مدار زمین فرستاده می شود.

بالن های هلیومی
بالن های هلیومی

درحالی که اقدامات اولیه ساخت این سیستم ماهواره ای آغاز شده است مهندسان این شرکت می گویند استفاده از این فناوری به جهت کم هزینه بودن و مصرف سوخت بسیار کم کاملا مقرون به صرفه است.

منبع:gizmag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا